История на откриването на пробиотиците

Бифидобактерията първоначално е изолиран от Анри Тисе от новородено, което е кърмено и е наречено Bacillus bifidus communis. Тисе твърди, че бифидобактериите могат да заменят протеолитичните бактерии, които причиняват диария, и препоръчват прилагането на бифидобактерии на новородени, страдащи от този синдром. Терминът "пробиотици" за първи път е въведен през 1965 година. За разлика от антибиотиците, пробиотиците са описани като микробни фактори, които стимулират растежа на други микроорганизми. През 1989 година Рой Фулър подчерта необходимостта от жизнеспособност на пробиотиците и предложи идеята за техните положителни действия за пациентите.

  • Пробиотик 4 щама - за храносмилане и имунитет, Bioherba, 60 капсули
  • Фармакология и токсикология на пробиотиците

    Пробиотиците са препарати, съдържащи живи микроорганизми, принадлежащи към нормалната, физиологично и еволюционно здрава флора на чревния тракт.

    Те имат положителен ефект върху организма на гостоприемника, допринасят за възстановяването на храносмилането, биологичното състояние, имунния отговор, повишават ефективността на ваксинациите. Тяхната употреба намалява честотата, броя на фармакологичните лечения и свързаните с тях материални разходи. Много от лекарствата, предлагани понастоящем на ветеринарния пазар, се рекламират като пробиотици. Те са различни по състав, качество, фармакологична ориентация на действие, индикации за употреба.

    Пребиотици - субстрати, които стимулират естествената микрофлора, която нормално влиза в тялото на животните и птиците в храната. Те не се усвояват и не се абсорбират в стомаха и тънките черва, а като попаднат в дебелото черво, се използват като хранителна среда за нормална микрофлора. При бозайниците в първите дни след раждането, основният пребиотик.

    Пробиотичните препарати на базата на тези микроорганизми се използват широко като хранителни добавки, както и в киселото мляко и други млечни продукти. Микроорганизмите, които са част от пробиотиците, не са патогенни, нетоксични, съдържат се в достатъчни количества, остават жизнеспособни при преминаване през стомашно-чревния тракт и по време на съхранение. Пробиотиците не се считат за лекарства и се считат за полезни за въздействие върху здравето на хората.

    Пробиотиците могат да бъдат включени в диетата като хранителни добавки под формата на лиофилизирани прахове, съдържащи бифидобактерии, лактобацили и комбинации от тях, които се използват без лекарско предписание за възстановяване на чревната микробиоценоза, за поддържане на добро здраве, следователно разрешение за производство и използване на пробиотици като хранителни добавки от обществото структури за контрол на производството на лекарства.



    Пробиотиците – „добрите” и полезните бактерии

    Пробиотиците са онези полезни бактерии, за които все още знаем малко, но които са ни нужни, за да се чувстваме в добра физическа форма. В стремежа си да водят хармоничен живот и да се чувстват жизнени и с добър тонус все повече хора днес обръщат внимание на пробиотиците.  

    Когато говорим за пробиотиците трябва да знаем, че видът и броят на микроорганизмите, които обитават долната част на нашата храносмилателна система имат съществено отношение към здравословното ни състояние. Те оказват влияние и върху способността на храносмилателната ни система да усвоява по-добре хранителните вещества. Развитието и метаболизмът на много бактериални видове, обитаващи дебелото черво, зависи от наличието на подходящи за тяхното развитие вещества, повечето от които се набавят от храната. Така, че възможността да сте в добра физическа форма, чрез консумиране на сравнително достъпни и евтини хранителни добавки е свързана с тези добри и полезни бактерии -  пробиотиците.

    Лошите хранителни навици, поемането на хлорирана вода, както и ред медицински лечения могат да допринесат за настъпването на хаос в стомашно-чревния тракт, като водят до разрушаването на добрите бактерии, каквито са пробиотиците и спомагат за размножаването на вредните бактерии. Когато съотношението на добрите към лошите бактерии бъде намалено, когато пробиотиците останат по-малко, се появяват здравословни проблеми като: излишни газове, подуване, запек, чревно натравяне и слабо разграждане на хранителните вещества. 


    Най-полезните и най-често използвани вида пробиотици са:


    • Lactobacillus acidophilus;
    • Bifidobacterium bifidum;
    • Lactobacillus bulgaricus.


    Пробиотиците влияние върху различни болести?


    • Пробиотиците подобряват смилаемостта на млечни продукти и други протеини. Това е важно, ако искаме да постигнем сериозен мускулен растеж след интензивните тренировки в залата.
    • Пробиотиците стимулират абсорбцията на лактоза при хора, които не могат да я усвояват.
    • Пробиотиците подпомагат цялостното храносмилане и подтискат прекомерното размножаване на "лоши", болестотворни микроорганизми в храносмилателната система- важен факт, ако се стремим да живеем така, че по-малко да боледуваме.
    • Пробиотиците подтискат гнилостните процеси в стомаха и червата.
    • Още едно полезно действие на пробиотиците – те предотвратяват липсата на витамини от група В в човешкото тяло.
    • Пробиотиците поддържат нашето тяло в здравословно състояние по време на прием на антибиотици и други химични вещества. Те възстановяват нормалната чревна микрофлора, нарушена от приема на антибиотици.
    • Пробиотиците предотвратяват и лекуват диария, включително и инфекциозна.
    • Пробиотиците са полезните бактерии, които намаляват риска от болести на стомаха.
    • Пробиотиците ограничават появата на вагинални инфекции от дрожди, инфекции на пикочния канал и цистити.
    • Пробиотиците стимулират имунния отговор. Все повече проучвания напоследък показват, че консумацията на кисело мляко, което съдържа специфични видове Lactobacillus или хранителни добавки с Lactobacillus или Bifidobacterium може да стимулира нормалния имунен отговор.
    • Тези полезни бактерии спомагат лечението на дихателни инфекции като синузити, бронхити и пневмония.
    • Изследователите твърдят, че пробиотиците намаляват риска от алергии - астма, хранителни алергии от мляко и кожни реакции като екзема.
    • Пробиотиците са добрите бактерии, които ни помагат да се преборим и с „лошия” холестерол. Изследванията показват, че това са веществата, които  спомагат за понижаването на високи нива на "лош" холестерол.
    • Пробиотиците намаляват риска от тумори на пикочния мехур и на дебелото черво.


    Къде можем да ги намерим?

    Пробиотиците – „добрите” и полезните бактерии

    Можем да намерим пробиотиците във вид на изсушени, чрез замразяване, пудри. Тези пудри се препоръчва да се използват разтворени във филтрирана вода и да се приемат на празен стомах. Студената вода активира бактериите. Пудрата от пробиотици започва да действа в устата, преди да премине надолу в храносмилателната система. Важно е да знаете, че трябва да се контролира количеството на специфичния вид бактерия измежду многото такива в различни рекламирани продукти, защото те могат да съдържат много малко от желаната бактерии.

    Можем да намерим пробиотиците във вид на капсули, съдържащи определени видове. Те се предпочитат пред пудрите поради факта, че се разтварят на точно определено място.

    Можем да намерим пробиотиците във вид на течности – това е най-неподходящата форма на бактериалните добавки. Годни са в продължение на 2 седмици след производството им. Осигуряват много малък полезен ефект.

    Опитахме да ви представим пробиотиците – добрите бактерии, които си струва да станат „ваши приятели”, без съмнение нужни за вашето тяло, така че да се чувствате в добра физическа форма.

    Съчетание с билки или други пробиотици

    Изследователите са открили, че комбинация от диетични фибри (фибри) и пробиотици намалява експресията на канцерогенни и лекарствени резистентни гени.

    Симбиотикът е многокомпонентен пробиотичен агент, който включва няколко щама живи микроорганизми: Bifikol, Polybacterin, Linex.
    Пребиотиците са хранителен субстрат, който активира растежа на бактериите. Той стимулира метаболитните процеси, поддържа жизнените функции на екосистемата. Това са немикробни лекарства, които не се разграждат от действието на ензими в стомаха и чревния тракт.

    При предписване на пробиотици от Lactobacillus casei и L. rhamnosus в интензивното отделение, честотата на пневмония, свързана с механична вентилация на белите дробове, намалява наполовина при пациенти, рискът от колонизация на горните дихателни пътища от пиоциановия прът намалява три пъти.
    Пробиотиците L. reuteri, L. casei, LGG, B. lactis, се предписват на инфекциозна пневмония, за да се намали честотата и продължителността на потока. Особено ефективни лекарства за ротавирусна диария.