bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Витилиго. Лечение в домашни условия.

Лечение в домашни условия: рецепти, съвети и правилно хранене

Витилиго е заболяване, при което се нарушава пигментация на кожата, като следствие от нея по лицето и тялото се образуват бели петна с различни размери, които са придружени от дискомфорт и усещането за лющене. Лечението на витилиго в домашни условия трябва да бъде комплексно, защото само с помощта на различни народни средства и техники може да се постигнат добри резултат.

 

Витилиго може да бъде придружено с постепенно увеличаване на броя на петната. За появата на заболяването може да има генетично предразположение, заболяване на щитовидната жлеза, надбъбречна дисфункция, ендокринни разстройства и неврологични заболявания. В някои области, кожата напълно променя цвета си, а под влияние на светлина се зачервява.

 

Обезцветяването на кожата възниква в резултат на унищожаване на меланоцити клетки, така че лечението трябва да бъде насочено към нормализиране на пигментацията на кожата.

 

  • Черен орех Тинктура - при паразити, Bioherba, 100 мл

    Черен орех Тинктура - при паразити, Bioherba, 100 мл

    Цена: 17,59 лв.

  • Пащърнак корен рязан 10/10 мм - при високо кръвно, Pastinaca saliva
  • Общи методи за лечение на витилиго в дома

    Излекуването на витилигото зависи от ефективността и скоростта на възстановяване. Основното лечение на заболяването се отнася до метод за нормализиране на метаболизма и стимулиране на клетките на кожата, които са загубили способността за производство на меланин. Лечението на витилиго с народни средства трябва да е в съчетание с периодично, естествено облъчване с ултравиолетови лъчи.

    Крайното премахване на витилиго може да се получи само ако се комбинират комплексното и общо с допълнително лечение. Необходимо е да се вземат специални витаминни комплекси. Медицински изследвания са установили, че появата на витилиго се получава при дефицит на витамин С и В. За да се премахне липсата на тези витамини трябва непрекъснато да се ядат плодове (кайсии, ябълки, круши, праскови, и т.н.) и зеленчуци (грах, боб, леща и т. н.).

    Ефективно е лечението на витилиго със сусам, който може да се използва локално под формата на масло за мазане или да се приема през устата сутрин на гладно, под формата на семена.

    Като помощни средства за премахване на локалните области засегнати от витилиго, можете да използвате: силен чай, тинктура и отвара от орехова шума, ревен корени. За слаба промяна на цвета на кожата, можете да използвате отвара от лимон, глухарче, мечо грозде и хрян.

  • Жълт кантарион стрък – при депресия и тревожност, Hypericum perforatum

  • Билки за лечение на витилиго
     

    Бобови растения

    Да се използват под формата на пюре с добавяне на 1 чаена лъжица мед или подхранващ крем.

    Намажете обилно кожата, а после покрийте с тъкан (процедурата се извършва за 30 минути всеки ден в продължение на 2 седмици.)

    Сок от листа на бобови растения.

    Сокът се слага в 20% алкохол, а след това се добавя жълт кантарион и се приема по 1 супена лъжица 2-3 дневно в продължение на 3 седмици;

    Масло от жълт кантарион, в което можете да потопите парченце плат или памук и да приложите към засегнатите участъци по кожата в продължение на 5-10 минути за 20-30 дни;

    Сок от стъблата на смокиня, който се втрива в обезцветени области;

    Тинктура от листата на орех, която се прилага 2 пъти на ден;

    Тинктура от пащърнак, която се получава от алкохол в съотношение (1:

    Втрива се 1 път дневно в кожата в продължение на 3 седмици;

    Тинктура от корени на ревен, с която петната се намазват 2-3 пъти на ден, а след това се намазва кожата със защитен крем за да се избегне изсушаване и свиване.

     

    Правилно хранене и разнообразно меню

    Балансираната диета за лечение на витилиго в домашни условия има за цел да подобри обмяната на веществата и да попълни същественият дефицит на минерали (мед, цинк и желязо).

    В състава на храненето трябва да се включват полезни естествени продукти без добавки. Закуската трябва да се състои от плодове и салати, овкусени с растително, маслиново, сусамово или ленено масло.

    За вечеря трябва да се консумират ястия с джинджифил, салатни зеленчуци и месо варено или задушено.

     

    Основните продукти, които трябва да бъдат използвани при лечението на витилиго са:

    зеленчуци (цвекло, моркови, домати, краставици, тиква, зеле, броколи, и т.н.);

    плодове (лимон, портокал, ябълка, банан, киви, праскова и т.н.);

    продукти, съдържащи мед (черен дроб, морски дарове, и т.н.);

    Продукти, съдържащи тирозин (боб, тикви, грах и т.н.);

    Продукти, съдържащи желязо и цинк (елда, къпини, смокини, орехи, магданоз, целина);

    каша от ечемик, елда и просо зърна;

    плодови сокове;

    йодирана сол и водорасли;

    мента.

    От храненето трябва да се изключат пържената и мазна храна, консерви, сладкишите, шоколада, маргарина, пикантния сос, горчицата, кафето и безалкохолните напитки.

    За да се активира образуването на пигмента трябва да се ядат гъби, бобови растения, черен дроб, както и тиквени семки.

     

    Външно използване на етерични масла за лечение на витилиго

    Смес от етерични масла за витилиго 1

    20 капки етерично масло от бор

    20 капки етерично масло от лавандула

    100 мл бадемово масло

    Смесете всички съставки в стъклен буркан от матово стъкло или дръжте на тъмно. Нанасяйте сместа върху засегнатите райони на витилиго по кожата сутрин, на измита кожа. Преди употреба, сместа трябва да се разклати добре.

     

    Смес от етерични масла за витилиго 2

    25 мл от етерично масло от бергамот

    100 мл базово масло, например шипково, бадемово, пшенично. Шипковото е особено лечебно за петна по кожата.
     

    Смесете съставките и прилагайте като предишната смес.
     

    За използване на открито, можете да използвате и сместа от етерични масла с базово масло от сусам. Смесват се 10 мл базово сусамово масло и 10 капки от някое от гореизброените етерични масла. Нанесете малко от получената смес върху проблемните зони на кожата преди слънчеви бани.

     

    Растителни масла за лечение на витилиго
     

    Масло от жълт кантарион при витилиго

    Маслото от жълт кантарион често се препоръчва за лечение на витилиго. Използвайте полученото масло върху проблемните зони на кожата преди да излезете на слънце.
     

    Кокосовото масло при витилиго

    Кокосовото масло подхранва клетките на кожата и стимулира производството на меланин. Кокосовото масло съдържа лауринова и капринова киселина, която възстановява клетъчно-медииран имунитет (клетъчният имунен отговор), който помага да се възстанови нормалната пигментация на кожата.

    Нанесете кокосово масло в чист вид или смесен с етерични масла върху кожата, на местата засегнати от витилиго.

     

     

    Масло от черен кимион при витилиго

    Маслото то черен кимион се счита за най-ефективното средство за подобряване на производството на меланин в клетките на кожата. За лечение на витилиго се разбъркват 0.5 ч.л. масло от черен кимион с 0,5 ч.л. с розова вода и 1 ч.л. ръжено брашно. Разтрийте засегнатия участък (лезията) с кърпа напоена с оцет, а след това веднага нанесете сместа върху кожата. След нанасяне на сместа е необходимо да се изложи на слънце в продължение на 30-40 минути.

     

     

     

     

     

    Хомеопатичното лечение на витилиго

    Хомеопатите не третират витилигото като отделна болест, но се опитват да разберат от какво е провокирано. Специално внимание е насочено към определянето на типа на пациента, който е и определящия фактор в назначаването на хомеопатични лекарства при това заболяване.

    Корифеите в хомеопатията вярват, че всички болести произтичат от разрушаването на духовна сила. А тайната на хомеопатията се крие във факта, че на клетъчно ниво, тялото получава трамплин за възстановяване. Целта на хомеопатията е да възстановяви жизнеността на организма.

     

     

    Най-честите хомеопатични средства за лечение на витилиго, включват следното:

     

    Ammonium carbonicum (Аммониум карбоникум) - амониев карбонат

    Подходящ е за хора с диктаторски наклонности. Те имат повишена чувствителност, често лошо настроение. По време на буря, нараства унинието им. Често са тъжни. Пишат с грешки.

    При тези пациенти витилигото най-често се появява около устата. Поява на червени петна след къпане. Всички лезии се развиват бавно и постепенно. Пациентите отбелязват силна слабост и съкрушение.

    Ignatia (Игнатий) – Игнатиа

    Емоционален тип хора. Много чувствителни и темпераментни. Истерични. Обичат да разрешават проблемите си сами. Самокритични и трудолюбиви. Помагат на другите хора. Ярки, интересни и силни личности. Романтици.

    Болестите при тези хора се развиват, заради скръб или дългогодишно страдание. Продължително и потиснато настроение. Бучка в гърлото. Плачат сами. Страх ги е от рак. Разочароват се от всеки повод. Обичат котки. Добри родители.

    Склонност към дерматози. Витилиго. Уртикарията нерви. Емоционален еритема.

    Iodum (Йодум) – йод

    Енергични и активни хора. Винаги искат да успеят и имат много различни идеи. Те не могат да бездействат. Повечето от тях имат слабо телосложение и тъмна кожа. Те не обичат топли стаи. Мигат бързо, а след това се успокояват. Понякога са склонни към безпокойство и депресия, дори самоубийство.

    Витилиго. Екхимоза (кървене на кожата). Акне. Фурункулоза. Сърбеж с неизвестен произход.

    Lycopodium (Ликоподиум) – спори на плавун

    Хората от ликоподиен тип обичат престижа във всичко, особено се открояват в обществото. Присъщи са им арогантността и самочувствието. Те обичат да философстват. Понякога, показват сребролюбие и алчност. Много егоистичен тип. Отлично се адаптират в обществото. Хранят се по време на път. Често страдат от заболяване на черния дроб. Този тип хора имат подуване на корема, запек и склонност към образуване на камъни в жлъчния мехур и бъбреците. Страдат от запушване на носа през нощта.

    Витилиго. Уртикарията е хронична. Обрив без сърбеж. Псориазис. Нерви. Разширени вени. Хронична екзема.

    Mercurius solubilis (Mercurius solubilis) - разтворим живак на Ханеман, черен оксид

    Мълчаливи и затворени хора. Интроверти. Кипят отвътре с море от емоции. Често агресивни. Склонност към престъпна дейност. Пренаситени от живота. Страхуват се от фалит. Скъперници. Обичат да спорят и да възразяват.

    Витилиго. Нечиста кожа, понякога с особена миризма. Сърбеж, дерматит. Акне. Екзема.

    Как да използваме хомеопатичните лекарства

    Ако сте решили да започнете лечение с хомеопатични лекарства, следват няколко прости правила:

    Спазвайте графика за вземане на лекарството;

    Взимайте зърната 30 минути преди хранене;

    Не използвайте хомеопатични лекарства с алкохол, кафе и спиртни питиета;

    Съхранявайте ги на сухо място, да издържат на температури до 25 градуса;

    Ако се получи влошаване се обърнете към хомеопат специалист.

     

    Пигментни петна
     

    Методи и лечение с народна медицина

     

    Рецепти

    Тъмните петна по ръцете, за да ги намалите втривайте рициново масло сутрин и вечер (петната изчезват за един месец).

    Ежедневно сутрин и вечер измивайте пигментното петно с липов чай, сварете 2 ч.л. в 1 чаша вода.

    При умерена пигментация можете да изравните цвета на кожата си като я мажете два пъти дневно със сок от морков. След като изсъхне, изплакнете с разтвор на от 1 супена лъжица мляко в 1 чаша вода.

    Лунички и старчески петна. В кожните дефекти веднъж дневно втривайте смес приготвена от 6 части горчица, 1 част лимонов сок и 1 част слънчогледово масло.

    Пощадете врата си! Ако с възрастта по кожата на врата Ви са се появили множество старчески петна то вероятната причина е употребата на парфюми и одеколони. Голяма част от състава на парфюмите съдържат масло от бергам, което причинява петната по кожата при това само по врата. Поради това е желателно да парфюмирате само косата, китките, лактите и зад ушите.

    При умерена пигментация е много добра маската направена от бадеми. За да се подготви са необходими: половин чаша зрели бадеми залети с 1 чаша вряла вода. Оставете за 5 минути, след това прецедете водата в отделен контейнер, а бадемите смелете. Към смлените бадеми добавете сока на половин лимон и 1 супена лъжица вряла вода. Разбъркайте, докато не се получи хомогенна смес. Нанесете я върху петната и след 30 минути изплакнете с водата от бадемите. Маската трябва да се прави 2 пъти седмично.

    Има и друга смес, която помага да се отървете от пигментните петна. Смесват се равни количества от нарязан спанак, киселец, както плодове и листа от офика. Към 3 супени лъжици от сместа се добавя 1 супена лъжица кисело мляко. Разбърква се добре. Нанася се върху лицето и шията за 25 минути. Изплаква се с вода с разредено мляко в съотношение 1: 1.

    Мед и лимонов лосион. Изцедете сока на един лимон и го смесете с 2 супени лъжици мед. След това потопете в сместа парченце марля, поставете го върху оцветената област от кожата и задръжте в продължение на 15-20 минути. След това измийте с топла вода. Сместа може да се съхранява в хладилник за една седмица.

    Редувайте сместа с маска от репички. Нанесете върху пигментното петно малко подхранващ крем и приложете към това място ряпа на филийки. След 30 минути избършете кожата с хладно мляко.

    Продукти свързани със статията

    1. Черен орех Тинктура - при паразити, Bioherba, 100 мл

      Черен орех Тинктура - при паразити, Bioherba, 100 мл

      Цена: 17,59 лв.

    2. Пащърнак корен рязан 10/10 мм - при високо кръвно, Pastinaca saliva
    3. Ревен корен - при запек, Rheum palmatum

      Ревен корен - при запек, Rheum palmatum

      Цена: 1,70 лв.

    4. Етерично масло от Морски бор (Pine oil), Bioherba, 10 мл

      Етерично масло от Морски бор (Pine oil), Bioherba, 10 мл

      Цена: 8,80 лв.