bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Брадун, действие и приложение на билката

Asphodelus Albus Wild

(сем. Liliaceae — Кремови)

bradun.jpgБългарски народни наименования на брадун

бърдун, бял бърдун, крави бозки, нунавед.

Лечебни свойства на  брадун

В народната медицина за налагане при кожни обриви, циреи, пъпки и др. Дава се на добитъка, размесен с храната, за увеличаване на млякото му. Може да служи и за фураж, както и за добиване на спирт, за правене на обущарско лепило и др.
От растението се произвеждат лекарства за припадъци и гърчове. Сокът от корена се използва за лечение на заболявания на окото и ухото. Компреси от отвара от растения помагат при фрактури. Цветовете имат леко слабително действие, а отварата помага при жълтеница.

Декоративно и медоносно растение.

Характерни особености на брадун

Бърдунът е многогодишно тревисто растение. Корените са жълти, грудковидни, събрани във вид на снопче. Стъблото е до 1 м високо, безлистно, неразклонено. Листата са само приосновни, до 60 см дълги, линейни. Цветовете са събрани в гъсти, красиви гроздовидни съцветия с ланцетни, кафяви прицветници. Околоцветникът е с 6 бели, разперени и при основата си сраснали помежду си листчета. Тичинките са 6, с нишковидни, при основата си разширени дръжки, дълги колкото околоцветника. Яйчникът е тригнезден. Плодът е кутийка, с остро тристенни семена. Цъфти през май — юни.

Разпространение на брадун

В Испания, Западна и Южна Франция, Италия, Балканския полуостров. У нас се среща из планинските ливади и поляни и из храсталаците в Западна и Източна Стара планина, в планините на Западна България, Рила, Конявската планина, Краището и др. (с. Кипилово), до 1500—1600 м надморска височина.

  • Чувен корен - при запек, Chenopodium bonus-henricus

    Чувен корен - при запек, Chenopodium bonus-henricus

    Цена: 4,57 лв.

    Не е в наличност

  • Употребяема част на брадун

    Груковидните корени (Tubera Asphodeli).

    Време за бране на брадун

    През есента.

    Начин на бране на брадун

    Корените се изкопават след узряването на семената (когато надземните части на растението започват да завяхват), изчистват се от надземните части, измиват се и се предават свежи на билкосъбирателната организация или след като се изсушат.

    bradun_2.jpgНачин на сушене на брадун

    Измитите и отцедени грудковидни корени се нарязват на късове, 8 — 10 см дълги, след това се нацепват надлъж или на филийки и се сушат на слънце при силно въздушно течение или на открито, а при липса на тази възможност — на сянка. Важното е да се суши бързо. Най-добро качество се получава при сушене в сушилня при температура 70 — 80°, като отначало се започва с по-ниска температура, която постепенно се повишава.

    Рандеман на брадун

    От 5 кг свежи корени се получава 1 кг сухи.

    Опаковка на брадун

    В торби със стандартно тегло.

    Съхранение на брадун

    В сухи и проветриви помещения. Да се проверява складираната билка да не бъде нападната от гризачи.

    Химически състав на брадун

    Корените съдържат значително количество скорбяла, инулин, едно неуточнено горчиво вещество и други още неизследвани съставки.

    Нежелани реакции на брадун

     Да се внимава да не се предозира. Продължителния прием на билки и билкови препарати трябва да бъде обсъждан с лекуващия лекар.

    Съчетание с другибилки на брадун

    Ползва се отделно и се съчетават само по препоръка на лекуващия терапевт