bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Мораво рогче, действие и приложение на билката

Claviceps Purpurea (Fries) Tulasne

 (сем. Hypocreaceae)

moravo-rog4e.jpg
Български народни наименования на билката мораво рогче

главня рогче, пиявец (отровените от него се чувстват като пияни), рогалка, рогово рогче, роговица, ръжено рогче.

Народни наименования в други страни на билката мораво рогче

Aнглийски - ergot of rey, Руски – спорынья, Hемски - Mut- terkorn, Френски - ergot de seigle.

Употреба на моравото рогче като лековита билка

Като суровина за нашата химикофармацевтична промишленост за производство на лекарствени средства при неврози, за усилване свиванията на матката, за спиране на маточни кръвотечения и др., като белергамин при неврози, базедова болест, тиреотоксикози и др., кофергамин — като успокоително средство при мигрена, главоболие и др., ерготин — за усилване контракцията на матката след излизане на плацентата, понякога и при кръвоизливи от други органи само по предписание и под контрол на лекаря.

Отровна билка.

Други състояния и заболявания, при които се прилага мораво рогче

Поради високата токсична активност, използването на мораво рогче в съвременната народна медицина се е изпарило, въпреки че по-рано е било използвано от лечителите като абортивно и гинекологично средство. В хомеопатията лекарствата на негова основа се използват за лечение на кръвообращението, с парестезия и гангрена.

Характерни особености на билката мораво рогче

Ръженото рогче е трайният твърд стадий от развитието на гъбата Claviceps purpurea (Fries), която вирее като паразит върху плодника на някои житни растения, главно върху ръжта.

  • Агримония стрък – Камшик, при диария и хемороиди, Agrimonia eupatoria

  • Разпространение на билката мораво рогче

    Допреди 15 — 20 години се срещаше масово по планинските места, където се сееше ръж. Събираха се тогава moravo-rog4e_.jpgзначителни количества, които задоволяваха потребностите на нашата химикофармацевтична промишленост, а до известна степен и на експорта. С подобряване обаче на агротехниката (прочистване на ръжта преди сеитба, борбата с вредителите и др.) ръженото рогче почти изчезна от посевите на ръжта като диворастящо у нас.

    Във връзка с това се появи неотложната необходимост за изкуственото му развъждане. Такива научноизследователски опити се провеждат у нас вече от няколко години. Резултатите са насърчителни, но трябва по-бързо да се премине в промишлен мащаб, още повече, че в нашата страна има благоприятни условия за отглеждането му — висока въздушна влажност, защитени от ветровете места и почви, богати на хранителни съставки.

    Понастоящем билката от култивиран произход се произвежда в Русия, Португалия, Испания, Полша, Унгария, Румъния, Еквадор и др.

    Интересни факти за моравото рогче

    Под една или друга форма моравото рогче се появява в историята на човечеството от незапомнени времена. Предполага се, че именно то предизвика видения сред участниците в известните Елевзински мистерии - годишни тържества, посветени на Деметра и Персефона. Учените смятат, че склеротията се съдържа в ечемика, от който се приготвя кикеон. С това питие се лекували онези, започнали малко преди началото на ритуалните дейности, и свещеници и посветени също го пили. Впоследствие участниците в акцията с ентусиазъм рисували своя мистичен ужас, яркостта на картините, изпратени към тях. В това описание съвременните психиатри могат лесно да разпознаят халюциногенния комплекс, който се проявява под въздействието на LSD, лекарство, получено от мораво рогче. Заслужава да се спомене, че поклонниците на Елевзинския храм, по едно време са били Платон и Сократ, Софокъл и Омир, Еврипид - най-големите умове на древността, възможно е те да се докосвали до "тъмната" страна на моравото рогче.

    През Средновековието моравото рогче се превръща в причина за масови отравяния. Симптомите се изразяват с конвулсии и нервна дисфункция. Жертвата на такова отравяне има конвулсии и гърчове, неспособна е да контролира тялото си, прави гримаси, често изпада в заблудено състояние, наблюдават се халюцинации, повръщане и диария. Неспособни да намерят обяснение за подобна болест, средновековните учени са я обявили за машинации на злата сила. Смята се, че скандалният процес на вещиците от Салем е бил предизвикан от проблясък на ерготизъм.

    „Тъмната“ тайна на моравото рогче е решена едва през 1670г. Той била открита от френския лекар Туилет. Именно той бил достатъчно наблюдателен, за да се откаже от теорията за инфекциозния характер на болестта. Милиони хора от векове държат в ръцете си всички парчета от пъзела, но само Тули успява да сравни диетата на пациентите с онова, което през онези дни се е смятало за безобидна гъбичка.

    Още една тайна за моравото рогче се разкрива през 1938г. Алфред Хофман, синтезиращ LSD-25 от мораво рогче е бил сигурен, че е дал на света лек за шизофрения. Когато хипотезата за ефективността на лекарствата на базата на диетиламид на лизергиновата киселина (това е LSD) срещу това заболяване била опровергана, експериментите с лекарството не приключват. През 60-те години изследванията на Т. Лири и С. Гроф придобиват голяма слава. Тези учени видели в LSD „вълшебен еликсир“, разширяващ съзнанието. Моравеото рогче събира още една „тъмна реколта“, тъй като привържениците на тази теория, особено ученици, бохеми, масово попаднали под влиянието му. Младите хора се самоубивали, извършвали престъпления, попаднали в психиатрични клиники. Скоро след това LSD е признат за наркотик и е забранен в повечето страни.

    Начин на бране на билката мораво рогче

    Рогчетата се събират с ръка на самото място при узряването на ръжта. Събирането става сутрин рано, докато има още влага, която до известна степен задържа рогчетата на класа. Този начин на бране обаче е вреден за самите посеви и е много труден и нерентабилен. Най-добре е събирането на рогчетата да става механизирано със специални машини или в краен случай чрез превяване и пресяване на ръжта през време на вършитбата или през зимата.

    Начин на сушене на билката мораво рогче

    Събраният материал, макар и понякога да изглежда сух, задължително трябва да се досуши в сушилня или на сянка в проветриви помещения, като се разстила на тънък пласт върху рамки или постелки и от време на време се разбърква с лопата. Експериментално е установено (100), че най-ефективно сушене на билката се получава, като се разпростре в тънък слой в сушилня лри температура 60° в струя от нагрят въздух. Сушенето на слънце не се допуска. Сушенето при по-висока температура от 60° се отразява зле върху качеството. Билаката е добре изсушена, когато при прегъване рогчетата се чупят.

    Рандеман на билката мораво рогче

    От 1,1 — 1,2 кг свежи рогчета се получава 1 кг сухи.

    Описание на готовата билка мораво рогче

    Изсушените рогчета са продълговати, почти цилиндрични, малко извити в двата си края, отвън виолетовочерни, отвътре бели или жълтеникавобели, с тясна виолетова ивица по периферията, понякога със сив, лесно изтриващ се налеп. Ломът е равен. Миризмата е подобна на тази на гъбите, а вкусът — маслен, сладникав. Рогчетата, добили миризма на гранясало масло или на амоняк, са негодни за употреба.

    Съхранение на билката мораво рогче

    Билката е отровна. Трябва да се съхранява в сухи, проветриви и тъмни помещения, отделно от неотровните билки. Да се проверяза по-често, защото лесно може да погълне влага, която да създаде условия за разлагане, а също може да бъде нападната и от насекоми. Да не се съхранява дълго време. Установено е експериментално, че най-благоприятни условия за съхранение е дрогата да се държи над изсушаващи вещества при температура — 2° на тъмно в херметически затворени съдове.

    Съдържание на билката мораво рогче

    Алкалоидите ерготамин, ерготаминин, ергозин, ер- гозинин, ергокристин, ергокристинин, ергокриптин, ергокриптинин, ергокорнин, ергокорнинин, ергометрин (ергобазин), ергометринин(ер- гобазинин). Съставна част на дотук изброените алкалоиди е лизергиновата и изолизергиновата киселина. Освен тях са изолирани и следните алкалоидни групи на клавина: пениклавин, костаклавин, ханоклавин (секаклавин), „клавин 68", агроклавин и елимоклавин, които в култивираната дрога са само в следи.

    Освен алкалоиди от ръженото рогче са изолирани ергостерин (0,10%) превръщащ се при облъчване във витамин D2, а също и амините ти- рамин, хистамин и агматин; алкиламините триметиламин, метиламин и хексиламин; аминокиселините аспарагин, оленин, валин, леуцин и фенилаланин.

    Билката съдържа още и други азотосъдържащи съединения, като бетаин, холин, ацетилхолин, ерготиоксин, ерготионеин, урацил и др.

    Към баластните съставни части на ръженото рогче се отнасят: тлъсто масло (до 40%), млечна киселина, захари, фитостерин, ерго- стерол и други стерини, багрилни вещества (жълти и червени) и др.

    Противопоказания и нежелани реакции на билката мораво рогче

    Не се препоръчва употребата му поради опасността от спонтанен аборт и евентуална задушаване на плода, поради тоничното свиване на мускулите на матката, лекарствата от мораво рогче са противопоказани по време на бременност и по време на раждане. Не използвайте моравото рогче веднага след раждането, тъй като тоничните контракции на матката могат да предотвратят изхода и отделянето на плацентата. Лекарствата от мораво рогче имат индивидуални противопоказания, характерни за всеки от тях поотделно.

    Моравото торгче е силно токсично. То трябва да се използва само по указание на лекаря, като стриктно се спазват предписаните дози. В случай на предозиране с лекарства на основата на моравото рогче се развива остро отравяне, симптомите на което са гадене, повръщане, главоболие, слаб и чест пулс, нарушени говор и движение, гърчове, болка в сърцето, дихателна недостатъчност. Ако не се вземат мерки, дишането може да спре. Хроничното отравяне с мораво рогче се изразява в конвулсивна и гангренозна форма, възниква при консумация на храни, приготвени от брашно, смляно от зърно, заразено с гъбичката.

    Внимание при комбинация с някои билки

    Ползва се отделно и се съчетават само по препоръка на лекуващия терапевт.