bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Mагарешка кашлица, лечение с билки при децата

maghare6ka-ka6lica.jpgКакво представлява магарешката кашлица

Магарешката кашлица или коклюша е остра, силно заразно бактериално заболяване, което се характеризира с продължителна спастична кашлица. Започва с лека, постепенно засилваща се суха кашлица, придружена от отпадналост и повишена телесна температура. Постепенно кашлицата придобива пристъпен характер с невъзможност пациентът да си поеме въздух по време на пристъпа. Предава се от бактерията Bordetella pertussis, по въздушно-капков път. Инкубационният период обикновено е от 7 до 14 дни, но може да достигне 21 дни.

Симптоми на магарешката кашлица

Заболяването започва с хрема, субфебрилна температура и дразнеща нощна кашлица, която се достига интензивност през следващите две до три седмици. Възпалението на горните дихателни пътища се характеризира с увеличаване на слузеста секреция.

При втората фаза се получава „пароксизмален пристъп „(Характеризира се с внезапно начало и внезапен край. Болните се оплакват от сърцебиене, прекордална опресия, прилошаване, изпотяване, възможна синкопална симптоматика, полиурия. Общият модел може да продължи от 5 до 15 бързо последователни спазматични кашляния, следвани от горещи вълни. Тези  пристъпи могат да продължат една или две минути и могат да предизвикат повръщане или задавяне, като лицето може да стане червено или лилаво.  

Заболяването има 6 до 8 седмична продължителност, която е разделена на три етапа:

Катарален етап: от 10 до 14 дни2.

Пароксизмален етап: до 4 седмици

Възстановяващ етап: завършва за 8 седмици.

Магарешката кашлица обикновено отзвучава спонтанно. Магарешката кашлица е по-сериозна при деца под двегодишна възраст и при пациенти в напреднала възраст.

  • Гръден чай – бронхиален, при кашлица, насипен

    Гръден чай – бронхиален, при кашлица, насипен

    Цена: 6,98 лв.

  • Липа ароматна цвят - при грип и безсъние, Tilia cordata Mill
  • Лечение на магарешката кашлица

    Храна при магарешката кашлица

    Детето трябва да яде възможно най-малко. Преяждането удължава болестта. Малките хранения са най-добри. В действителност най-полезни са соковете от плодове и зеленчуци и зеленчукови бульони. Зеленчуковият бульон с пресен чесън и джинджифил имат терапевтичен характер. Храни като чесън, лук, праз, ряпа, грозде, ананас и зелени листни зеленчуци също са много полезни.Избягвайте краве мляко и други млечни продукти, бял хляб, рафинирани или преработени храни, захар и захарни изделия, образуващи храни като тофу, месо, сладолед, миди, мазнини и оцет.

    Добавки при магарешката кашлица

    Подкрепете имунната система с витамини и минерали:

     200 до 500 мг витамин С, три пъти на ден;

    цинк, от 10 до 15 мг дневно;

    биофлавоноиди, от 100 до 500 мг дневно.

  • Чай за Кашлица при деца - с 7 билки и орехови черупки, 100 гр.
  • Билки при магарешката кашлица

    maghare6ka-ka6lica-2.jpgБилкови лечения, използвани за магарешка кашлица разполагат с разнообразие от препарати, включително чайове, сиропи за кашлица, лапи и компреси. Важно е да се използват няколко видове средства за защита от заболяването. Ако заболяването не се овладеев първия етап и не се повлиява добре, вторият етап с епизодите на кашлица ще бъде по-тежка. Ако кашлицата е тежка, то тогава е най-важно да се прилагат билкови лекарства редовно и често през целия ден. С други думи, родителите трябва да бъдат подготвени за ежедневна грижа.

    Когато симптомите се проявят за пръв път използвайте билки, като имунностимулатори за подкрепа, като клинавиче, ехинацея, чесън, липов цвят.

    Отхрачващи като оман, исоп, лопен и мащерка.

    Антисептични билки за дихателната система, като анасон семе, чесън, исоп, риган и мащерка.

    Затоплящи подправки като канела, карамфил, чесън, джинджифил или лют червен пипер.

    Билките могат да бъдат използвани под формата на чайове, като 2 чаши на всеки няколко часа или като тинктури по 2 чаена лъжички на всеки няколко часа.

    Когато кашлицата става по-силно изразена и спастична използвайте спазмолитични билки като коча билка, исоп, лобелия или корен на валериана.

    Следните билки са най-често използвани под формата на тинктура. Опитайте една от тези комбинации:• Равни части валериана и лайка.• Една част лобелия и 2 части мента.• Равни части исоп, лобелия и коча билка.

    Спазмолитичен сироп за кашлица: Разбърква се в бутилка: 28 гр сироп от чесън, 28 гр коча билка, 56 гр мащерка тинктура или сироп, 28 гр исоп тинктура, 113 гр дива маруля тинктура, 28 гр джинджифил сироп,  113 гр оман тинктура. Давайте по 1 чаена лъжичка. на всеки 2 часа.

    Локално лечение при магарешка кашлица

    Редовната употреба на компреси, инхаланти и втривки на гръдите могат да бъдат полезни за облекчаване на дихателните мускули, увеличаване на притока на кръв към гърдите и подкрепа на имунната система.

    • Гръдите се разтриват за увеличаване на кръвообращението и да се затопли и да се отпуснете гръдния кош и дихателните мускули. Разтрийте преди лягане. След това покрийте гърдите с памучна тениска. За втривките използвайте ароматни билки като евкалипт, исоп, мащерка, мента, камфор или розмарин, които проникват през кожата лесно, стимулират притока на кръв и отпускат мускулите. Те могат да бъдат особено ефективен при спастична кашлица.

    • Билковите инхалации са друг начин да достави облекчение на гърдите. Използвайте отново ароматни, летливи билки, които се изпозлват и за втриване. Те са силен антисептик и помагат за дезинфекция на дихателните пътища. Една от най-добрите инхалации е комбинацията от 1 чаена лъжичка от цветове от лайка, цветове от бял равнец и лавандулов цвят.

    • Овлажнявайте стаята с масло от исоп, мента, евкалипт или бял равнец.

    Хидротерапия при магарешка кашлица

    Опитайте мокра обработка с чорап:  След старателно затопляне на краката, сложете студени, влажни чорапи и ги покрийте с топли и сухи вълнени чорапи. Нека детето да спи с чорапите. Това ще намали секретите. 

     

    Продукти свързани със статията

    1. Бял равнец стрък с цвят - кръвоспиращо, при кисти, Achillea millefolium
    2. Розмарин лист, Rosmarinus officinalis L.

      Розмарин лист, Rosmarinus officinalis L.

      Цена: 1,39 лв.

    3. Камфора естествена на кристали – Смола, при ревматизъм, Cinnamomum camphora
    4. Мащерка лист и цвят ронена - кулинарна, Thymus

      Мащерка лист и цвят ронена - кулинарна, Thymus

      Цена: 1,42 лв.

    5. Джинджифил ароматен корен рязан - за чай при грип и настинка, Zingiber officinale
    6. Лопен лист с цвят - при кашлица и бронхит, Verbascum phlomoides