bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Люляк, действие и приложение на билката

Syringa vulgaris L.

Aнглийски - Lilac, Pуски - Обыкновенная сирень, Френски - Lilas, Немски - Gemeine Flieder
Сем. Oleaceae - Маслинови

  • Лосион за втриване Люляков цвят - при болки в ставите, или подагра, 100 мл
  • lulyak.jpg


    Основно действие на люляк

    Температуропонижаващо, апетитостимулиращо.

    Експериментални и клинични данни на люляк

    Поради потогонното си действие люлякът намира приложение при простудни заболявания като антипиретично средство. Извлеци от цветовете и зелените листа на билката се използват и като средство за стимулиране на апетита, а също така и на секреторната дейност на жлезите, разположени по цялото протежение на храносмилателния канал. Това усилващо апетита действие на билката се свързва със съдържащите се в нея горчиви вещества от глюкозиден тип (например феноглюкозидите си - рингин, сирингопикрин и алифатния сесквитерпен с приятен аромат фарнезол). В листата на люляка се съдържа значително количество (до 200 мг%) аскорбинова киселина.

    Емпирични данни на люляк

    Българската народна медицина препоръчва използването на люляка като средство за коригиране на нарушенията в менструационния цикъл. Приема се, че в листата на люляка се съдържа нетоксичен принцип, който е в състояние да повишава тонуса на изолирана матка от бременни животни. Препоръчва се също така прилагането на билката и при малария, като се изтъква, че тя съдейства за снижаване на повишената телесна температура по пътя на усилване на физическото топлоотдаване. Във връзка с това под действието на люляка се наблюдава усилено потоотделяне.

    Описание и устройство на люляк

    Храст, 2-5 м висок (рядко ниско дръвче). Стеблото от основата силно разклонено, кората тъмносива, младите клонки зелени. Листата срещуположни, яйцевидно сърцевидни на дръжки. Цветовете събрани по много в пирамидални гроздовидни съцветия. Венчето лилаво, червено, розово или бяло. Плодът кутийка с плоски двукрили семена. Цъфти май.

    Разпространение на люляк

    Расте из смесени широколистни гори и храсталаци, най-често на варовик. Разпространено из цялата страна докъм 1000 - 1200 м надморска височина. Среща се в Югоизточна Европа.

    lulyak_2.jpgДрога на люляк

    Цветове от люляк (F1 ores Syringae); листа (Folia Syringae).

    Съдържание на люляк

    Цветовете съдържат глюкозидите сириш ин (Cj 7Н24О9), който при хидролиза дава аглюкона сирингенин (синапиналкохол+глюкоза), сирингопикрозид, сирингопикрин, етерично масло с алифатния сесквитерпен фарнезол (С15Н26О) и др. Има данни за наличие на алкалоиди.

    Листата съдържат витамин С, горчиви вещества и още неуточнени и неизучени други съставки.

    Начин на приложение на люляк

    Една супена лъжица ситно нарязани листа се кисне в продължение на един час в 1/2 л вряща вода. От така приготвения извлек се пие по 1 кафена чашка 4 пъти дневно преди ядене.

    Съгласно друга прескрипция по Стоянов от 1973г. една чаена лъжичка ситно стрити сухи листа от люляк се заливат с 200 мл вряща вода и след изстиване се прецежда. Дозата от така приготвения извлек е 1 супена лъжица и се пие 3 пъти дневно.

    Люляк, действие и приложениеИнтересно

    В Русия е изготвен от листата на люляка препарат за лечение на маларията, но клиничното му проучване не е потвърдило подобно действие.

    Нежелани реакции на люляк

    Обикновеният люляк е отровно растение, поради което препаратите му трябва да се приемат с повишено внимание, не надвишаващи дозировката, за период не по-дълъг от 3 седмици. Продължителното вдишване може да причини главоболие.

    Съчетание с билки на люляк

    Ползва се отделно и се съчетават само по препоръка на лекуващия терапевт.

     

     

    Продукти свързани със статията

    1. Подбел лист - за отхрачване при бронхиални заболявания, Tussilago farfara