bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Огниче, действие и приложение на билката

(гърличаво биле, леплива куча лобода)

Chenopodium botrys L.
Aнглийски – Ambros, Pуски - Марь душистая, Френски -Botrys, Немски – Klebriger Gansefuss
Сем. Chenopodiaceae — Лободови

ogni4e.jpg

Основно действие на билка огниче

Противоглистно.

Експериментални и клинични данни на билка огниче

В опити in vitro на българските учени Николов и Петков проведени през 1949г 5% 24-часова мацерация и 5% декокт от надземната част на огничето показва изразено противоглистно действие. Ниски концентрации от хеноподиево масло и аскаридол предизвикват при аскариси отначало прояви на бягство и защита, след това явления на парализа, които отначало са реверзиблени. При 4 мг% хеноподиево масло и 10 мг% разтвор или емулсия настъпва пълна парализа ка глистите в течение на около 2 часа. Oleum chenopodii следва да се използва само при отказ на модерните противоглистни средства при кръгли глисти, специално при аскариси; понякога оказва ефект и при тении.

В настоящия момент Chenopodium botrys като билка не се прилага.

Описание на билка огниче

Едногодишно тревисто растение, жълтеникаво жлезисто влакнесто, с вретеновиден корен и силна миризма. Стеблото изправено, рядко пълзящо, 15 - 60 (70) см високо, разклонено. Листата последователни на дръжки, светлозелени до жълтеникаво зелени, пересто нарязани. Цветовете многобройни зеленикави двуполови и женски, събрани в тесни удължени пирамидални мет- лици по върховете на стеблото и клонките. Плодът лещовидно орехче. Семето черносиво. Цъфти юли - октомври.
ogni4e_2.jpg

Действие и начин на употреба на билка огниче

Препаратите от билката огниче имат диуретично, антихипертензивно, антихелминтно, анти-фебрилно и антимикробно действие.

Инфузията на билката е показана за разстроен стомашно-чревен тракт. Засилва кръвоснабдяването в коронарните съдове на сърцето, премахва замаяността, нормализира функцията на нервната система и съня. Използва се външно при кожни заболявания и кожни лезии.

За приготвяне на инфузията 1 чаена лъжичка суровина се залива с 1 чаша вряла вода и се настоява на топло място в продължение на 2 часа, след което се филтрира. Приемайте по 3 супени лъжици 2-3 пъти на ден след хранене.
 
За външна употреба на инфузията 2 чаени лъжици от суровината се заливат с 1 чаша гореща вода, варят се в затворена емайлирана купа на водна баня в продължение на 5 минути, охлаждат се, филтрират се през 2-3 слоя марля и се настройват на първоначалния обем. Нанесете под формата на лосиони, измивания и тампони. Процедурата се провежда 3-4 пъти на ден.

В случай на мигрена, умерено повишаване на кръвното налягане, бронхиална астма с трудно отделяне на храчки и кашлица, инфузията на огниче се предписва в смес с бадемово масло.

  • Обикновен Пелин стрък на прах - против паразити, Artemisia Gattung
  • Разпространение на билка огниче

    Расте из каменисти, песъкливи места край реките, по-рядко плевел из нивите. Разпространено из цялата страна, от низините докъм 900 м надморска височина. Среща се в Южна и отчасти в Средна Европа.    

    Използваема част на билка огниче

    Изсушените надземни части (стръкове) на растението (Herba Chenopodii botrys). При стриване същите притежават приятна миризма и балсамичен вкус.

    Съдържание на билка огниче

    Около 0,20 - 1,5% етерично масло, съдържащо веществото аскаридол (прекис), сапонини, феноли и др.

    Начин на приложение на билка огниче

    Oleum chenopodii се дава на деца в 2 единични дози дневно по толкова капки, на колкото години е детето, в разстояние на 1 час сутрин на гладно; 2 часа след това се дава бързо и силно действащо очистително. Възрастните вземат по 20 капки единична доза. Лечението не трябва да се повтаря по-рано от една седмица. Чистият аскаридол няма предимства пред хеноподиевото масло.

    Нежелани реакции на приложение на билка огниче

    Продължителния прием на билки и билкови препарати трябва да бъде обсъждан с лекуващия лекар.

    Съчетание с други билки

    При високо кръвно може да се съчетава със стръкове от чубрица, стръкове от прозорче, корени от дилянка, клонки от бял имел, листа от мента, шишарки от хмел, цвят от глог, плод от глог, листа от маточина, листа ст бреза, цвят от черен бъз, корени от гръмотрън, цвят от лавандула, цвят от липа.