ЕСТРАГОН (ТАРОС)

естрагон, билка

Естрагонът е употребяван широко от римляните и арабите. Среща се в спонтанната флора на Сибир, Монголия, Китай, Япония, Северна Америка. Култивира се в почти цяла Европейска Русия, Африка и Северна Америка. Естрагонът е многогодишно растение от сем. Астерови (Сложноцветни).

Като подправка се употребяват връхните стъблени части заедно с листата и цветовете. Те съдържат 0,80% етерично масло, флавоноиди, горчиви гликозиди, инулин, витамини и др.

Чрез дестилация с водна пара на пресни или изсушени клонки се получава етерично масло. То е жълтеникавозелена течност със специфичен маслоподобен анасонов мирис, тъй като съдържа анетол. Маслото се прилага и в промишлеността, както и за приготвяване на естрагонов оцет.

Клончетата служат за ароматизиране на разнообразни салати, фини сосове и на лекарства.

  • Естрагон лист, Artemisia dracunculus L.

    Естрагон лист, Artemisia dracunculus L.

    Цена: 3,19 лв.

  • Състав на естрагона

    Естрагонът се състои от 45% въглехидрати и 25% от протеините. В надземната част на естрагон се съдържа до 15% каротин; 0.1 - 0.4% (за мокро тегло) или 0.25-0.8% (за сухо тегло) - етерично масло; 0.19% - аскорбинова киселина, алкалоиди, флавоноиди, кумарини, танини, смоли, горчивина, витамини А, В1, В2 и С, както и значително количество микро и макро елементи (фосфор, калций, калий, желязо и др.) ; в корените - следи от алкалоиди. В етеричното масло от естрагон се намират сабинен (до 65%), мирцен (10%), сескитерпенова фракция (5%), р-метоксицинамен алдехид (0.5%), смола (15%), метилчавикол, оцимен, феландрен.

    Лечебни свойства на естрагона

    Лечебните свойства на естрагон са известни още от древността и са намерили широко приложение в традиционната медицина под формата на тинктури и чайове за лечение на широк спектър от заболявания. Естрагонът се използва като средство за главоболие, зъбобол, оток, безсъние, невроза, депресия, за подобряване на апетита и стимулиране на храносмилането, за предотвратяване на авитаминоза. В тибетската медицина естрагонът се използва като средство за нормализиране на съня, както и за лечение на различни белодробни заболявания (бронхит, пневмония, туберкулоза). Естрагонът се използва като антихелминт, за нормализиране на менструалния цикъл, за укрепване на кръвоносните съдове и сърдечно-съдовата система. Като общо тонизиращо чудо растение се препоръчва да се увеличи мощността при мъжете. Естрагон в комбинация с други билки използва пациенти с хипертония като заместител на сол. Отвари от естрагонови листа се използват при различни заболявания на стомашно-чревния тракт, както и при спазми на червата, бавно храносмилане, газове, хълцане, болезнени периоди при жени, менструални нарушения и предменструален синдром.
    В народната медицина въздушната част от естрагон се използва като успокоително, антискорбутично, антихелминтно и диуретично средство.

    Разпространение на естрагона

    Родината на естрагон е Източен Сибир и Монголия. В момента диворастящият естрагон се намира в южните райони на европейската част на Русия, Западен Сибир, на юг от Източен Сибир и Далечния изток. Расте в сухи и солонски ливади, в степи, понякога в полетата, предимно като плевел, на сухи степни склонове. Култивиран е почти навсякъде, доста непретенциозен, може да расте в слънчеви и тъмни места.

    Нежелани реакции естрагона

    Употребата на естрагон в големи дози може да причини гадене, повръщане, гърчове и загуба на съзнание. Противопоказана е употребата на естрагон при язва на стомаха, гастрит с висока киселинност, холелитиаза и по време на бременност, тъй като може да предизвика спонтанен аборт. Други противопоказания за употреба на естрагон все още не съществуват, но, както и при всички билкови лекарства, са възможни случаи на индивидуална непоносимост.

    Естрагон в съчетание с други билки

    босилек, магданоз, риган и кориандър

    Готвене с естрагон

    В Европа използването на естрагон в готвенето започва през XVII век. Първите, които започнали да добавят пикантната билка към основните си ястия са французите. Днес естрагонът е част от световно известната дижонска горчица. Употребата на растениеето има две характеристики. Сухият естрагон е подходящ за топли ястия, а свежия за студени ястия.

    Най-често растението се използва при приготвянето на: сосове и дресинги за салати; маринати за агнешко, говеждо, риба; Овкусен винен оцет. Използването на сух естрагон е важно за месни ястия и супи. Грузинците вярват, че естрагонът перфектно подчертава вкуса на агнешкоият шашлик, а гърците - на вкуса на рибата. Когато готвите супа, нарязаните клончета от подправката се поставят директно в чинията при сервиране. Ако приготвяте салатен дресинг, идеалната комбинация е сол, пресен естрагон, лимонов сок и зехтин. Ако винен оцет се използва за овкусяване, неговият вкус е рафиниран с естрагон, сложен директно в бутилката за няколко дни.