bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Мухоловка, действие и приложение на билката

DROSERA ROTUNDIFOLIA L.

(сем. Droseraceae — Росянкови)

muholovka.jpg
Български народни наименования на билката мухоловка

звездички, кръглолистна росянка,  росянка, слънчева росица.

Народни наименования в други страни на билката мухоловка

Aнглийски – sundew, Руски – росянка, Немски – Sonnentau, Френски - rossolis.

Употреба на мухоловката като лековита билка

Като спазмолитично средство против коклюш, спастична кашлица, бронхиален катар и др.: по 1 чаена лъжица ситно счукана билка се залива с 500 г вряща вода; запарката се оставя да изстине, прецежда се и се изпива на малки порции за 2 дни.

Външно счуканото прясно билакта или само свежият сок се употребява против мазоли и брадавици. В по-големи дози билката е отровна.

Характерни особености на билката мухоловка

Мухоловката е дребна многогодишна тревиста насекомоядна билка. Коренът е нежен вретеновиден, с нежни коренчета. Стъблото е безлистно, 5 — 25 см високо, тънко, червеникаво. Листата са само приосновни. Те са кръгли, образуващи розетка стоящи на дълги дръжчици, гъсто покрити от горната страна с червеникави жлезисти израстъци, заоблените връхни части на които излъчват течни във вид на роса лепкави вещества. С тези лепкави вещества и с жлезистите израстъци билката задържа и използва за храна попадналите по листата дребни насекоми. Освен това билката използва хранителни вещества и от почвата. Цветовете са дребни, бели, събрани на върха на стъблото в гроздовидно съцветие. Чашелистчетата, венчелистчетата и тичинките са по 5 на брой. Плодът е продълговата, разпукваща се на 3 шева гладка многосеменна кутийка.

  • Гръден чай – бронхиален, при кашлица, насипен

    Гръден чай – бронхиален, при кашлица, насипен

    Цена: 6,98 лв.

  • Интересни факти за мухоловката

    Във великолепното царство на Флората има група растения, които през цялото време не само увличали натуропаите, но и са служили като неизчерпаем източник на вдъхновение за създателите на смразяващи приказки, в които човешкото въображение повече от попълва липсата на точни знания и факти.

    Капчиците, покриващи листата са достатъчно лепкави, за да държат насекомо, което има неблагоразумието да бъде съблазнено от сладкия аромат на това растение.

    След залепването на насекомото листото започва да се извива бавно, заобикаляйки жертвата си с непрекъснато нарастващо количество бистра, лепкава течност. След пълно сгъване на листа започва процесът на храносмилане, който обикновено отнема няколко дни. След като този процес приключи, листът се разгъва и отново се покрива с капчици.

    Действие и приложение при определени болести на билката мухоловка

    Препаратите от билката мухоловка имат отхрачващо, диуретично, антисклеротично и спазмолитично действие.

    Билката се използва при респираторни заболявания (хроничен бронхит, бронхиална астма, магарешка кашлица, бронхиален катар, ларингит), при ниско кръвно налягане, метаболитни заболявания, както и при ревматизъм.

    Сокът от прясна трева се използва за премахване на брадавици, мазоли и премахване на лунички.

    В бита се използва като багрило за оцветяване в червено и жълто.

    Разпространение на билката мухоловка

    Почти в цяла Европа, Гренландия, Русия (Сибир, Северен Кавказ, Далечния Изток), Китай, Северна Япония и Северна Америка. У нас се среща рядко, предимно из мочурливи ливади и мъ- хбви терени в планинския пояс на Средните и Западните Родопи, Рила, Западна Стара планина, Самоковското поле и др. до 2000 м надм. височина. Запасите от билаката са незначителни.

    Употребяема част на билката мухоловка

    Цялата надземна част (Herba Droserae).

    Време за бране на билката мухоловка

    Юни — септември.

    Начин на бране и сушене на билката мухоловка

    Откъсва се цялата надземна част на билката заедно с приземните листа по време на цъфтене. Тогава е възможно билката да бъде лесно открито по цветчетата. Брането обикновено става в края на пролетта и през лятото. След прочистване от примеси (торфен мъх и др.) събраният материал се суши колкото е възможно по-бързо в проветриви помещения или в сушилня при температура до 60°, като се загрява постепенно и често се разбърква. Бавното сушене винаги разваля качеството на билката или я прави съвсем негодна за употреба.

    muholovka_2.jpgРандеман на билката мухоловка

    От 6 кг свежи стръкове се получава 1 кг сухи.

    Описание на готовата билка мухоловка

    Изсушените стръкове от росянка са цели или немного натрошени, с розетни листа, червеникави стъбла и бели цветове, като понякога попадат и незрели плодчета. Миризмата им е без особености, а вкусът — кисело-горчив, тръпчив.

    Опаковка на билката мухоловка

    В добре затворени съдове, най-добре в стъклени банки със стандартно тегло.

    Съхранение на билката мухоловка

    В обикновени складови помещения.

    Съдържание на билката мухоловка

    Нафтохинона дрозерон (3,5-диокси-2-метил-1,4-наф- тохинон), нафтохинона плумбагин (2-метил-5-окси-1,4-нафтохинон), червено багрило, бензоена, лимонова и ябълчна киселина, един про- теплитичен фермент и други недостатъчно изучени вещества. В цъфтящото растение съдържанието на плумбагина достига до 0,9%. Не съдържа алкалоиди или глюкозиди. Напоследък (1966 г.) в дрогата е установено съдържанието и на флавоните хиперозид (кверцетин-3-галакто- зид) и кверцетин.

    В разреждане 1 : 50 000 прумбагинът подтиска растежа на някои патогенни гъби и бактерии и особено силно на възбудителя на коклюша.

    Противопоказания на билката мухоловка

    Големите дози от билката причиняват повръщане, диария, кръвотечение от носа, а също така причиняват увреждане на устната лигавица и стомаха, при които се появяват язви в случай на предозиране. Следователно, дори терапевтични дози не трябва да се приемат без консултация с лекар и на празен стомах.

    Ярко изразеният хипотензивен ефект на капките е противопоказан за употребата му при хипотония. Нежелателно е да приемате отвари и тинктури по време на бременност и кърмене.

    Поглъщането на билката причинява потъмняване на цвета на урината. Това трябва да се помни, когато започвате да използвате растението за медицински цели.