bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Червена ружа, трандафилов слез, градинска ружа, действие и приложение на билката

ALTHAEA ROSEA (L.) CAV. (MALVA ALCEA L.)

(сем. Malvaceae — Слезови)

gradinska-ruja.jpg

Български народни наименования на билката червена ружа, градинска ружа

божурига, розова ружа, столистна ружа, трандафилов слез, градинска ружа.

Народни наименования в други страни на билката червена ружа, градинска ружа

Английски – hollyhock, Руски - алтей розовая, Немски - Stockrose, Schwarze Malvenbliite, Френски - Guimauve (Alcee) rose.

Лечебни свойства на градинската ружа

Главно в нашата народна медицина като омекчително средство при стомашно-чревни страдания, кашлици, обикновено и с други с подобно действие билки във вид на чай за пиене или външно за гаргара.

Получаваният от билката алтеин може да се прилага с успех като чувствителен индикатор в химическата практика, а също и за боядисване на вина, ликьори, хранителни продукти, коприна, вълна, кожи и др.

Характерни особености на билката червена ружа, градинска ружа

Градинската ружа е многогодишно тревисто растение. Коренът е разклонен, дълбоко проникващ в почвата. Стъблото е до 3 м високо, обикновено неразклонено, покрито е меки звездовидни власинки. Листата са последователни, сърцевидни, заоблени, набръчкани, плитко нарязани на 5 — 7 дяла, от двете страни вълнестокосмати, особено от долната, по ръба назъбени, с дръжки. Цветовете са едри (до 10см в диаметър) с най-различна окраска (светло - розови, бели, жълти, червени до тъмновиолетови), разположени поединично или по 2 — 3 в пазвите на по-горните листа, образуващи в горната част на стъблото класовидно съцветие. Чашката е двойна, неопадваща. Венчето е многолистно, наподобяващо цъфнала роза, а венчелистчетата са до 5 см дълги, на върха врязани. Тичинките са много. Плодчетата са голи. Цъфти от април до септември. Топлолюбиво растение.

Разпространение и размножаване на билката червена ружа, градинска ружа

Ареалът на червената ружа обхваща Китай, Мала Азия, Балканския и Апенинския полуостров, а оттам и цяла Европа. У нас се среща по сухите тревисти места и храсталаците като бурен. Като културно растение се отглежда за украса по черноморското крайбрежие, в северната и югоизточната част на страната, Тракийската низина, Източни Родопи и Струмската долина, до 1000 м надморска височина. В много случаи се среща като подивяло растение. Култивира се из градините като декоративно растение при същите условия, както и при медицинската ружа. Цъфти от април до септември. Предпочитат се растения с тъмни цветове.

  • Ружа медицинска небелен корен - при кашлица, Althaea officinalis
  • Отглеждане на билката червена ружа, градинска ружа

    Червената ружа се развъжда чрез семена обикновено като двугодишно растение, понеже цветовете при по-старите растения намаляват декоративните си качества. Семената се засяват обикновено през май — юни на открити лехи за произвеждане на разсад, който се разсажда на постоянно място още същата година (юли — август) на разстояние 60 — 100 см между редовете. Най-добре вирее на слънчеви места и на богати пропускливи почви без излишна влага. От 1 дка се получават до 100 кг сух цвят.

    Употребяема част на билката червена ружа, градинска ружа

    Изсушените венчелистчета с или без чашките според поръчката (Flores Althaeae, Flores Malvae arboreae).

    Време за бране на билката червена ружа, градинска ружа

    През цялото лято.

    gradinska-ruja_2.jpg

    Начин на бране на билката червена ружа, градинска ружа

    Берат се целите цветове без дръжките или само полуотворените или напълно развилите се венчелистчета според поръчката. Събраният материал се слага в кошници, без да се тъпче, и още на мястото на брането се прочиства от случайно попаднали при брането примеси, повредени и наядени от насекомите венчелистчета и др. Брането става в без дъждовно, по възможност слънчево време, след роса.

    Начин на сушене на билката червена ружа, градинска ружа

    Суши се още в същия ден на брането в проветриви или затоплени до 45° помещения, като се разпростира на тънък пласт върху рамки или постелки. Много е важно и след сушене дрогата да е запазила естествената си окраска.

    Рандеман на билката червена ружа, градинска ружа

    От 5 кг свежи цели цветове се получава 1 кг сухи. От 12 кг свежи цели цветове се получава 1 кг сухи венчелистчета.

    Описание на готовата билка червена ружа, градинска ружа

    Изсушените венчелистчета са едри, тъмни, розови, пурпурночервени, виолетови или черночервени, със слузесто-сладникав вкус.

    Опаковка на билката червена ружа, градинска ружа

    В шперплатови стандартни каси или в торби със стандартно тегло.

    Съхранение на билката червена ружа, градинска ружа

    В сухи и проветриви помещения, запазени от действието на пряката слънчева светлина, като се проверява често да не би дрогата да е нападната от вредители.

    Съдържание на билката червена ружа, градинска ружа

    Големи количества слузести вещества, танини, багрилното вещество алтеин (10 — 11%). Алтеинът багри в различни оттенъци, включително до розово или зеленикаво. Произхожда от антоциановите багрилни вещества. В растението е установена и ентероген - 7 на активност. От цветовете са изолирани също флавоноидите кверцетин, кемпферол, изокверцитрин, кемпферол-3-глюкозид и цианидин

    Медоносно и декоративно растение.

    Нежелани реакции на билката червена ружа, градинска ружа

    Приемането на лекарства от корените или стръковете на червена ружа е противопоказано през първите месеци на бременността, както и при хора с нарушена дихателна функция на белите дробове, с хроничен запек, с напреднал тромбофлебит, разширени вени. Корените на червена ружа не е необходимо да се предписват дълго време при обостряне на панкреатит, захарен диабет.