bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Здравословни храни

mle4ni-produkti.jpgМлечни продукти


Млякото и другите млечни продукти често предизвикват алергия и е най-добре да се избягват от повечето деца. При алергичното дете, тялото реагира с антигена от млякото, като че ли е чужд нашественик микробен. Ако детето ви има алергични реакции от всякакъв вид към млякото и другите млечни продукти изключите гоменюто.Млечните продукти стимулират производството на слуз в дихателната система, сгъстяват секретите и подлагат детето на риск към чести настинки, болки в ушите и вечно запушен нос. Наситените мазнини в млечните продукти също работят срещу полезните мастни киселини в менюто на детето, които са от съществено значение за оптимално здраве.
Заместители на млякото
Можете да се използвате оризово мляко, соево мляко, бадеми, козе мляко, овче мляко или разреден плодов сок като заместители на кравето мляко.

sirene.jpg

Сирене


Някои природни твърди сирена могат да се включат в менюто на детето. Въпреки това, избягвайте жълти сирена (които съдържат палмово масло) и високо преработени сирена. Изберете бяло твърдо сирене от сурово мляко, сиренето е най-добрият избор, защото съдържа активни, живи култури. Има и много вкусни соеви сирена на пазара.

maslo.jpg

Масло

Използвайте масло вместо маргарин или други хидрогенирани продукти, които могат да създадат свободни радикали в организма и по този начин да се обърнат срещу имунната система. Сведете използването на масло до минимум или опитайте следното отлична алтернатива:

По-доброто масло - рецепта:

1 чаша ленено масло с 1 чаша краве масло. Размесете добре заедно и съхранявайте в хладилник. Използва се за хляб или за добавяне към зеленчуци. Не загрявайте и не използвяайте за готвене.

Други масла като ленено семе, слънчогледово, сусамово или орехово, които са богати на омега 3 и омега 6 масла могат да се добавят за вкус към варени или сурови храни. Опитайте лененото масло за сварен ориз или опитайте зехтин, подправен с чесън или няколко билки върху препечен хляб. Тези масла не трябва да се нагряват, въпреки че могат да бъдат добавени към горещи храни. Използвайте зехтин или рапично масло за готвене.

  • Ленено семе мляно, трошено, брашно, Linum usitatissimum, лен насипно
  • Елда бланширана – Гречка, Fagopyrum esculentum

    Елда бланширана – Гречка, Fagopyrum esculentum

    Цена: 7,33 лв.


  • kiselo-mlyako.jpgКисело мляко


    Киселото мляко е добра храна, тъй като съдържа живи бактериални култури. Най-доброто кисело мляко е нискомасленото кисело мляко, в което има перфектен баланс на протеини, въглехидрати и мазнини. Една чаша нискомаслено кисело мляко е пълно и достатъчно за протеинова закуска със зърнени храни и пресни плодове.



    aica.jpgЯйца


    Яйцата са добра храна на протеини и може да се добавя към всяко хранене. Въпреки това, те не трябва да бъдат въведени в храната на бебето преди 15 месечна възраст, защото бебето може да има затруднения с храносмилането на яйчния протеин (най-вече на яйчния белтък) Първо се захранва с жълтък. Избягвайте яйцата при силно алергични деца, особено тези с тежка екзема или тежка астма.



    zyrneni-hrani.jpgЗърнени храни

     

    Пълнозърнестите храни осигуряват много витамини и минерали, както и фибри. Зърното може да се яде в цялата форма, като в овесена каша или кафяв ориз или паста, хляб, бисквити, зърнени храни и брашна. Най-добре е да се избегват бели, обогатени, преработени и рафинирани продукти, тъй като тези продукти са с малка хранителна стойност и съдържат излишък на захар, сол и консерванти. Избирайте пълнозърнести зърнени храни, бисквити, хляб и тестени изделия. Те включват: кафяв ориз, басмати ориз, просо, елда, пълнозърнест овес (шрот), киноа.



    proteini.jpgПротеини


    Протеините са много важна част от ежедневната диета и трябва да бъдат включени при всяко хранене. На закуска, млеката, които можете да използвате с вашите зърнени култури (краве, ориз, соя, бадемово или кисело мляко) могат да бъдат източник на протеин. Други източници на протеин са сирене, месо, риба, ядки, семена, ядки, тофу и бобови растения като леща и нахут. Риби като треска, камбала, сьомга и риба тон се препоръчват по няколко пъти на седмица. Морските зеленчуци, включени в супи и яхнии също са чудесен източник на протеини и желязо. Ограничавайте употеребата на червеното месо в диетата на детето си. Червеното месо е трудно да се свари и директно влиза във възпалителната каскада, която утвърждава възпалителни реакции на имунната система. Най-добре е да се яде само в малки количества червено месо и най-вече да се избират риби и птици. Не забравяйте, че бобовите растения също са отлични източници на протеини, но понякога те са трудни за храносмилане. Използвайте боб в комбинация с цели зърна за лесен, но пълноценен протеин,  въглехидратна храна, като черен боб и ориз. Тофу, темпе и другите соеви продукти са добри източници на растителен протеин.


    plodove.jpgПлодове


    Плодовете са добро допълнение към менюто. Те са богати на фибри, пектини и много витамини и минерали. Въпреки това, плодовете трябва да се консумират в умерени, а някои трябва да бъде напълно да се избегват. Яденето на твърди плодове или пиене на големи количества плодов сок води до твърде много захар (фруктоза) в диетата на детето, което може да бъде по-вредно, отколкото полезно. Портокалите са много алергизиращи храни, които могат да изострят стомашно-чревни симптоми, кожни симптоми, психически / емоционални симптоми и или умора. Не давайте на детето си портокали или портокалов сок дневно. Бананите също са трудни за храносмилане и са с много високи плодови захари. Те също са силно алергенни храни. Плодовете, като грозде предлагат богат източник на биофлавоноиди са отлично допълнение към храната за повечето деца.


    yadki-i-semena.jpgЯдки и семена



    Ядките и семената са чудесен източник на протеини и здравословни мазнини. Някои ядки са отлични източници на храна, докато други са силни алергени. Ядките и семената е най-добре да се консумират сурови или печени от вас у дома. Търговски изпечените ядки често съдържат гранясали масла. Избягвайте или ограничете фъстъци и фъстъчено масла. Те са силни алергени и предизвикат редица симптоми, които могат да варират от храносмилателни проблеми до нарушение на имунната система. Маслата, които могат да се използва вместо  фъстъчено масло са бадемово, масло от кашу, лешниково и сусамово масло (сусамов тахан) или слънчогледово масло. Суровите ядки да се съхраняват в хладилник.