bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Дъбилен шмак, действие и приложение на билката

RHUS CORIARIA L.

(сем. Anacardiaceae — Смрадликови)

  • Сумак - подправка, Rhus coriaria

    Сумак - подправка, Rhus coriaria

    Цена: 1,61 лв.

  • sumac.jpg
    Български народни наименования на билка дъбилен шмак

    сицилийска смрадлика.

    Народни наименования в други страни на билка дъбилен шмак

    Aнглийски - sumac, Руски - сумах, Немски - Gerber Sumach, Френски - Sumac de corroyeurs.

    Употреба на дъбилният шмак като лековита билка

    Дъбилният шмак е едно от най-богатите дъбилни и багрилни билки. Танините, които се получават от листата му, се употребяват нашироко в медицината за получаване на медицинска дъбилна киселина (Acidum tannicum) и на галова киселина.

    Билката или извлечените от нея танини се употребяват като добро затягащо средство при стомашни разстройства във вид на различни фармацевтични препарати (таналбин и др.) по лекарско предписание, както и в 0,2 — 2% разтвор като противоотрова при отравяне с алкалоиди или със солите на тежките метали за промивка на стомаха — само с лекарско предписание и приложение. Външно—сварената и още топла билка се налага на рани като кръвоспиращо и ранозаздравящо средство. Сварената и прецедена топла билка се употребява за гаргара при възпаление на устната кухина и гърлото, против прекомерно изпотяване на краката и др.

    В нашата страна в миналото билката се е използувало нашироко в кожухарството и бояджийството, поради което се е култивирало. Понастоящем билката се използува за дъбене на най-добрите сортове кожи. Корените и плодовете могат да се използуват за същата цел.

    От листата се получава черна боя, от плодовете — червена, a or кората на стъблото — жълта.

    Дървесината на дъбилния шмак е мека, червенокафява, лесно обработваема и се използва за направа на дребни столарски и стругарски: изделия.

    Характерни особености на билка дъбилен шмак

    Дъбилният шмак е храст, със слабо разклонени, до 2 м високи стъбла или ниско дърво. Кореновата система е силно развита, с извънредно много коренови издънки. Младите клонки, листата, клоните, стъблата, листните дръжки, съцветията, плодовете и долната страна на листата са окосмени. Кората на стъблата е червеникавовиолетова. Листата са опадливи, нечифтоперести^ последователни. Листчетата са на брой 7—21, продълговато-яйцевидни или ланцетни, при-седнади илкъси jjpъжки. Цветовете са еднодомни или двудомни, сивожълтеникави до жълти, дребни,- събрани ~в едро,: гъсто, метличесто, конусовидно, космато съцветие по върховете на младите леторасли. Тичинките, венчелистчетата и чаш е листчетата са по 5. Плодът е дребен, обикновено островръх, костилков, кълбест, с тънка виненочервена до кафява плодна обвивка. Вкусът му е остър, кисел. Цъфти през юни — август. Плодовете узряват през септември — октомври.

    sumac_.jpgРазпространение на билка дъбилен шмак

    В Средиземноморието, особено на остров Сицилия, в Испания, Португалия, Франция, Гърция, Северна Африка, Русия (Грузия, Абхазия, Крим, Кавказ), Канарските острови, Балканския полуостров, Персия, Афганистан, Иран и другаде (като диворастяща или култивирана). У нас се среща нарядко из по-топлите сухи и каменливи места и храсталаци по крайбрежието на Черно море между селата Бяла и Манастир, община Житница, Варненски окръг, при нос Емине и на Калиакра, а във вътрешността — в районите на с. Джебел — Момчиловградско, около селата в района на Мелник и др. Употребяема част. Листата (Folia Coriariae). Време за бране. Юли — август.

    Заболявания и състояния, при които се прилага дъбилен шмак, начин на приготвяне

    Дъбилния шмак, сумак се използва в турската кухня за подправяне на салати, в Кавказ - за мариноване на барбекю. Сумака придава на ястията кисел вкус и често се използва вместо лимон. Използва се широко в централноазиатската кухня, като на практика заменя лимона, освен че добавя розов цвят към ястията (в големи количества - вишнево червено).

    Сумака, шмак се поставя в ястия с риба и птици, в маринати, салати и бобови растения. В Турция и Иран смляният ориз се поръсва със смлян сумак по-обилно.

    В Ливан, Сирия и Египет се прибавя в много гъсти бульони, приготвени в месни и зеленчукови ястия. Сосът от кисело мляко със сумак се сервира с кебапчета. С него се подправят салати и десерти от гурме.

    Инфузията на дъбилен шмак и сумак лекува сериозно нарушено храносмилане до дизентерия. Той перфектно подпомага да се облекчат пристъпите на цистит. В този случай инфузията не трябва да бъде твърде силна ( 1/2 ч. л. в 1 чаша вряла вода, настоявайте за 10 минути), но трябва да я изпиете в големи количества.

    Начин на бране на билка дъбилен шмак

    Отрязват се младите клонки и листата дръжките в началото на цъфтенето на билката до образуването на първите зелени плодчета. Едновременно с това се окъсват и листата на по - старите стъбла. Събраният материал се слага в кошове, кошници и др. (но не и в плътно изтъкани торби), като се внимава билката да не се мачка, защото лесно се запарва и при сушене има опасност да почернее. Веднага след брането билката се прочиства от пожълтели и почернели листа и от случайно попаднали при брането примеси.

    Начин на сушене на билка дъбилен шмак

    Събраният материал след щателното му прочистване се суши на открито (при сухо и слънчево време), в проветриви помещения или в сушилня при температура, не по-висока от 50°. В началото на сушенето трябва често да се обръща, за да не се запари. Също при сушенето да не се допуска овлажняването на билката (от дъжд и др.), за да се избегне намаляването на съдържанието на танини в нея.

    Рандеман на билка дъбилен шмак

    От 4 кг свежа билка  се получава 1 кг суха.

    Опаковка на билка дъбилен шмак

    В бали със стандартйо тегло.

    Съхранение на билка дъбилен шмак

    В сухи и проветриви помещения на тъмно. Билката трябва да се пази от влага, която може бързо да намали нейното качество, а може да се стигне и до бракуване.

    Съдържание и свойства на билка дъбилен шмак

    Листата съдържат до 35% дъбилни вещества. В техния състав влиза тетразахаридът на галовата киселина, метиловият естер на галовата киселина и свободна галова киселина. Билката съдържа още декстроза, витамин С (до 112 мг%), малко етерично масло «(до 0,01%), жълтото багрилно вещество мирицитрин и други флавоноиди. Плодовете съдържат значително количество винена киселина и могат да послужат като суровина за нейното производство в промишлен мащаб.

    Противопоказания на билка дъбилен шмак

     Противопоказано е да се използва дъбилен шмак в случай на стомашна язва и индивидуална непоносимост.

    Продукти свързани със статията

    1. Лукс Стомашен чай - при болки и колики, гастрит, Bioherba, 120 гр.
    2. Чай Стомашен - при язва, гастрит и колит, насипен

      Чай Стомашен - при язва, гастрит и колит, насипен

      Цена: 5,52 лв.

    3. Зелен чай - антиоксидант и контрол на теглото, Bioherba, 340 мг, 100 капсули