Поветица стрък рязан - при запек, Convolvulus arvensis
Безплатна Доставка над 59 лв до 7 кг.
- Производител: Bilki.bg - Билки ЕООД
Поветица
Convolvulus arvensis L.
Красиво растение, но и полезна билка.
Слабителното действие на полската поветица, позната още като грамофонче, се дължи на съдържащия се в нея конвулвин, посочват руски учени след изследвания през седемдесетте години на миналия век. Според друг техен колега, изследвал свойствата на билката, семената и корените от поветицата притежават предимно лаксативно действие и могат да се използват при колити и гастрити, докато листата притежават диуретично действие, а стръковете и сокът, получен от тях - кръвоспиращо. Билката се използва и като епителотонично средство при увреждания на кожата и специално при трудно заздравяващи рани, става ясно от данните на учени, посочени още в началото на шейсетте години.
Народни наименования на билката
Всевлак, грамофонче, диво телеграфче, полска поветица, попенец, рокличка, фунийка.
Действие на Поветица стрък
Очистително и жлъчегонно.
Приложение на Поветица стрък
Много подходяща при хроничен запек,тъй като предизвиква бърз и силен ефект, придружен от болки и колики. Използва се при застойна жълтеница, при затруднено уриниране и възпаление на простатната жлеза.
Начин на употреба на Поветица стрък
Запарка: 1 чаена лъжичка билка се залива с 250 мл вряща вода. Оставя се да кисне 1 час. Количеството се пие за 2 дни по 3 пъти дневно.
Противопоказания:
В по-големи количества билката е отровна. Може да предизвика диария, увреждания на сърцето, бъбреците, черния дроб и др. Причинява и кръвоизливи. Трябва да се прилага много внимателно. Да не се прилага при деца.
Научете повече за Поветица
Характерни особености
Полската поветица - Convolvulus arvensis L. — от сем. Поветицови — Convolvulaсеае — е многогодишно тревисто увивно растение. Стъблото е увиващо се или пълзящо. Листата са продълговато сърцевидни, при основата си стреловидни, последователни, разположени на дълги дръжки. Цветовете са фуниевидни, бели или розови, понякога бели с розови ивици. Чашелистчетата са закръглени, венчето е дълго приблизително до 3 см. Цялото растение е голо, без влаквлакнеста, докато полската поветица на места е с покривка или слабо влакнесто.
Разпространение
Като плевел и бурен по каменливите и тревистите места, край пътищата, оградите, по дворовете, нивите, орниците, окопните култури и др. в цялата страна.
Време за бране
Юни - август.
Начин на бране
Събират се облистените стръкове на растението по време на цъфтенето.
Недопустими подмеси
При брането да не се смесва с друг вид поветица (Convolvulus canthabricus L.)„ която се среща често у нас повече по сухите каменливи склонове и храсталаците. Тя има ланцетовидни, на върха заострени листа, покрити с редки четинки, а чашката й е рунтаво има сърцевидни, при основата си стреловидни листа и цялото растение е почти голо.
Начин на сушене
Събраният материал се прочиства от повредени листа, прецъфтели цветове, клечки и разни примеси, попаднали при брането, и се суши в проветриви помещения или в сушилня при температура до 45°.
Рандеман
От 4 - 5 кг свежи стръкове се получава 1 кг сухи. Готовата билка и след сушене трябва да е запазила естествения си вид и да отговаря на описанието, дадено в, „Характерни особености“.
Съхранение
На сухо и проветриво място в добре приготвени опаковки.