- Начало /
- Хмел шишарки - билка за нерви, безсъние, Humulus lupulus
Шишарки от Хмел
Strobuli lupuli
Шишарките на хмела имат основно успокояващо действие.
Използват се при тревожност, невъзможност за сън (безсъние) и други нарушения на съня, безпокойство, напрежение, възбудимост, разстройство с дефицит на вниманието и хиперактивност (ADHD), нервност и раздразнителност.
Етеричномаслените жлези, представляващи дрогата лупулин, съдържат 0,2 до 3% етерично масло, горчиви вещества, 15 до 22% от които се състоят от хумулон и лупулон. Последните две горчиви киселини имат антибактериално действие, което обяснява и антимикробната активност на дрогата. Изследвано е успокояващото действие на билката, както и апетитовъзбуждащо действие. Транквилизиращото действие е доказано. Изследвано е и естрогенното действие на екстракт от шишарки на хмел. Установен е диуретичен ефект и добър лечебен ефект при уратна литиаза, климактерични нарушения, безсъние, както и като анафродизиакум и сънотворно средство.
В нашата народна медицина шишарчиците на хмела се използват и за поставяне във възглавници с рядка тъкан, на които се спи.
Понякога хмелът се прилага върху кожата при язви на краката и като антибактериално средство.
В храните и напитките екстрактите и маслото от хмел се използват като ароматни компоненти. Хмелът се използва и при варенето на бира.
Народни наименования на билката
горос, горчица, мая, хлебна мая, хмел.
Действие на Хмел шишарки
Възбуждащо храносмилателната система и успокояващо нервната система. Доказан естрогенен ефект.
Приложение на Хмел шишарки
При нервна възбуда, безсъние, полова възбуда, климактерични нервни оплаквания. При възпаление на жлъчния мехур и жлъчните пътища, за повишаване на апетита.
*Външно се прилагат под формата на лапи и компреси при кожни рани, при ревматични и подагрозни болки. Използват се още при ранен косопад.
Начин на употреба на Хмел шишарки
1 супена лъжица билка се залива с 250 мл вряща вода. След изстиване, запарката се прецежда и се изпива на глътки вечер. При косопад се изплаква косата, без отмиване.
Състав
Шишарки от Хмел (Strobuli lupuli).
Противопоказания
Хмелът е противопоказан по време на бременност. При предозиране с хмелови препарати са възможни гадене, повръщане, главоболие, усещане за обща умора и слабост.
Научете повече за Хмел
Характерни особености
Хмелът —Hamulus lupulus L. — от сем. Конопови — Canabinaceae — е двудомно увивно растение с многогодишен корен. Стъблото е дълго, увиващо се, покрито с къси, извити като куки шипове. Листата са срещуположни, яйцевидни или закръглени, заострени, с дръжки, а по-долните — 3—5-делни. Мъжките и женските цветове се намират в различни растения от същия вид. Женските цветове са събрани в яйцевидни класове, развиващи се след узряването в съплодия, наречени неправилно шишарки, на вътрешната страна на листчетата на които се намират многобройни жлези.
Време за бране
Август—октомври.
Начин на бране
Съплодията се събират без дръжките ръчно, едно по едно, когато са напълно узрели.
Начин на сушене
Събраният материал се прочиства внимателно от листа, клонки и други примеси, случайно попаднали при брането, и се суши на сянка в проветриви помещения или в сушилня при температура до 25—30° с добре осигурена вентилация. Не се препоръчва сушенето във фурни, тъй като от по-високата температура билката може да се развали.
Рандеман
От 5 кг свежи съплодия се получава 1 кг сухи.
Описание на готовата билка
Изсушените съплодия на хмела имат своеобразна миризма. Не се допускат такива с неприятна миризма, наподобяваща старо, гранасяло сирене или корени от дилянка, което показва, че билката е стара или развалена.
Съхранение
В сухи и полутъмни проветриви помещения в добре приготвени опаковки, по възможност отделно от другите билки.
Повече за Хмела, можете да прочетете тук.
Напишете своето собствено мнение
Само регистрирани потребители могат да пишат мнения и коментари. Моля, влезте в системата или се регистрирайте