Алтернативна медицина и лечебни билки

  • Бял равнец стрък с цвят - кръвоспиращо, при кисти, Achillea millefolium
  • Жълт равнец стрък - язва и гастрит, Achillea clypeolata

    Жълт равнец стрък - язва и гастрит, Achillea clypeolata

    Цена: 1,63 лв.

  • Ванга често използва народна медицинаКато основно средство за поддържане на здравето и  за борба с болестите народната медицина в повечето страни използува лечебните билки. Затова един от главните ориентири при съвременните издирвания на активни лечебни принципи в растителния свят са данните на народната медицина.

    Използуването на билките в България за профилактика и лечение на редица заболявания има своите дълбоки корени в българската народна медицина. Народната медицина в България почти до Освобождението на страната от османско иго е единствената медицина за огромното мнозинство от народа.


    Но трябва да знаем как да се отнасяме към тези данни. Неизмеримото богатство на народната медицина трябва да бъде разкривано така, както реставраторите разкриват чудната красота на опушени древни икони и на зацапани с много слоеве мазилка стенописи. Търпеливо, грижливо, с любов и уважение към творчеството на хиляди простички, но с проницателен ум безименни труженици, творили при невъобразимо трудни условия, днес ние трябва да снемаме слой по слой налепите от времето, да отстраняваме замърсяванията от нечисти ръце, за да разкрием и в тази област на творчеството на народа истински шедьоври.

  • Подбел лист - за отхрачване при бронхиални заболявания, Tussilago farfara
  • Липа ароматна цвят - при грип и безсъние, Tilia cordata Mill
  • Една от големите трудности при разшифроването на даваните в народната медицина показания за едно или друго лечение е недостатъчната им конкретност. Казва се, че тази или друга билка помага при воднянка, т е. при отоци. Но причината за развитието на отоци могат да бъдат сърдечни, бъбречни, чернодробни, обменни и други заболявания. Или например препоръчва се някаква билка за лечението на женски болести. Но това е, цяла медицинска дисциплина — гинекология, която включва десетки различни заболявания, изискващи съвсем различно лечение.

    Може да се предполага, че истинските народни лечители в много случаи са знаели кога какво да прилагат. Но с времето детайлите са се заличили, а оттам — и рационалността на прилаганото лечение. Същевременно трябва да се преценява като мечешка услуга извършваното с лека ръка от някои съвременни автори „уточняване" по съвременните наименования на болестите на показанията за приложение на народните лечебни билки. Това е един от най-гибелните начини за допълнително зацапване на сведенията от народната медицина.

    Толкова необходимата конкретизация на показанията за лечебните свойства на средствата и методите, предлагани от народната медицина, ще дойде само чрез съвместното използуване на два основни подхода — достигане по възможност най-близко до първоизточниците по пътя на гореспоменатата реставраторска дейност и чрез експериментална проверка върху най-различни експериментални модели на данните на народната медицина.

  • Лайка цвят екстра - при бронхиални проблеми и гастрит, Matricaria chamomilla
  • Котешки нокът кора на прах - мощен имуностимулант, Uncaria tomentosa
  •  Лекуване на очни болести със сребърна водаНародната медицина

    За народната медицина е характерно, че емпиричните сведения за лечебните растения и за други лечебни средства, за хигиенните навици и въобще за различните практически дейности, целящи, от една страна, поддържане на добро здраве, от друга — предотвратяване и лечение на заболяванията, се предават от поколение на поколение устно. Само малка част от тези сведения са закрепени в писмени източници под формата на малкото достигнали до нас ръкописни лекарственици  и дамаскински ръкописи.

    Богат извор на данни из областта на народната медицина е фолклорът. Като разглеждаме фолклора, не можем да не отбележим честото вплитане в поетичното народно творчества и на мотиви из областта на народната медицина, които намират отражение в народни обичаи, предания, приказки, народни песни, пословици, поговорки .

    Ще спомена някои застъпени в българския фолклор елементи на лечението с билки, които повърхностният изследовател би могъл да прецени като израз на мистика или като опит за прикриване на породено от невежеството безсилие за обясняване на природните явления.

    Така например в българските народни песни и приказки ще срещнем, че на чародейна сила на една или друга билка Може да се разчита само ако билката е набрана в „потайна доба", в ранни зори, при пропяване на първи петли или в „потайно усое". За други билки се изисква да бъдат събирани в определено време на годината (напр. по Еньов ден, по Кръстовден, на Света Богородица) или в строго определени райони и т.н.

    Днес разполагаме с обилни научни данни, които показват, че слънчевото осветяване, температурата, денонощните цикли, стадиите в развитието на растенията, качествата на почвата имат изключително значение за обмяната на веществата в растенията и по-специално за биосинтезата в тях на биологично активни съединения и за цикличните промени в тяхното разпределяне в различните части на билките — корени, листа, цветове, плодове.

    Рано сутрин листата на татула (Datura stramonium) са значително по-богати на алкалоиди, отколкото вечер. Обратни отношения съществуват за други активни вещества— при дигиталиса през нощта се извършва разпад на гликозидите и затова листата му обедняват на тези физиологично активни вещества. Ето защо събираните след обяд дигиталисови листа са по-богати на гликозиди, отколкото листата, които са брани сутрин. По правило алкалоидоносните растения от сенчести места съдържат повече алкалоиди. Проследяването биохимията на различните стадии в развитието на растенията днес предполага строго научно обосновани изисквания за годишния период, в който трябва да се събира дадено растение, за да се получи цай-богатата на активни вещества реколта. И тези годишни периоди нерядко съвпадат със срещаните във фолклора изисквания дадена билка да се събира по Гергьовден, друга на Еньовден, а трета на Света Богородица.

    Има райони в нашата страна, в които кокичето е напълно лишено от терапевтично активния алкалоид галантамин; в някои райони лайката не съдържа главния принцип, който й придава лечебни свойства —хамазулените; има райони, в които пло¬довете на шипката са най-богатият на витамин С плод, докато в други райони съдържанието на този витамин в плодовете на шипката е твърде оскъдно, и т.н. Въобще на пръв поглед изглеждащите оплетени в мистика и суеверия подходи, които народната медицина изисква да се спазват, за да се получи лечебният ефект на една или друга билка, в много случаи само по своеобразен начин предават изстрадан в безкрай поколения богат народен опит. Като ориентири за лечебните свойства на някои билки могат да послужат и дадените им от народа имена. Така стои въпросът например с българските народни имена на много билки, за които днес обективно са доказани едни или други, нерядко отговарящи на народното наименование, лечебни свойства.


    Завладяването на България от османските турци почти изолира нашия народ от културния свят и от медицината в останалите европейски страни. При тези условия нуждите на населението от здравна помощ водят до разцъфтяване на творческия гений на българския народ в развитието на една богата самобитна и в значителна степен реалистична народна медицина.,Доколкото е имало външно  влияние върху развитието на нашата народна медицина през вековете на османското иго, то е от арабски или византийски произход. А арабската и византийската медицина по онова време в много отношения са по-прогресивни, по-реалистични, по-малко оплетени в мистика и суеверия. И тъй като българската народна медицина, както между впрочем въобще народната медицина, в своята практическа дейност се опира главно на използуване лечебните сили на билките, тя предлага богат материал за изследване в- тази област.

    За сведенията, с които разполагаме днес за нашата народна медицина, ние дължим много на такива прозорливи българи родолюбци като П. Р. Славейков, Неофит Рилски, Михалаки Георгиев, Е. Спространов, Цани Гинчев, А. Явашов, Г. Големанов, С. Стамболиев, Ив. Богоров, лекарите С. Ватев, С. Петков, които в първите години след Освобождението Събират и публикуват (главно в Сборниците за народни умотворения, наука и книжнина) неподправени свежи материали по българската народна медицина, записани направо от народните лечители. С признателност трябва да се отбележи положителната работа в тази насока, извършена и от учителя по естествена история при Габровската гимназия Павел Йовчев, от Васил Нейчев, П. Ноев, Ив. Карамитрев, Ив. Урумов, Б. Ахтаров, Петър Димков. По-късно със събиране на материали из областта на българските лечебни билки се занимават и българските фармаколози терапевти Владимир Алексиев и Петър Николов, бота¬ниците Н. Арнаудов, Даки Йорданов, Б. Китанов, фармацевтите П. Икономов, А. Бойчинов, Нено Стоянов, историци на медицината — В. Павлова, Л. Апос¬толов, В. Стефанов, и някои други.

    Форми и видове народната медицина

    Народната медицина (наричана също изцеление) е набор от емпиричните знания, натрупани от хората, използвани за диагностициране и лечение на заболявания и предавани от поколение на поколение. Някои от традиционната медицина методи, за които са доказани ефикасност и безопасност могат да бъдат приемани от съвременната медицина.

    Терминът "традиционна медицина", както е дефиниран от Световната здравна организация се отнася до такива области като: китайска медицина, индийски Аюрведа, арабска медицина и други форми на народната медицина. В страни, в които "традиционната медицина" не е включена в Националната здравна система, тя често се нарича "алтернативна медицина" или "нетрадиционна медицина".

    Иглотерапия, акопунктура

    Акопунктурата или иглотерапията е популярен курс на нетрадиционна медицина, който е избран от мнозина. Този метод датира най-малко 2 500 години и произхожда от Китай. Основава се на вярването, че потокът от енергия преминава през човешкото тяло.  Специалистите лекуват пациентите, използващи наистина тънки игли, сладайки ги на определени енергийни области. По този начин те облекчават болката и стреса.

    Доказано е, че акопунктурата помага дори при гадене, причинено от химиотерапия. Този метод се използва и от много хора, вместо болкоуспокояващи, но някои казват, че всичко е въз основа на плацебо ефект.  Предимствата на този метод са, че почти няма странични ефекти, които са типични за много други видове лекарства.

    Хиропрактика

    Хиропрактика е форма на нетрадиционна медицина, която помага за диагностициране и лечение на пациенти чрез манипулиране на мускулно-скелетната система.  Гръбнакът е особено ангажиран в този процес. Хиропрактиката също се основава на мануална терапия.  През 1895г., д-р д. Палмър, регулиращ гръбначния стълб на глух човек, твърди, че е възстановил слуха на човека.

    Този факт не е потвърден, но оттогава хората започнали да говорят за хиропрактиката, която също е доста популярна до днес. Този метод се фокусира върху диагностицирането и лечението на механични разстройства на костната мускулна система, особено на гръбначния стълб, при условие че тези нарушения засягат общото здраве чрез нервната система.

    Лечението на болка в гърба и шията е това, което хиропрактика специализира. В допълнение, тя е много ефективна срещу главоболие и проблеми с ръцете и краката.  Остеопатията или хиропрактика също допринасят за "повдигането" на понижени органи, коригирането на кривогледство и други здравословни проблеми.

    Енергийна терапия

    Друга форма на алтернативна медицина е така наречената енергийна терапия.  Този метод се основава на използването на човешка енергия за облекчаване на напрежението и ежедневния стрес.  С други думи, енергийната терапия е изкуството на освобождаване на паметта на клетките на тялото чрез човешкото енергийно поле, насърчаване на здравето, равновесие и релаксация.

    По време на енергийната сесия, потиснатите емоции се освобождават, без пациентът да може да си спомни истинското стресиращо събитие, което задейства един и същ енергиен блок.  Такъв безопасен, надежден и нерадикален метод се използва, за да помогне за разширяване на възможностите и възстановяване на баланса в живота ви. Тази лечебна концентрация на енергия допринася за личностно овластяване, изцеление, самоизцеление и духовен растеж.

    Рейки

    Рейки е метод на лечение, разработен през 1922 от японския будистки Мяко Усуи.  Хората, които практикуват този метод, вярват, че прехвърлят лечебната си енергия на болни хора и по този начин ги изцеляват.  Учението на рейки се основава на идеята, че невидимата енергия на "жизнената сила" преминава през телата ни и ни прави живи. Ако тази "енергия на жизнената сила" е ниска, тогава е по-вероятно да се разболеете или да се чувстваме стресирани.
    Ако е висока, ние сме по-склонни да бъдем щастливи и здрави. Техниката за преподаване на този метод е съвсем проста, но се предава на студентите по време на часовете по рейки. Този метод няма негативни странични ефекти, но това не е научно доказано.

    Фитотерапия (билкова терапия)

    Фитотерапията или билковото лечение е на базата на различни хранителни добавки, които могат да бъдат под формата на таблетки, капсули, пресни или сушени билки.  Много хора вярват, че само защото продуктът е "естествен", той е безопасен и добър за здравето.
    Това обаче не винаги е така. Въпреки че говорим за билки, такива лекарства не се тестват, така че някои билки могат да причинят сериозна вреда на тялото. В допълнение, никой не отменял алергичните реакции към определено растение.

    Акупресура

    Акупресурата наподобява акупунктурата, защото се основава на една и съща концепция за "жизнена енергия".  Разликата е, че вместо да използвате игли, включвате използването на ръцете или лактите.  Смята се, че акупресурата помага да се справите с гадене, повръщане, болка в гърба, главоболие, коремна болка и други видове болка.  Тази форма на нетрадиционна медицина може да не е толкова ефективна, колкото акупунктура, но осигурява на пациента временно облекчение.

    Хомеопатия

    Някои наричат хомеопатията псевдонаука. Други вярват в нейната ефективност и при всяка възможност прибягват до нейната помощ.
    Тази форма на алтернативна медицина се основава на поредица от идеи, разработени в 1790г от германския лекар Самюел Ханчман.
    Това "лечение" се основава на използването на силно разредени вещества, които според практикуващите могат да накарат тялото да се излекува.
    Целият принцип на лечение е теорията, че "клин клин избива" или където боли, там се лекува.
    Хомеопатия практикува теорията, че вещество, което причинява определени симптоми също може да помогне за премахване на тези симптоми.
    Вторият централен принцип се основава на процеса на разреждане и разклащане, наречен сукушкусия.
    Хомеопатията се използва за лечение на изключително широк спектър от състояния, включително физически заболявания като астма и психологически състояния като депресия.

    Ароматерапия

    Въпреки че този метод се счита за един от най-приятните, неговата ефективност е съмнителна.
    Въпреки това, дори ако ароматерапията не е в състояние да преодолее сериозни заболявания, тя се справя перфектно с безсъние или депресия.
    Доказано е, че вдишването на ароматни изпарения може да облекчи главоболието, да облекчи психичното и физическия стрес и да подобри настроението.
    Редовното използване на масла в домашната и работна среда, наистина, ще допринесе за значителни промени за по-добро.
    Вие просто трябва да знаете свойствата на всяко от етерични масла и да ги прилагате по предназначение, според вашите изисквания.
    Например, лавандулово етерично масло ще подобри съня и облекчаване на раздразнителност, но, мандарина или лимоново масло, напротив, ще развесели. Освежете и събудете тялото си.

    Известни личности в народната медици и основоположници

    До края на 18-ти век традиционната медицина не е отделена от конвенционалната медицина, както ярко се илюстрира от книгата на Базелския лекар Теодор Тсуинг "Sicherer und geschwinder Arzt, oder vollständiges Arznenbuch" (1684). Тя се основава главно на постулати на Хипократ и други древни лекари за "съотношението на сокове на тялото."

    Терминът "традиционна медицина" се появява в медицинските творби на германските учени през първата половина на XIX век и след това описва целия начин на действие на населението във връзка със здравето, в което са включени, не само знанията, основани на магия и лечение с природни средства, но също така и хигиена.

    В края на XIX век държавите, развили научен, основан на доказателства подход към медицинските методи, имат предимство пред разбирането на термина, който е широко разпространен до края на ХХ век-"медицината на хората" става най-вече ирационален, въз основа на благородническа традиция, за разлика от класическата медицина. Концепциите за "традиционната медицина" и "медицински суеверия" често са били използвани като синоним.

    Народни рецепти за различни видове болести, можете да намерите тук:

    Бронхит – симптоми и билколечение

    Билколечение при задържане на вода

    ХЕМОРОИДИ ПРИЧИНИ И БИЛКОЛЕЧЕНИЕ

    НЕВРОДЕРМИТ И БИЛКОЛЕЧЕНИЕ

    Веселин Петков, части от статия, публикунава в "Съвременна фитотерапия", С. 1982