Силата на лечебните билки при пролетна умора

Най-често използваните билки при стерс и депресия са дяволска уста (leonurus cardiaca l.), дилянка (Valeriana), маточина (Melissa officinalis L.), хмел, глог, лавандула и други проверени през вековете успокояващи билки.
Отвара от ВЕРБЕНА, ВЪРБИНКА, ЖЕЛЯЗНА ТРЕВА се използва при нервност и изтощение при жени над 40 годишна възраст:
1 супена лъжица ситно нарязани стръкове от върбинка се запарват с 1/4 л. вряща вода. След като изстине, течността се прецежда. Течността се разделя на 2 или 3 равни части, които се изпиват съответно 2 или 3 пъти дневно.
Най-подходящи са стъблата и цветовете на магарешкия трън. Сваряват се на чай, като 2 супени лъжици се запарват с 600 мл вода за 10 минути. Имат тонизиращо и детоксикиращо действие, особено силно изразено при мъжете.
1 супена лъжица ситно нарязани стръкове и корени от ранилист се заливат с 1/2 л вряща вода. Ври 5 мин и след това се прецежда. Течността се разделя на 2 или 3 равни части, които се изпиват съответно 2 или 3 пъти дневно. Прилага се при нервно изтощение.
2 супени лъжици борови връхчета се варят с 800 мл вода в продължение на 10 минути, оставят се похлупени за още 5 минути. Прецежда се и се пие, подсладена с мед или захар и лимонов сок. Напитката може да е топла или със стайна тумпуратура.
1 равна супена лъжица полски хвощ стрък се залива с 1 чаена чаша гореща вода и се похлупва. След като поизстине, течността се прецежда. Чаят се подслажда с мед и се пие топлъл веднъж на ден. Особено е подходящ при пролетна умора и за прочистване на бъбреците и уринарния тракт.
