Д-р Мария Атанасова, Болница Токуда, СофияПредлагаме ви статия от Д-р Мария Атанасова, от Родилна клиника в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда

Добавка на Омега 3, 6 и 9 мастни киселини по време на бременност   

Омега 3-6-9 киселините през бремеността?

По време на бременост и лактация освен задоволяване собствените нужди от есенциални киселини бременната и родилката трябва да задоволи и  нуждите на бързо растящия и развиващ се плод и новородено. За съжаление през последните години  храненето стана небалансирано, еднообразно. Обработката на харната – замразяване, консервиране, пържене, печене и др. намалява значително съдържанието на ценни вещества в нея. Така за да набави необходимото количество есенциални мастни киселини ( ЕМК )  за себе си и за плода е необходимо бременната да приеме огромно количество храна, което е неприемливо. Това е една от причините, които налагат приемането на добавки. Друга важана причина е наличието в храната на редица вредни, дори опасни вещества, попаднали и натрупали се в нея от замърсената околна среда. Например основния източник на Омега-3 МК е прясната риба. За да получат необходимото количесто МК бремените трябва да консумират, дав пъти седмично по 340 гр риба. Освен Омега-3 МК обаче поради замърсяването на моретата и океаните рибата и морските дарове акумулират редица вредни вещества , като: живак, който има тератогенен ефект и  Polychlorinated Biphenyls и др.

  • Рибено масло Омега 3, Bioherba, 1004 мг, 50 софтгел капсули
  •  По време на бременост нараства нуждата от есенциални масни киселини Омега-3, Омега-6 и Омега-9. Последните са структурен елемент на всички клетъчни мембрани ( най-високо е съдържанието в клетките на мозъка, миелина, ретинат, перисинаптичното пространство), използват се за синтеза на голям брой биологично активни субстанции , участващи в регулацията на редица важни процеси.

     Най-общо физиологичната им роля е представена на следната схема :

    Есенциални мазнини

    Както се вижда от нея  Омега-3 и  Омега-6 МК се конкурират за едни и същи ензими, а продуктите от техния метаболизъм имат противоположна биологична функция.

    Ползите на Омега 3 мастни киселини

    Омега-3 киселините са мастни киселини, които са жизненоважни хранителни вещества. Те са група от три мазнини: алфа-линоленова киселина (ALA), докозахексаенова киселина (DHA) и ейкозапентаенова киселина (EPA). Тялото ги използва, за да регулира съсирването на кръвта, да изгражда клетъчни мембрани и да поддържа здравето на клетките. Това са мазнини, които са полезни за сърдечно-съдовата система, те спомагат за намаляване на кръвните нива на триглицеридите и липопротеините с ниска плътност (LDL) - така нареченият лош холестерол.

    Освен това, омега-3 мазнините могат да подтиснат различни възпаления. От една страна, възпалението е нормална част от имунния отговор на организма. От друга страна, проучванията показват, че те също са в основата на много сериозни заболявания, включително сърдечно-съдови и автоимунни заболявания.

    Тези вещества се използват за превенция и лечение на болестта на Алцхаймер, астма, биполярно разстройство, лупус, високо кръвно налягане, екзема, диабет, остеоартрит и остеопороза, псориазис и ревматоиден артрит. Омега-3 се препоръчва да се приема по време на бременност.

    Недостигът на  Омега-3 МК по време на бременност се свързва с:

    Повишен риск от спонтанен аборт;
    Опастност от прждевременно раждане;
    Интраутеринна ретардация на плода;
    Раждане на деца с ниско тегло;
    Повишаване стойностите на кръвното налягане;
    Повишен риск от инциденти при пациентки с вродени и придобити тромбофилии;
    Нарушения в неврологичното развитие на роденото дете - в зрението; координацията, поведението, гогнитивните способности;
    Повишен риск от астма и алергии в рана детска възраст;
    Развитие на послеродилна депресия.

    Внос на Омега-3 по време на бременност

    Адекватния внос на Омега-3 по време на бременност и кърмене е важен не само за бременната или родилката, те са нужни за правилният растеж и развитие на плода и новороденото. Последните не могат да синтезират Омега-3 мастни киселини те си ги набавят чрез палцентарното кръвообръшение и кърмата. Омега-3 МК са основен структурен и функционален компонент на клетките в ЦНС. ДХК представлявя 15-20 % от МК в кората на мозъка и 50-60 % в ретината. э-3 МК са абсолютно задължителни за нормалното развитие на феталния мозък, зрението, финната кординация, когнитивните способности и за правилното психо-моторно развитие след раждането. Намаления внос по време на бременност се свързва с наблюдаваните в по-късна възраст : лесна уморяемост, нарушения в зрението, във фината координация, с намалена възможност за концентриране, задържане и  запаметяване, затруднения при учене.

     Редица проучвания показват, че намаления внос на Омега-3 МК по време на бременност и къмене, повишава риска от развитие на алергии, астма и други имуно-медиирани заболявания в по-късна възраст. Намаления внос през първата година от живота се свързва с повишен риск от затлъстяване, инсулинова резистентност и дори тип 2 захарен диабет в по- късна възраст. През този период детето си ги набавя чрез кърмата. Ако кърмачката не приема достатъчно количество есенциални МК, детето развива дефицит.

    Омега 3

    Голям брой проучвания сочат, че дефицита на Омега-3 МК води до преждевременни раждания. О-3 МК са конкурентни инхибитори на ензимите, необходими за синтезата на Pg E и Pg F 2a от арахидоновата киселина. При достатъчен внос на О-3 МК се блокира синтезира, респективно се намалява съдържанието на Pg E ( стимулира узряването на маточната шийка ) и Pg F 2a ( стимулира появата на маточни контракции) и се предодвратява преждевременното раждане . Ето защо се препоръчва добавката на Омега 3 МК при жени на задържаща терапия или при такива с анамнеза за предтермино раждане.

      ЕПК се използва за синтеза на простациклини, нараства съотношението простациклин/ тромбоксан, които имат вазодилатативно, антитромботично действие, намаляват тромбоцитната агрегация, укрепват ендотела на съдовете. Вазодилатацията води до повишаване на плацентарното кръвообръщение, повишава се доставката на енергийни и градивни елементи до фетуса, с което се подобрява неговия растеж. По тази причина се препоръчва употребата на Омега-3 МК при ИУРП, хипотрофия и анамнеза за раждане на дете с ниско за гестационната възраст тегло.

        Омега 3 МК са мощен анти-оксидант,  подобряват мастния метаболизъм, протектират на съдовия ендотел, а и антитромботичният им ефект ги прави идеално средство за профилактика при пациентките с вродени и придобити тромбофилии.

    Омега-3 МК подобряват чувствителността на инсулиновите рецептори, с което се постига намаляване на инсулиновите нужди при инсулинозависим диабет, подобрява се глюкозния толеранс при жени с нарушен такъв, профилактира се появата на гестационен диабет.

    Човешкия мозък е най-големия консуматор на ДХК. Нормалния мозък съдържа около 20 гр. ДХК. Намаленото му съдържание в мозъка води до намаляване на серотина и повишена склонност към развитие на депресии, суицидни мисли, враждебност или агресивно поведение. Послеродилна депресия се развива в 10- 15 % от родилките, а по-леки психо-емоционални смущения ( емоционална лабилност честа промяна в настроенията ) се наблюдава при почти всички родилки. За профилактика на депресията и емоциналната лабилност психиатрите препоръчват прием на О-3 през цялата бременност и периода на кърменето.

    Странични ефекти като – макрозомия, раждане след термин, дистокии не са описани. О-3 МК са противопоказани при панкреатит.

    За да не се получи изместване на процесите в посока деривати на Омега-3 МК е необходимо да се въвеждат адекватно количество Омега-6 МК и Омега-9 МК. Последните освен в регулацията на редица важни процеси- хемостраза, съдов тонус, тонус на гладката мускулатура, имуно-медиирания отговор са и основна структурна единица необходима за изграждането на всички клетъчни мембрани. Дефицитът им води  до растежна ретардация. Подобно на О-3 МК, О-6 и О-9 са мощни антиоксиданти. Дефицитът им или дисбаланса в техните съотношения води до образуване и натрупване на свободни радикали с всичките, произхождащи от това вредни последици за майката и плода – отпадналост, лошо самочувствие, главоболие, повишени стойности на кръвното налягане, повишен риск от развитие на прееклампсия, гестационен диабет, интраутеринна ретардация на плода, нарушения в развитието на фетуса и др.

    Спорен остава въпроса за използването на рибеното масло като профилактично средство срещу развитието на Прееклампсия- свързан с бременноста синдром на тъканна и органна хипоперфузия, резултат от генерализирания вазоспазъм и ендотелна активация, процеси които омега МК подтискат. Голям брой клинични проучвания, показват че употребата на Омега – 3 и 6 МК в подходящо съотношение, води до балансиране продукцията на различните подтипове простагландини с  краен резултат – съхранена функция на ендотела, намаляват чувствителността на съдовата стена към пресорни субстанции, образуването на атеросклеротични плаки, образуването на  свободни радикали и клетъчна увреда. При недостига им се стига до активация на ендотела - повишаване на съдовия пермеабилитет ( отоци, олигоурия, протенуриа ) , стимулация на коагулацията ( тромбообразуване, намаляване лумена на съдовете ) , васоконстрикция ( хипоперфузия, повишаване на кръното налягане, предимно диастолното ) и в крайна сметка тежка тъканна хипоксия - Прееклампсия. По време на бременост се стига до намаляване на утеро-плацентарното кръвоснабдяване и хронична плацентарна недостатъчност с резултат недостатъчно кислород и градивни елементи за растящия и развиващ се фетус.

    За идеално съотношение се приема Омега-3 :Омега-6 МК , 1 : 1, а според други автори 2 : 3.

    При храненето характерно за съвременния човек това съотношение е 1 : 10 – 14. 

     Омега-3 ( О-3 ), омега-6 (О-6 ) и омега- 9 ( о-9 ) мастните миселини са открити и изолирани през 1930 година от др. Бър, търсещ причината за почти пълната липса на сърдечно-съдови и ракови заболявания при ескимосите.

     Омега 3 мастните киселини са група от девет дълговерижни, полиненаситени мастни киселини. Най-важни за храненето при човека са три от тях:
    • Алфа линоленова киселина (АЛК / ALA); -18С
    • Ейкозапентанова киселина (ЕПК / EPA); - 20С
    • Докозахексанова киселина (ДХК / DHA). – 22 С

    Общото между трите мастни киселини, което ги обособява в група, е двойната въглеродна връзка на позиция ω-3 (омега 3) в молекулярната им структура.

    Омега 6

     Източник на Омега-3 мастни киселини са:

    • АЛК – в    спанак, ленено семе, орехи, смена от грозде и др. При бозайниците от АЛК може да се синтезират ЕПК и ДХК , но едва 1 % може да се използва за тази цел, а и синтезата е бавна, ето защо трябва да присъстват в менюто или да се приемат като хранителна добавка.
    • ЕКП и ДХК – източник са морски деликатеси и прясна риба - сьомга, херинга, риба тон, скумрия, пъстърва. При консервирането, замръзяването или друга обработка на рибата значително намалява съдържанието на мастните киселина.
    • Според повечето източници препоръчителната дневна доза за прием на омега 3 МК е около 1,1 грама (1100 мг.).