Видовете минерали, важни за човешкото тяло


minerali-2.jpgГоляма част от минералите влизащи в нашето меню, попадат в хранта ни, чрез плодовете и зеленчуците, затова от съществено значение те да бъдат отглеждани върху качествени почви без пестициди. По този начин, чрез храната и високото съдържание на добро качество на органични вещества вие ще осигурите по-голямата част от необходимите минерали за вашето дете. Минералните добавки най-добре се абсорбират от храносмилателния тракт под формата на хелация. Има различни степени на поглъщателна способност, в зависимост на хелацията (премахване на излишната токсичност на металите )най-високо абсорбираните форми са малат, цитрат, фумарат, сукцинат, пиколинат и глицинат. Умерено добре се абсорбират аспартат, сулфат, глюконат и фосфати. Слабо се абсорбира и най-важни са карбонат и оксид. В дългосрочен план най-резорбируем вид е калцият.

Минерали – купи ТУК

Ca-2.jpgКалций

Калцият е необходим за здравето на костите, кожата, зъбите, сърдечната функция, съсирването на кръвта, мускулната функция, функция на нервните импулси и много други телесни функции. Млечните продукти са богат източник на калций, включително кисело мляко, мляко, сирене и яйца. Въпреки това, млечните продукти са с високо съдържание на фосфор и протеин, който стимулира отделянето на калций от организма. Има много растителни източници на калций, които могат да се използват за осигуряване на допълнителни източници на калций, без използването на млечни продукти, като основен източник, включително и водорасли са бадеми, соеви продукти, листни зеленчуци, пълнозърнеста пшенична паста, ядки, семена, смокини, сливи, кайсии, меласа и пълнозърнест хляб.

Ако храната е с ниско съдържание на калций можете да допълнете менюто на децата на възраст от 1 до 12 години с 100 до 600 мг дневно добър хелатиран калций и магнезий. Това може да облекчи болките при растежа, безсъние, безпокойството, мускулните крампи, алергиите и хроничните инфекции.

Fe-2.jpgЖелязо

Този минерал е необходим в производството на хемоглобин, кислород, част от червените кръвни клетки, защото доставя кислород до всички тъкани на тялото. Желязото играе важна роля в производство на енергия, функцията на имунната система, растежа и метаболизма на протеините. Хем- желязото е една от най-добрите форми на желязо и се намира в месото, птичето месо и рибата и най-лесно се абсорбира под формата на храна. Растителните източници на желязо са много, но има и други вещества, които се свързват с желязото в растенията, тези източници на желязо са по-малко използваеми от тялото. Растителните източници, богати на желязо включват листни зеленчуци, зелени зеленчуци, сушени плодове, пълнозърнести храни, пълнозърнест пшенична паста, меласа, магданоз, коприва, жълт лапад и соя. Здравите бебета имат адекватни железни запаси за растежа си, докато удвояват теглото си. Това се случва около четири месеца в доносени бебета. За бебета на възраст от шест месеца до три години трябва дневен прием на 15 мг желязо. Кърмата има висока биологична стойност на желязо, което прави кърменето активно по време на ранна детска възраст. Повечето бебета трябва да получават някои допълнителни източници на желязо на шест месечна възраст. Най-често се предоставя чрез храни, богати на желязо и обогатените зърнени храни. Деца на възраст от една до три години, са изложени на риск от недостиг на желязо и анемия поради няколко причини. Първо, те току-що са завършили бързия период на растеж в ранна детска възраст, който използва големи количества желязо. Второ, те са на възраст, когато продължават да имат високи нужди от желязо и най-накрая, децата на тази възраст често са придирчиви към храните, които ядат, особено към зеленчуци.

Mg.jpgМагнезий

Този минерал е необходим за производството на енергия от въглехидратите, протеините, метаболизма и изгарянето на мазнините. Той е необходим за здравите кости, зъби и формирането на мускулите. Магнезият е необходим в производство на ензими, като предпазва сърдечно-съдовата система, нервната система и за повишаване на имунитета. Този минерал е важен кофактор за много процеси в организма, особено инсулиновата активност. Магнезият намалява в организма при стрес, физическо натоварване и замърсители, като нуждата на организма от този миоинерал е висока. Повечето деца не получават достатъчно магнезий в техното меню и са изложени на риск като недостатъчни тъканни нива. Признаци на ниски нива на магнезий са мускулни спазми, мускулни потрепвания и тремор, напрегнатост, раздразнителност, хиперактивност, безсъние, депресия, слабост и лоша памет. Източниците на храна, богата на магнезий включват сурови ядки, семена, пълнозърнести храни, бобови растения, листни зеленчуци, пресни зеленчукови сокове, млечни продукти, морски дарове, морски водорасли, просо, сушени кайсии и соеви продукти.

kalii.jpgКалий

Калият работи с натрий в организма за регулиране на баланса на течностите във всички тъкани и органи на тялото. Съдържанието на калий е по-висок в мускулите, органите и меките тъкани, докато съдържанието на натрий е по-висок в кръвта и червата. Това съотношение се определя от киселинността / основно за регулиране на кръвта и телесните течности и функцията на нервите и провеждането на мускулите. Честият и по-висок прием на натрий, отколкото калий, води до нарушаване на съотношението между тези две хранителни вещества. Калият е във всички пресни плодове, зеленчуци и зърнени храни. Обработка на тези храни, както и използването на бяло брашно или ябълков сок, премахва калия. Други източници на калий са ядки, млечни продукти, соя и морски дарове. Някои признаци на ниско ниво на калий са безсъние, мускулни крампи, умора, запек и подуване на корема.

fosfor.jpgФосфор

Този минерал се използва от калция за формирането на здрави зъби и кости. Той играе важна роля за сърцето, бъбреците и функциите на нервната система. Необходимо е също така като кофактор в метаболитните функции на организма. Фосфорът присъства в много храни: мляко, яйца, зърнени храни, плодове, пълнозърнести храни, ядки, семена, зеленчуци и риба.

Микроелементи

Микроелементите са вещества, открити в организма, които се използват в комбинация с други витамини и минерали. Те изпълняват много фини взаимодействия в организма. Съдържанието на минерали намалява бързо поради изтощаване на почвите, рафиниране на храните и лошите хранителни навици. Морските зеленчуци са отличен източник на повечето минерали.

Zinkl.jpgЦинк

Цинковият минерал има на много места в тялото. Като компонент на много ензимни функции, той подпомага протеиновия метаболизъм, метаболизма на кръвната захар и образуването на РНК и ДНК. Той е един от най-важните хранителни вещества за функцията на имунната система, хормонална функция и здравите костите, кожата и ставите. Цинкът е помощно средство при зарастването на раните и лигавиците в тялото. Той е необходим за усещането на мирис, вкус и адекватен апетит. Глад за захар и въглехидрати, може да се дължи на ниски нива на цинка. Като антиоксидант цинкът помага за предотвратяване на уврежданията на свободните радикали на очите, мозъка, простатата и сперматозоидите. Децата, които страдат от повтарящи се ушни инфекции, алергии или респираторни инфекции имат повишена нужда от цинк. Децата, които живеят с пушачи и които са изложени на вторичен дим също ще бъдат изложени на риск за дефицит на цинк. Храните с високо съдържание на цинк, включват миди, стриди, птици, ядки, семена, тиквени семки, яйчни жълтъци, джинджифил, грах, плодове, аспержи, спанак, царевица и млечни продукти. Цинкът се среща и в пълнозърнести храни, но при термична обработка цинкът става по-малко усвоим. Недостигът на цинк може да допринесе за загуба на вкуса, бавен растеж, чуплива коса и нокти, акне, екзема, хронична инфекция, алергия, бавно зарастване на рани, забавено сексуално развитие, липса на апетит, лошо храносмилане, необичайно поведение, дислексия и свръхчувствителност. Също така е полезно да се взимат добавки с цинк, защото той води до по-ниски нива на тежки метали като олово, мед и кадмий, както и за подпомагане на пациенти с изгаряния.

hrom.jpgХром

Този минерал е с ниско съдържание в хранта, тъй като се губи след термична обработка. Хромът помага на организма да използва хормона инсулин по-ефективно и да поддържа нивото на кръвната захар балансирано. Той е от жизненоважно значение за метаболизма на въглехидрати и мазнини и производството на енергия. Той подобрява растежа и предпазва кръвоносните съдове от плака. Храните с високо съдържание на хром включват бирена мая, меласа, пшеничен зародиш, картофи, стриди, ядки, пълнозърнести храни, морски дарове, пиле, пресни плодове и зеленчуци.

selen.jpgСелен

Селенът е друг основен минерал, необходим за оптимално здраве и профилактиката на заболяванията. Той е силен антиоксидант, действа срещу свободните радикали, като предотвратява увреждането на тъканите, потиска възпалението и премахване на токсични вещества от организма. Селенът работи с витамин Е, за да се предотврати разграждането на тъканите и да предпази от токсините в околната среда химически. Храни, богати на този минерал включват бирена мая, пшеничен зародиш, чесън, яйца, пълнозърнести храни, цвекло, гъби, зеле, моркови, водорасли, месо и морски дарове. Органично отгледаните продукти са с по-високо съдържание на този минерал. Помага за премахване на тежки метали като олово от тялото и подсилва имунната система.

iod.jpgЙод

Йодът е от съществено значение за производството на хормони за щитовидната жлеза и нейната функция. Хормони на щитовидната жлеза са от съществено значение за регулиране на обмяната на веществата и физическо / психическо развитие. Йодъте трябва да се намери в почвата и в тялото чрез зеленчуци. Голяма част от почвените зеленчуци се отглеждат с ниско съдържание на йод, поради липсата на органични торове, като по този начин нашите зеленчуци не винаги се предоставят йод. Морските зеленчуци и морските дарове са отлични източници на йод са органично отгледани чесън, лук и магданоз. Използването на морски водорасли на прах в супи, гювечи и сосове може да бъде начин да се включат морски зеленчуци в диетата. Една чаена лъжичка достатъчна. Йодираната сол също ще добави йод към храната.

minerali.jpgМанган

Манганът е друг жизненоважен минерал в производството на енергия, здрава костна система и образуването на хрущяла, функцията на щитовидната жлеза, мозъчната функция и здрава нервна система. Неговото антиоксидантно действие, предпазва от свободните радикали и токсичност на желязото. Хранителните източници включват листни зеленчуци, ядки, семена, сушени смокини, праскови, дати, картофи, банани, пълнозърнести храни, бирена мая, яйца и плодове.