bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

ЛЕЧЕНИЕ С БИЛКИ ПРИ ОПРЕДЕЛЕНИ ФОРМИ НА ГИНГИВИТИ, СТОМАТИТИ И ДРУГИ

tooth-2.jpgКатарални и хипертрофични форми на гингивит.

Роза казанлъшка: Цветовете на розата имат обезболяващо, антиалергично, противовъзпалително и седативно действие. Има данни, че розата постига убедителен антисептичен ефект при катарални и хипертрофични (но не фиброзни) форми на гингивит. Свежият розов цвят се използува като запарка - за жабурене няколко пъти на ден след хранене. Пастата за зъби „Розодонт", съдържаща розов конкрет, е добър начин за лечение с билки  при катарални гингивити и пародонтоза.

Лайка: Използва се запарка вътрешно (като чай) и успоредно с това и локално (жабурене). Необходимо е продължително лечение  1-2 месеца.

Коприва: Прилага се локално като запарка за плакнене на устата.

Stomatitis aphtosa (афти)

Провеждано е успешно лечение на афтозен стоматит с роза (Rosa damascena Mill.). С маз, съдържаща продукти от българска роза, са получени много добри резултати: с първото намазване болката намалява значително, а след 1-2-3 дни настъпва епителизация. Намазванията се провеждат по 2 пъти на ден.

Невен (Calendula officinalis L.). При гингивити и стоматити локално се прилага с успех под форма на тинктура или запарка. Експериментално са потвърдени терапевтичните успехи при прилагането на невен и при афтозни стоматити.  Правят се жабуркания 5-6 пъти на ден. Розентул е получил много добри резултати от използуването на невен при афти и стоматит.   При  проведени изплаквания на устата с чаша  вода и прибавена в  нея   чаена  лъжичка тинктура с  невенов цвят. През 1971 г. се съобщава, че невенът, приложен вътрешно, дава много добър ефект.

  • Смрадлика лист – Тетра, промивки при рани и хемороиди, Cotinus coggygria Scop.
  • Аир блатен корен рязан - при стомашни проблеми, Acorus Calamus
  • Черна боровинка: (Vaccinium myrtillus L.). Като адстрингент при стоматити е прилаган с добър успех сироп от плодовете на черната боровинка.

    Препоръчва се също и рецептата: Черна боровинка100,0.  Цялото количество се вари в 0,5 л вода до обем 300 мл и след изстиване и прецеждане - жабурене 2, 3, 4 пъти на ден. При stomatitis aphtosa се използва отвара от плодовете на билката. При катарални и фоликуларни ангини са използвани  гаргари с отвара от плодовете на черната боровинка.

    Хеморагични гингивити

    Орех: Препоръчва се при хеморагични гингивити. Прилага се под формата на запарка  от орехови листа. Орех 5,0/200,0 по 1 десертна лъж. в 1/2 чаша вода - за изплакване на устата 3 пъти на ден след хранене в продължение на 10- 12 дни.

    Смрадлика (Cotinus coggygria Scop.). При гингивити се препоръчва няколкократно изплакване на устата на ден с отвара. При хеморагични форми на гингивит се прилага широко следната рецепта: Две супени лъжици на 500 мл  вода; вари се 20 мин и се прецежда  за  жабурене по 2-4 минути 3, 4 пъти на ден.

    Пародонтоза                                                                                

    Черен оман (Symphytum officinale), С прилагането на черен оман при пародонтоза, включително и при гнойната й форма, се постигат добри резултати. Правят се промивки на устата с отвара (Наситнени корени се заливат с чаша вряща вода, оставя се да ври 10 мин). Алантоинът, който се съдържа в корените на черния оман, действа като мощен растежостимулиращ фактор, което се отразява благоприятно върху пародонтозата.

    Змийско мляко (CheMonium majus LJ. Прах от изсушени  стръкове  се включва в пасти за локално приложение при пародонтоза.  

    При пародонтоза се прилагат и следните лечебни билки: Невен-  най-често под формата на тинктура от цветовете за намазване на венците. Блатен аир (Acorus calamus L.) - най-често под формата на запарка от коренищата (1 чаена лъж. нарязани коренища се заливат с 300 мл вряща вода, запарват се в продължение на 2 часа и след прецеждане се използуват за плакнене на устата).

    Пореч (Nasturtium officinale R. Br.) (2 суп. лъжици от надводната част на  растението се варят  1 час и след прецеждане се плакне устата).

    При пародонтоза се препоръчва и следната рецепта:

    Къпина 50,0 по две суп. лъж. се варят в продължение на 5 мин в 1/2 л вода за жабурене  на устата няколко пъти на ден след хранене.       

    Ново средство за лечението на пародонтозата е създаденият от Фурнаджиев и Вутов оригинален  билков  препарат Фурин-М, представляващ смес от корените на черен оман (Radix Symphyti off.),надземната част от жълт кантарион (Herba Hyperici perforati), листата от мечо грозде (Folia Uvae ursi), листата и корените от коприва (Folia et Radix Urticae dioicae), корените на сапуниче (Radix Saponariae off.); към сместа  са прибавени метронидазол, коларгол и натриев  бензоат. Комбинираната  смес  от шестте билки  експериментално показва силно противовъзпалително действие. В клиничните проучвания Фурин-М дава  лечебен  ефект при 78% от болните от пародонтоза.

    Кървене на венците

    Блатен аир: Препоръчва се дъвчене на обелени и нарязани коренища от блатен аир.

    Черна елша (Alnus glutinosa - (L.) - GaertnJ. Прилага се перорално при кървене на венците. По 2 супени лъжици на всеки 2 часа.

    Пулпити и периодонтити:

    Чесън: При пулпити и периодонтити успешно се прилага лечение с чесън.