Билка Овчарска торбичка, действие и приложение

Овчарска торбичка при обилни маточни кръвотечения

Capsella bursa pastoris (L.)
Aнглийски — Shepherd's purs, Pуски — Пастушья сумка, Френски — Bourse-a-pasteur, Немски — Echter Hirtentaschel
Сем. Brassicaceae (Cruciferae) — Кръстоцветни

овчарска торбичкаОвчарската торбичка повишава тонуса на маточната мускулатура и има кръвоспиращо действие

Въпреки, че съществуват различни народни предания за наименованието на билката овчарска торбичка, то всъщност е превод от латински. Предполага се, че етимологията на името е свързана с формата на шушулките на билката, които напомнят на торбички.

Експериментални и клинични данни на билката овчарска торбичка

Фармакологичното действие на овчарската торбичка е свързано със съдържанието на голям брой биологично активни вещества (тирамин, холин, хистамин, диосмин, дъбилни вещества, витамин С, флавоноиди, витамин К, калиеви соли и др.).

Според някои изследователи кръвоспиращото действие се дължи главно на диосмина. Възможно е действието на овчарската торбичка да се дължи и на гъбичката Cystopus саndidus, която напада растението при влажно време. Кръвоспиращото действие се дължи и на съдържанието на витамин С, витамин К, флавоноиди, тирамин и др.

Повишава тонуса на маточната мускулатура и затова се прилага при маточни кръвотечения, главно при метрорагии /силно маточно кръвотечение/ по време на менопауза . Кръвоспиращият ефект се дължи и на съдосвиващо действие. Прилага се като заместител на Моравото рогче и на хидрастисът.

Установено е и слабо хипотензивно /понижаващо кръвното налягане/ действие .

Начин на приложение на билката овчарска торбичка

По-ефективни са свежите стръкове от овчарска торбичка, от които се приготвя обикновено студен извлек: 6 чаени лъжички нарязана дрога се заливат с 4 чаши вода; след 8 часа се прецежда и изпива в продължение на 1 ден.

Нашата народна медицина препоръчва при менорагии /обилна менструация/ следната билкова смес: овчарска торбичка, листа от широколистен жиловлек, полски хвощ, листа и цвят от ранилист и листа от смрадлика — по 50 г от всяко; от тази смес 2 супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода, вари се
захлупена 10 мин и след изстиване се пие.

Действие и приложение на билка овчарска торбичка

Овчарската торбичка има хемостатични, хемостатични, хипотензивни, фитонцидни, холеретични, стягащи, антипиретични лечебни свойства. Разширява периферните съдове, повишава тонуса на матката и повишава подвижността на мускулите си, активира чревната подвижност. Съдържа голямо количество калий.

Използва се за много видове вътрешни кръвоизливи, по-специално за стомашно-чревно кървене, свързано с липса на протромбин и нарушена функция на черния дроб. Тревната овчарска торба е включена в таксите, използвани при лечението на белодробна туберкулоза с хемоптиза, уролитиаза, цистит, пиелонефрит. Билката е особено ефективна, ако болестта е придружена от загуба на калий.

В гинекологията овчарската торбичка се използва най-често и активно. Тъй като растението засилва свиването на миометриума, повишава нивото на коагулация на кръвта и активира цялата коагулационна система, то се използва за почти всички женски кръвоизливи: маточни, след раждане и аборт, юношески (тийнейджърски) и менопауза. Овчарската торбичка е благоприятна за изключително тежки, продължителни периоди и кървене поради хормонален дисбаланс, фибромиома и възпалителни заболявания. Предписва се дори при рак на матката.

Чаят за овчарска торбичка в народната медицина се счита за антиеметик, заздравяване на рани, антитоксик, настинка, общо укрепване, витамин, противотуморно и болкоуспокояващо. Пречиства кръвта и укрепва капилярите. Подобрява състоянието на лигавицата на очите с редовно измиване с инфузия.

В народната медицина инфузията на билка овчарска торбичка се приема перорално за лечение на аденом и атония на матката, фибромиома, бъбречни заболявания, пикочен и жлъчен мехур и черен дроб. Използва се и при хемофилия, хематурия, хемороидни и кръвотечения от носа, продължителна и болезнена менструация, туберкулоза на бъбреците, нарушен минерален метаболизъм и сърдечно-съдови заболявания. Овчарска торбичка се използва при ревматизъм, подагра, запек, възпаление на пикочния мехур, ако се открият камъни в жлъчния мехур и бъбречния таз, чернодробна и бъбречна колика, обостряне на стомашна язва.

Компреси и лосиони от инфузията на овчарска торбичка помагат при натъртвания и възпаления на сухожилията. Тинктурата се използва за промиване на ануса с пролапс на ректума, отпускане на мускулите на сфинктера и фекална инконтиненция.

Овчарска торбичка - ползи за уринарния тракт и стомаха

Освен всички изброени ползи на овчарската торбичка, билката е благоприятна и за лечение на цистит или уретрит. А благодарение на високото съдържание на витамини и биоактивни компоненти, както и тяхното разнообразие, овчарската торбичка помага и за лечението на нередовен стомах, диария или други синдроми на раздразнени черва. 

Овчарска торбичка - чай и лечебно действие

Чаят от овчарска торбичка може да се направи както от прясната билка, така и в изсушено състояние. Ако искате да използвате билка овчарска торбичка за ползите й по време на менструация, можете да приемате чая два пъти на ден по време на цикъла. През останалото време, се препоръчва да се пие чай от овчарска торбичка по веднъж на ден.

Овчарска торбичка: противопоказания и нежелани реакции

Да не се употребява по врема на бременност и преди раждане! Освен по време на бременност, не бива да използвате овчарска торбичка под каквато и да е форма, ако имате заболявания на щитовидната жлеза или сте склонни към образуване на кръвни съсиреци.

овчарска торбичкаБилката в исторически план

Овчарската торбичка е един от най-често срещаните плевели, който цъфти и ражда плодове от април до есента. Много плевели често имат уникални лечебни свойства и овчарската торбичка в това отношение не е изключение, а използването на билката за медицински цели е известна още в Римската империя и древна Гърция. 
Овчарската торбичка също е ценена от нашите предци заради хранителната ѝ стойност: използвали са я за салати, предястия и гарнитури. От семената на овчарската торбичка, се приготвял пикантен сос-горчица. Понастоящем билката е включена в регистъра на лекарствените суровини в много страни по света.

Начин на употреба на овчарска торбичка

Запарка от овчарска торбичка

10 g (2 супени лъжици) от суровината се поставят в емайлиран съд, изсипете 200 мл гореща преварена вода, затворя се капака и се загрява във вряща вода (на водна баня) в продължение на 15 минути, охлажда се на стайна температура в продължение на 45 минути, филтрира се.

Останалите суровини се прецеждат. Обемът на получената инфузия се регулира с преварена вода до 200 мл Приготвената запарка се съхранява на хладно място за не повече от 2 дни. Приемайте по 1 супена лъжица 4-5 пъти на ден след хранене като хемостатик.

Отвара от овчарска торбичка

10 г суровина се вари в 300 мл. вода 30 мин. на слаб огън, след това се филтрира. Приемайте по 1 супена лъжица или 1/2 чаша 3 пъти на ден.

Рецепта за тинктура от овчарска торбичка

В стъклен съд се заливат стръкове от овчарска торбичка със 50% спирт или ракия, в съотношение билка/алкохол 1 към 2. Стъкленият съд се затваря добре, за да не изветрее алкохола, след което се оставя да престои около двадесет дена, като по възможност се разклаща всеки ден.

Приема се по една чаена лъжичка от тинктурата в една чаша вода. Да се прилага при обилни менструални течения.

Тинктурата да се съхранява в затворен съд на тъмно, срок на годност поне две години.При ниско кръвно налягане се препоръчва комбинация от тинктури на билките камшик, бял равнец, маточина, като тогава от всеки извлек се взимат по 10-20 капки, в зависимост от броя на извлеците. При високо кръвно налягане се взима тинктура от овчарска торбичка, дяволска уста, орлови нокти, хмел в равни количества.

Чай от овчарска торбичка

За да направите чай от овчарска торбичка накиснете 2 с.л. билка в 1 л. вода. След 8 часа извлекът се прецежда и се изпива за 1 ден. Използва се и като спиртен извлек - 1 част билка към 5 части спирт.

Описание на билката овчарска торбичка

Овчарска торбичка е едногодишно или двугодишно тревисто растение. Стеблото е изправено, просто или разклонено, голо или меко влакнесто. Приосновните листа на овчарската торбичка са събрани в розетка, дълбоко лировидно пересто изрязани; обхващащи стеблото.

Цветовете многобройни, събрани в гроздовидни съцветия, при узряването на плодовете силно удължаващи се. Венчелистчетата на овчарската торбичка са бели или розови, понякога липсват, Плодът е странично сплесната триъгълно сърцевидна шушулчица с многобройни бледокафяви семена. Цъфти март — октомври (при по-топло време и през останалите месеци).

Употреба в кулинарията на овчарска торбичка

Супа с овчарска торбичка

Сложете варени картофи във врящ бульон или подсолена вода. Сварете ги до омекване. Добавете нарязани млади листа от овчарска торбичка и лук, запържени в мазнина.

Салата с овчарска торба

Листа и стъбла на овчарска торбичка 1 шепа + ядки 4 супени лъжици. Нарежете ситно младите листа и стъбла, подправете с нарязани орехи.

Време за събиране на билката овчарска торбичка

Реколтата се събира през лятото, по време на цъфтежа и в сухо време. Цялата наземна част на тревата се нарязва или коси заедно с основни листа. Пропуснете растенията с отворени шушулки.

Суши се на чист въздух или на закрито, осигуряващи достъп до въздух, липса на влага и защита от слънчева светлина. Сушенето завършва, когато стъблото стане крехко. Лечебната тревна овчарска торбичка запазва полезните си свойства за 3 години. Съхранението изисква сухо, тъмно и хладно място. Обикновен вид.

Разпространение на билката овчарска торбичка

Овчарската торбичка расте край селища и пътища, изоставени и буренясали, запустели и тревисти места, плевел из нивите. Разпространено из цялата страна докъм 2000 м надморска височина. Среща се в цяла Европа.

Билка овчарска торбичка

Използват се лечебните свойства на надземната част на овчарската торбичка (Herba Bursae pastoris).

Съдържание и химични свойства на билката овчарска торбичка

Овчарската торбичка съдържа фенолен глюкозид хисопин, флавоноиди, плодови и фенолни киселини, танини, холинови производни.

Съчетание с други билки на билката овчарска торбичка

При хемороиди, може да се съчетава с троскот корен, червен кантарион стрък, репей корен, равнец жълт, решетка корен, глухарче корен или стрък, лайка цвят, пача трева.