КОТЕШКИ НОКЪТ - ДРЕВНА БИЛКА С МНОЖЕСТВО ПОЛЗИ

котешки нокът, котешки нокът билкаКотешки нокът как изглежда

Котешки нокът представлява вид дървовидна лиана – увивно растение, което произхожда от Южна и Централна Америка. Силно разпространено е в тропическите гори на Перу и Амазонската джунгла. Познаваме го още като саменто, уна де гато, лианата на Перу и др. Латинското му наименование е Uncaria tomentosa.

Листата на лианата са  зелени  и достигат до 10-11 см дълги и 6-9 см широки. Цветовете са в кошници бежови  или жълти. По повърхността на лозата има образувания, които постепенно се втвърдяват и се превръща в куки, които приличат на остри, извити нокти, които защитават лианата. Именно те приличат на котешки нокът, откъдето идва и името на билката.

Приложението на котешки нокът

Приложението на котешкия нокът като лековита и тонизираща билка датира още от цивилизацията на Инките. Още тогава растението се използвало срещу възпаление от различен произход, стомашно-чревни проблеми, ревматизъм, дизентерия и др. Интересен факт е, че котешкият нокът има свещено значение за индианското племе Ашанинка, което обитава земите на Перу. По традиция хората от племето винаги носят част от кората му със себе си, тъй като вярват, че носи божествена сила. Благодарение на Ашанинка, медицинските качества на котешкия нокът стават познати и на други амазонски индианци от района.

приложение на котешки нокът, котешки нокътИзползваеми части:

кора, корени, листа.

Състав:

разнообразие от полезни хранителни вещества и биологично активни съединения, включително оксидолови алкалоиди, мощни антиоксиданти, хлорогенна киселина, стигмастерол, ситостерол, кампестерол, епикатехин, кориноксеин и др.

Свойства:

имуностимулиращо, противовъзпалително, противовирусно, хипотензивно, антикоагулантно, противоревматично.

За какво се препоръчват екстрактите от котешки нокът днес


- Благоприятен при остеоартрит и ревматоиден артрит, вирусни инфекции (херпес симплекс, риновируси, херпес зостер и др.);

- Подпомага стомашно-чревни проблеми, включително гастрит, колит, стомашни язви, дивертикулит и хемороиди); отслабен имунитет;

- Препоръчителен при фибромиалгия и хронична умора

Котешки нокът странични ефекти

Котешкият нокът има различни противопоказания. Забранява се по време на бременност или в очакване на бременност. При кърмене също е ограничен приемът му.  В Перу е бил използван като контрацептив.