Бръшлян, действие и приложение на билката
Бръшлян, Hedera helix L.
Aнглийски - Ivy, Pуски — Плющ обыкновенный, Френски — Lierre grimpant, Немски - Efen
Сем. Araliaceae — Бръшлянови
Описание на бръшлян
Вечно зелена увивна лиана и катерлива лиана. Стеблото вдървеняло, разклонено, до 20 м дълго, с многобройни добавни (за катерене) корени. Листата на дръжки, последователни, 3-5-делни или цели, кожести, лъскави, голи. Съцветията сеннико видни, събрани в гроздове. Цветовете двуполови зеленикавожълти. Чашката и венчето 5-делни. Плодът сферична лъскава тъмновиолетова до синьочерна ягода с 3—5 закръглено тристенни семена. Цъфти август — октомври (плодовете узряват до следващото лято).
Разпространение на бръшлян
Расте из умерено влажни и сенчести широколистни и смесени гори, по скалисти и храсталачни места. Разпространено из цялата страна докъм 1800 м надморска височина. Среща се в Западна, Централна и Южна Европа.
Дрога на бръшлян
Листата на бръшляна, брани по време на цъфтеж (Folia Hederae helicis).
Химични свойства на бръшлян
Сапонинови глюкозиди: хедерасапонин—р с генинолеанолова киселина и захарна част (2 мол. глюкоза и 2 мол. рамноза + 1 мол. арабиноза); p-хедерин с генин и олеанолова киселина и захарна част (1 мол. рамноза + 1 мол. арабиноза), хедеросапонин С с генин — хедерагин и захарна част (2 мол. глюкоза + 1 мол. арабиноза), а-хедерин се хидролизира на хедерагенин и захарите — 2 мол. рамноза и 1 мол. арабиноза. Сапонините на бръшляна са тритерпени от p-амиринов тип.
Листата съдържат още каротин, вит. Е, хлорогенова киселина, дъбилни вещества, мравчена и ябълчена киселина, пектин, смоли, минерални соли, органично свързан йод.
Лечебни свойства на бръшлян
Противовъзпалително при вътрешно и външно прилагане, отхрачващо и секретолитично.
Експериментални и клинични данни на бръшлян
Отбелязаните основни действия на извлека от бръшлян най-вероятно се дължат на съдържащите се в него сапонинови глюкозиди. Разработени ефективени противокашличени препарати на основата на извлек от листата на бръшляна.
Българската народна медицина предлага прилагането на декокт от листата на бръшлян при упорита безрезултатна кашлица при хроничен бронхит. На втори план декокт от листата на бръшляна се препоръчва локално за промивка на влагалището и на външните полови органи при наличието на бяло течение.
Препоръчва се и използуването на дрогата като ободряващо и тонизиращо средство при индивиди, прекарали тежко, изтощително заболяване и намиращи се в стадий на реконвалесценция. Народната медицина препоръчва освен това използуването на бръшлян при заболявания на черния дроб и на жлъчните пътища.
Начин на употреба на бръшлян
Прави се студен извлек, като 1/2 чаена лъжичка ситно нарязани листа се заливат с 250 см3 студена вода и се оставят да киснат 8 часа. Тази доза се употребява за 1 ден.
Нежелани реакции на бръшлян
Растението е отровно! Може да причини отравяне. По-чувствителни индивиди получават при контакт с дрогата дерматит. Особено токсични са плодовете на растението.
Съчетание с други билки
Ползва се отделно и се съчетават само по препоръка на лекуващия терапевт.