bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Нахут, действие и приложение на билката

CICER ARIETINUM L.

(сем. Leguminosae — Бобови)

nahut.jpg

  • Брашно от Нахут, Bioherba, 300 гр.

    Брашно от Нахут, Bioherba, 300 гр.

    Цена: 2,74 лв.

  • Български народни наименования на нахут

    сланутък.

    Народни наименования в други страни на нахут

    Руски - нут, турецкий горох, Aнглийски – chickpea, garbanzo, Немски – Kichererbse, Френски - pois chiche, garvance.

    Употреба на нахута като лековита билка

    Отварата от листата и от плодовете на билката се употребява в нашата народна медицина като пикочогонно средство, при пясък и камъни в бъбреците и пикочния мехур.

    Семенатана билката са много добра храна. Употребяват се също и за подправка на кафето.

    nahut_2.jpgХарактерни особености на нахут

    Нахутът е едногодишно културно растение. Кореновата система е сравнително добре развита и достига до 80 см дълбочина. По корените се образуват множество грудки със специфичните за нахута грудкови бактерии. Стъблото е тънко, здраво, разклонено. Листата са текоперести с 12 — 17 дребни елиптични или обратно яйцевидни листчета, силно назъбени по периферията, с прилистници. Цветовете са дребни (бели, розови, червени, жълти или сини), разположени поединично или по два в пазвите на сложните листа. Плодът е боб с 1—2 кръгли семена, с овална или ромбично издута форма. Семената са с различна форма и големина. Цъфти около 50 дни след поникването.

    Разпространение и отглеждане на нахут

    Старо културна билка, с вероятен произход Западна Азия, откъдето е разпространено в цяла Азия и Африка, а по- късно и в Европа и другите континенти. У нас се отглежда в различни райони на страната, но главно в Добружда и Хасковско.

    Съдържание на нахут

    Семената на билката съдържат до 30% белтъчни вещества и до 7% мазнини. Съдържат още каротин, витамин В (чието съдържание е около 2 пъти по-високо, отколкото в семената на фасула и лещата), два пигмента, флавоноиди, органични киселини (ябълчна, малонова, лимонена, янтърна, фумарова), фосфорни съединения и др.

    Хранителни факти и характеристики на нахут, източник на протеин

    Нахутът съдържа висок процент протеин, който се усвоява лесно и може да замести месото; съдържа незаменими аминокиселини; съдържа рядък селен; нисък гликемичен индекс го прави подходящ продукт за диабетици; може да се използва при непоносимост към глутен; в народната медицина се използва за лечение на бронхит, при очни заболявания и за прочистване на тялото; отглеждането на нахут обогатява състава на почвата.

    Лечебни свойства на нахут

    Благодарение на уникалния си състав нахутът е не само полезен и питателен хранителен продукт, но има и терапевтичен ефект върху тялото.

    Нахутът е полезен за сърдечно-съдовата система. Той помага за намаляване на холестерола в кръвта, нормализира кръвното налягане, укрепва и повишава еластичността на стените на вените и артериите, предотвратява развитието на възпалителни процеси и образуването на кръвни съсиреци и намалява риска от инфаркт и инсулт. Стабилизира нивото на захар в кръвта, следователно полезността му е безценна и за диабетици.

    Нахутът има благоприятен ефект върху храносмилателната система. Благодарение на съдържанието на разтворими и неразтворими диетични фибри, турският грах прочиства организма, помага да се отървете от запек и предотвратява растежа на вредни бактерии и развитието на гниещи процеси. По този начин нахутът предотвратява риска от развитие на рак в червата.

    Нахутът подобрява метаболизма и допринася за отслабването.

    Тази култура има диуретичен ефект и заедно с отпадъците извежда жлъчката от тялото. Той е в състояние да разтвори жлъчни камъни, повлиява благотворно работата на черния дроб, жлъчния мехур и далака.


    Нахутът укрепва имунната система, подобрява функционирането на нервната система и допринася за производството на енергия от тялото.

    Нахутът е особено полезен за женското тяло, което консумира голямо количество желязо по време на менструация, кърмене и бременност. Нахутът стимулира производството на хемоглобин и предотвратява развитието на анемия, а също така има благоприятен ефект върху лактацията.

    Турският грах предотвратява и лекува развитието на кожни заболявания, помага при болки в гърба, водянка, жълтеница и лишей. Препоръчва се при заболявания на венците и зъбни заболявания. Подобрява потентността и зрението.

    В каква форма може да се приготви нахут

    Преди готвене, не забравяйте да залеете нахута с вода за 8-12 часа. На чаша нахут се падат по 3-4 чаши вода със стайна температура. Изплакнете нахута старателно, залейте го със студена вода и изпечете на силен огън. От време на време премахвайте пяната, която се образува на повърхността. След това можете да излеете тази вода и да изсипете прясна, но вече гореща, или просто да намалите котлона до минимум и да оставите да се готви от 30 минути до 2 часа. Времето за готвене зависи от това кое ястие планирате да готвите. Ако това е хумус, гответе по-дълго и след готвене добавете сол. Ако смятате да пържите или добавяте грах към други ястия, тогава е достатъчен един час готвене. В този случай се вари в продължение на половин час, докато се готви. След като сте готови, прецедете найюхута в гевгир.

    От нахута можете да готвите огромен брой оригинални и вкусни ястия.

    Едно от най-популярните ястия е хумус - нахут от нахут. За да го приготвите, сварете предварително накиснатия и измит нахут до омекване. Смелете с пасатор до състояние на пюре. В готовата паста на вкус добавете растително масло, подправки и билки. Тази паста може да се приготви и от покълнал нахут. Хумусът се разнася вкусно върху тортили или пълнозърнест хляб.

    Химични свойства на нахут

    Семената (нахут) са източник на много микроелементи: цинк и фолиева киселина; калий и фосфор; желязо, сяра и кобалт; селен. Високата хранителна стойност се дължи на високото съдържание на протеини от 20-30%. Нахутът съдържа 50-60% въглехидрати, около 7% мазнини (предимно полиненаситени), лизин, витамини В1 и В6. Хранителната стойност е 364 kcal на 100 g.

    Събирате и съхранение на нахут

    Зреенето на нахута се получава равномерно, докато те не се напукат зърната и не паднат. В зависимост от сорта, времето, когато трябва да берете, може да варира - вегетацията отнема от 80 до 120 дни. След обелването нахутът се суши. При слънчево време това може да стане на открито. Изсушеният продукт се съхранява на сухо и хладно място (от 0 до –5 ° C) в продължение на една година.

    Нежелани реакции с нахут

    Нахутът, като всички бобови растения, повишава отделянето на газове в червата, така че не се препоръчва на хора, страдащи от заболявания на стомашно-чревния тракт и с дисбиоза. Използвайте с повишено внимание при язва на пикочния мехур.

    Съчетание с други билки с нахут

    Като ястие може да се съчетав ас магданоз, копър, лук и чесън, черен пипер и др.

     

    Продукти свързани със статията

    1. Брашно от Нахут, Bioherba, 300 гр.

      Брашно от Нахут, Bioherba, 300 гр.

      Цена: 2,74 лв.

    2. Кудзу корен Тинктура при тютюнопушене и алкохолизъм, Bioherba, 50 мл
    3. Формула при Холестерол Cholesterol Essentials, Bioherba, 100 капсули
    4. Чай при холестерол и високо кръвно - с 8 билки, насипен
    5. Шлемник Байкалски стрък рязан - при високо кръвно, Scutellaria baicalensis