bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Еньовче, действие и приложение на билката

Еньовче, Драгайка, Същинско еньовче, Истинско еньовче

Galium verum L
Aнглийски — Cleavers, Goosegrass, Руски — Подмаренник цепкий, лепчица, Френски — Gratteron, Немски — Kletten-Labkraut, Klebkraut,
Еньовче (драгайка, жълт еньовец)
Aнглийски — Lady's bedstraw, jellow Hedstraw, Руски — Подмаренник настоящий, Френски — Caille-lait jeune, Немски — Echtes Labkraut
Сем. Rubiaceae — Брошови

  • Еньовче стрък - за щитовидна жлеза, Galium verum

    Еньовче стрък - за щитовидна жлеза, Galium verum

    Цена: 1,92 лв.

  • Еньовче, обикновено еньовче, Galium verum

    Описание на еньовче

    Едногодишно тревисто растение. Стеблото полегнало или катерливо, (20) 30—120 (180) см дълго, четириръбо, по ръбовете със закривени четинки, начленено, разклонено, влакнесто във възлите. Листата 6—9 в прешлени, обратно ланцетни, на върха рязко стеснени, по средната жилка с четинки. Цветовете бели или зеленикавобели във връхни и пазвени сенниковидни съцветия. Плодът кълбесто гладко орехче, разпадащо се на 2 половинки. Цъфти май — септември.

    Разпространение на еньовче

    Расте из храсталаци и като рудерално край пътища, селища и посеви. Билката е разпространена из цялата страна докъм 1000 м надморска височина. Среща се в цяла Европа.

    Използваема част на еньовче

    Цъфтяща надземна част (Herba Galii aparinis).

    Химични свойства на еньовче

    Билката еньовче съдържа латонния глюкозид асперулазид, сапонини, танини, червено багрило, витамин С.

    Основно действие на еньовче

    Диуретично, слабително, болкоуспокояващо.

    Експериментални и клинични данни на еньовче

    Тези основни действия на билката се свързват с богатото съдържание на следните активни принципи: триоксиантрахиноновия глюкозид галиозин, както и на глюкозидите рубиадин и асперулозид. Диуретичното действие на еньовчето се свързва с наличието на силициева киселина, както и с присъствието на някои багрила, което обяснява и слабото му противомикробно действие.

    Българската народна медицина на еньовче

    Препоръчва прилагането на билката еньовче външно при рецидивираща фурункулоза (циреи) и при вторично инфектирани обриви на кожата. Стрита на прах билка се посипва върху раневите повърхности и осигурява профилактично действие спрямо вторичното им инфектиране.
    Друго показание на народната медицина както за билката са асцитът, придружаващ чернодробната цироза, както и възпалителните отоци при острия ставен ревматизъм.Еньовчето се прилага и при възпалителни процеси на пикочоотделителните пътища, по-специално на пикочния мехур.
    В някои северни страни сокът от жълтото еньовче се използува за подсирване на прясното мляко. Ето защо едно от наименованията на дрогата е жълта подкваса.
    Трябва да се помни, че в нашата страна има разпространени около 20 различни вида еньовчета. Желателно е събирането само на посочените два вида, тъй като останалите видове не са проучени.

     

    Начин на употреба на еньовче

    Четири чаени лъжички от обикновеното еньовче се запарват (извличане на горещо) с две чаши вряща вода, след изстиване се прецежда и се изпива за един ден. Друга рецепта : 2 чаени лъжички от билката, ситно смлени, се заливат с 400 мл вряща вода и се оставят да киснат. След изстиване на разтвора получената запарка се прецежда и полученото количество от билката се изпива в продължение на 1 ден; или 2 супени лъжици от билката се заливат с 400 мл вряща вода и се киснат в продължение на 1 час. От така приготвения извлек се пие по 1 винена чаша преди ядене 4 пъти дневно (по Исаев, И., И. Ланджев, Г. Нешев. Билките в България и използуването им, III изд, С., Земиздат, - 1977,). Тинктура (1/2-1 чаена лъжичка или 3-5 мл) може да се приема 3 пъти на ден.

    Еньовче, лечение

    Използвани лечебни средства на еньовче:


    Настойки се вземат за камъни в бъбреците, за проблеми с пикочните пътища и като охлаждаща напитка при треска.

    Сокът се получава от прясното растение и се използва за такива сериозни заболявания, като рак и като силен диуретик, който изчиства тялото от токсини. Използва се за камъни в бъбреците, проблеми с пикочните пътища, проблеми с простатата и е ефективен лимфен очистител за редица състояния.

    Тинктурите се използват за същите състояния, както запарките, и могат да се комбинират с други лимфно- детоксикиращи билки, като сушения Лаконос (pokeroot).

    Компресите, направени от настойки могат да се прилагат върху изгаряния, ожулвания, язви или други кожни възпаления.

    Кремовете, които редовно се използват, облекчават псориазис.

    Изплакване на косата с настойка се използва за лечение на пърхот или проблеми с лющене на скалпа.

    Младите издънки отдавна са популярни като тоник за изчистване през пролетта, тъй като тя израства много рано (средство, отдавна използвано в Централна Европа и Балканите).

    Често се използва и като зеленчук, когато е леко обработено в тиган, както спанака, и може да се бере непрекъснато до есента.

    Еньовче противопоказания

    Еньовчето има диуретично действие и трябва да се прилага внимателно при хора с диабет. Противопоказан е при деца и бременни жени. Винаги следвайте предписаната доза.

    Съчетание с билки на еньовче

    При чернодробната цироза се съчетава с бял трън.


    Продукти свързани със статията

    1. Еньовче стрък - за щитовидна жлеза, Galium verum

      Еньовче стрък - за щитовидна жлеза, Galium verum

      Цена: 1,92 лв.

    2. Глог лист с цвят - Червен, при сърдечни проблеми и високо кръвно, Crataegus monogyna
    3. Бял равнец стрък с цвят - кръвоспиращо, при кисти, Achillea millefolium
    4. Лепка стрък - при пясък и камъни в бъбреците, Galium aparine