bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Възлесто живениче, действие и приложение на билката

Scrophularia Nodosa L.

 (сем. Scrophulariaceae — Живиничеви)

jivini4e.jpg
Български народни наименования на възлесто живениче

гърличе, живиниче, коленесто живиниче, разгон.

Народни наименования в други страни на възлесто живениче

Руски - норичник узловатый, Aнглийски – figwort, Немски - Knotige Braunwurz, Френски - grande scrophulaire.

Действие и приложение на възлестото живениче 

При сърбящи кожни изриви външно във вид на отвара: по 2 чаени лъжички на ситно счукана дрога се залива с 1 чаена чаша вряща вода, оставя се да ври 20 минути, след което се прецежда и с получената течност се правят компреси при хемороиди, циреи, сърбежи по кожата и др. Винаги под контрол на лекаря, защото билката е отровна.

Билката се прилага в народната ветеринарна медицина против болестта гърлица по свинете, като се нарязва на дребно и се слага в храната на животните. От това е произлязло едно от народните наименования на билката.

Характерни особености на възлесто живениче

Възлестото живиниче е многогодишна тревиста билка. Коренището е хоризонтално, е подземни грудки. Стъблото е голо, четириръбесто, изправено, до 1 м високо само в горната си част и по цветните дръжки с дребни жлезисти трихоми, често червеникаво, без крила. Листата са до 10 см дълги, продълговато-яйцевидни, голи, срещуположни на кръст, заострени, двойно назъбени, тъмнозелени, прикрепени към стъблото с къси дръжки, в основата си слабо сърцевидни или право отсечени. Цветовете са дребни, почти топчести, с дръжки, червеникавокафяви, събрани в тесни метлицовидни съцветия, разположени в пазвени или връхни полусенници с жлезисти дръжки. Чашката е сраснала, 5-делна, с широки дялове и тесен ципест ръб. Венчето е зеленокафяво, съставено от 5 сраснали помежду си листчета с 5 нееднакви дяла на отвора, напомнящо двуустно венче на растенията от сем. Устноцветни. Тичинките са 4, две от които са по-дълги. На мястото на петата тичинка е развит люспест стаминодий. Плодникът е образуван от 2 плодолиста с горен двугнезден яйчник. Плодът е островърха, яйцевидна, гола кутийка, разпукваща се на два дяла, с множество овални, напречно набръчкани семена. Цялота билка е с остра, неприятна миризма (при разтриване между пръстите или дланите), с неприятно горчив, лют вкус. Цъфти през лятото.

  • Псориазис Билкова смес на Мария Требен, насипен

    Псориазис Билкова смес на Мария Требен, насипен

    Цена: 7,88 лв.

  • Разпространение на възлесто живениче

    В Средна Европа, Балканския полуостров, Русия (Кавказ, Западен и Източен Сибир), Централна Азия, Северна Америка. У нас се среща из сенчестите и заливните места, около реките, езерата, блатата, храсталаците, в по-редките гори, изкопите и другаде из цялата страна.

    Употребяема част на възлесто живениче

    Коренищата с грудките (Rhizoma Scrophula- riae).

    Време за бране на възлесто живениче

    Септември — октомври.

    jivini4e_.jpgНачин на бране на възлесто живениче

    Изкопава се цялата подземна част на билката след узряването на плодовете, когато листата започнат да завяхват. Изкопаният материал се изчиства от надземни части, пръст и други примеси, измива се и се оставя да се отцеди.

    Недопустими подмеси на възлесто живениче

    При брането да не се смесва с други видове от същия род (още 6), като берачът се придържа точно към описанието, дадено в Характерни особености (другите видове са още слабо проучени).

    Начин на сушене на възлесто живениче

    Провежда се в проветриви помещения или в сушилня при температура на по-бързото сушене.

    Рандеман на възлесто живениче

    От 5 кг свежи коренища се получава 1 кг сухи.

    Съхранение на възлесто живениче

    Билката е отровна. Да се съхранява с предпазливост отделно от неотровните билки.

    Съдържние на възлесто живениче

    Още не е съвсем уточнено. В билката е установено съдържанието на един отровен сапонин, алкалоиди, танини, флавоноида хесперидин, диосмин, смолисти вещества, плодови киселини и други още неуточнени съставки.

    Нежелани реакции на възлесто живениче

    Възлесто живениче е отровно растение. Съдържа алкалоида скрофуларин. Трябва да се приема само след консултация с лекуващия лекар, като стриктно се спазват предписаните дозировки. Много от лечебните свойства се считат за доказани, но токсичността на растението не позволява препоръчването му за широко приложение. Противопоказан при деца, бременни и кърмещи жени. Не се приема при колит и диария.

    Съчетание с билки на възлесто живениче

    Ползва се отделно и се съчетават само по препоръка на лекуващия терапевт.