bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Памук, билката памук, растението памук, действие и приложение на билката

Gossypium hirsutum L.

Английски - Cotton plant, Pуски – Хлопчатник, Френски - Cotonnier, Немски – Baumwollpflanze
Сем. Malvaceae — Слезови

pamuk.jpg

Основно действие на билката памук

Кръвоспиращо.

Експериментални и клинични данни на билката памук

Според изследванията на учения Benigni през 1962г. билката има кръвоспиращо действие. Спира и маточни кръвотечения подобно на ръженото рогче. Не се прилага по време на бременност поради риск от абортивен ефект. Българските учени Пейчев и Гаджева през 1954г. установяват скъсяване на протромбиновото време под влияние на течен екстракт от корените на памука.

Кръвоспиращото и капиляротоничното действие на билката са свързани със съдържанието на флавоноиди, витамин К, дъбилни вещсства и др. Сумата от фенолни съединения (госипол), съдържащи се в дрогата, притежава противовирусна активност. Ашрафова и Асадов през 1978г. доказват ниската, остра токсичност на госипола и съобщават за неговото имунодепресивно и противоязвено действие.

Тлъстото масло от семената има високо съдържание на витамин Е, във връзка с което има лечебен ефект при нарушения във функциите на половите жлези и в мастната обмяна. Памученото масло съдържа съставки с хипотензивно и капиляротонично действие.

Действие, лечебни свойства и приложение на билката памук

Хомеопатичните лекари предписват тинктура от прясната кора на корените на памук при менструални проблеми, безплодие, токсикоза на бременни жени. В народната медицина кореновата инфузия се приема като хемостатично средство вътрешно с различни вътрешни кръвоизливи, най-често маточни.
В народната медицина кореновата кора се използва като външно хемостатично средство.  Памукът има хипотонични, имунокорективни, антимикробни, лактогонозни, хемостатични свойства, също е включен в състава на лекарствените билки. Отвара от памучна кора се използва от традиционните лечители за стомашни тумори.

  • Бял равнец стрък с цвят - кръвоспиращо, при кисти, Achillea millefolium


  • Емпирични данни на билката памук

    Приема се, че отварата от памученото семе може да засили млечната секреция при кърмачки.

    Описание на билката памук

    Храст, отглеждан у нас като едногодишно тревисто растение, до 1 м високо. Листата последователни на дълги дръжки, в основата сърцевидни длановидно остро 3 (5)-делни. Цветовете на дълги дръжки в пазвите на листата, 6 — 7 см в диаметър. Венчелистчетата 5, светложълти (по-късно почервеняващи). Плодът разпуклива 3 — 5-делна кутийка. Семената покрити с дълги и къси едноклетъчни власинки. Цъфти юли — ноември.

    Къде памукът намира приложение

    Растението се отглежда за производство на суров памук - фибри със семена. Суровината е важна суровина за текстилната промишленост, използва се при производството на памучни тъкани, конци, въжета, абсорбиращ памук. Също така превръзките и колодионът (разтвор на целулоза в етер), широко използван в медицинската практика, се произвеждат от суровина.

    Лимонената киселина се получава от листата на памука, а от семената и корените на растението правят лекарството Госипол(Hossypolum), чийто линимент се използва за лечение на лишеи.

    Разпространение на билката памук

    Културен вид. Произхожда от Централна Америка. У нас се отглежда в по-топлите райони на страната.

    Дроги на билката памук

    Кората от корените на памука (Cortex Gossypii radicis), пречистен памук, получен чрез обезмасляване и избелване на семенните влакна (Gossypium depuratum); семената след отделяне на влакната им (Semen Gossypii); памучно масло (Oleum Gossypii).

    pamuk_2.jpg

    Съдържание на билката памук

    Кората от корените съдържа димерното фенолно съединение госипол (СзоНзо08), пирокатехинови дъбилни вещества, амини (триметиламин и др.), витамини С и К, следи етерично масло. В семената са установени госипол, госипин (С21Н20О13), от който при хидролиза се получават глюкоза и агликонът госипетин (Ci5Hk>08), госипоза (СНзгОк,) и госипурпурин (С30Н32О7), получен при хидролизата госифиолин. сесквитерпеновият алкохол бизаболен (С5Н2бО), висококачествени белтъчини (21%) и тлъсто масло с повишено съдържание на вит. Е.

    Памученото масло има червенокафяв цвят от жълтия пигмент госипол и на червения — госипурпурин на семената. След рафиниране маслото е годно за медицински цели. Съдържа глицеридите на линалоловата (до 45%), олеиновата и други киселини.

    Пречистеният памук е почти чиста целулоза. На голямата хигроскопичност на памука се дължи широката му употреба за почистване на гнойни и кървящи рани.

    Начин на приложение на билката памук

    Една до две чаени лъжички ситно нарязани или счукани кори от корена се заливат с една чаена чаша вряща вода. След изстиване се прецежда и се пие в продължение на един ден под лекарски контрол. Екстракт от корените влиза в състава на препарата госипиол.

    Нежелани реакции на билката памук

    Няма противопоказания за употребата на памук.

    Съчетание с други билки на билката памук

    Ползва се отделно и се съчетават само по препоръка на лекуващия терапевт.