Протеини
proteini.jpg

Протеините са от съществено значение за растежа и за поддържането на всички тъкани на организма. Те действат като градивни блокове за хормони, антитела, имунни съединения, ензими и невротрансмитери. Протеините се разграждат в организма до аминокиселини, някои от които се използват за производството на други аминокиселини. Адекватният прием на протеини е от съществено значение за растежа и правилното физиологично развитие на детето. Протеиновите източници са класифицирани като първични или вторични. Основните източници на протеин са: месото, рибата, яйцата, млякото и соевите продукти. Вторичните източници са: ядки, семена, бобови култури, пълнозърнести храни и кълнове. Малки количества протеин също са открити в плодовете и зеленчуците.

Децата, които са вегетарианци могат да получат достатъчно количество протеини, ако дневното им меню включва голямо разнообразие от органични нерафинирани храни. Използването на подквасено мляко, ориз или соя могат да помогнат за набавянето на достатъчно количество протеини.
Използването на протеини на прах, произведени от мляко, соя или ориз могат да се добавят към зърнените храни, тестените изделия или сосовете за увеличаване на протеиновата им стойност. Допълнението на протеинови шейкове с плодове, кисело мляко, соя, ядки или оризово мляко също може да стане едно добро допълнение към протеиновата диета.

Ако детето ви приема и има афинитет към захарни изделия, поема въглехидрати и е сънливо след ядене, трябва да се увеличи приемът на протеин, за да се помогне за стабилизирането на нивото на кръвната захар.

  • Пшеничен глутен - 100% растителен протеин, за Сейтан, Triticum Vulgare
  • Конопен протеин на прах, Bioherba, 150 гр.

    Конопен протеин на прах, Bioherba, 150 гр.

    Цена: 4,94 лв.


  • fibri.jpgФибри


    Фибрите не са хранителни вещества, но са важен хранителен компонент. Фибрите се съдържат в пресни плодове, зеленчуци, бобови растения, пълнозърнести храни, хлябът и зърнените храни. Фибрите са от съществено значение за здравето на храносмилателната система, прочистват храносмилателния тракт, намаляват риска от много стомашно-чревни заболявания и помагат на организма да се прочисти от токсини. Фибрите помагат за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания и се свързват с лошия холестерол в храносмилателния тракт, така че той да не се абсорбира от организма. Фибрите не се абсорбират от червата, а се използват за производството на енергия в микрофлората на червата.