bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Блатен очиболец, действие и приложение на билката

РОТЕNULLA PALUSTRIS (L.) SCOP.

COMARUM PALUSTRE L.)

(сем. Rosaceae — Розоцветни)

blaten-o4ibolec.jpg

Български народни наименования на билката блатен очиболец

блатно прозориче, мочурно прозориче.

Употреба на блатния очиболец като лековита билка

В народната медицина като затягащо и кръвоспиращо средство. Декоративна билка за влажните места из парковете, около водните басейни, влажните алпинеуми и др.

Характерни особености на билката блатен очиболец

Мочурното прозориче е многогодишно тревисто растение. Стъблото е до 60 см високо. Често коренищата са вдървенели. Те се вкореняват във възлите и дават стерилни или цветоносни прави или полягащи стъбла. Долните листа са нечифтоперести, с дълги дръжки, с 5 или 7 листчета. Горните стъблени листа са с къси дръжки и с по 3 листчета. Листчетата са седящи, продълговати, напилени, тъмнозелени отгоре, сивоокосмени отдолу. Цветовете са малко на брой. Те са тъмночервени, събрани в рехаво съцветие. Чашката и външната чашка са с по 5 листчета, които са прикрепени към изпъкнало цветно ложе. Външният кръг е с по-дребни листчета. Вътрешните листчета са по-едри и от горната си страна са тъмночервени. Венчелистче- тата са също тъмночервени, по-къси от чашката. Плодът е. сух. Цъфти арез юни — юли.

Разпространение на билката блатен очиболец

В Северна Европа (Исландия, Гренландия* Скандинавия, Атлантическа и Средна Европа), Балканския полуостров, Русия (Кавказ, Сибир), Монголия, Япония, Китай, Северна Америка. У нас се среща по влажните и мочурливи места в Родопите и другаде.

Употребяема част на билката блатен очиболец

Цялата билка — коренището и надземната част.

Време за бране на билката блатен очиболец

Септември — октомври.

blaten-o4ibolec_.jpgНачин на бране на билката блатен очиболец

Измиват се коренищата след узряването на семената на по-старите билки, почти веднага след изкопаването материалът се прочиства от повредени листа и стъбла, загнили коренища и др. и се измива, след което се оставя да се отцеди.

Недопустими подмеси: При брането да не се смесва с други билки от същия род (още 26 на брой), като берачът се придържа точно към описанието, дадено в Характерни особености.

Начин на сушене на билката блатен очиболец

Събраният материал се суши в проветриви помещения или в сушилня при температура, не по-висока от 50 — 55°. Да не се суши върху рамки с металически дъна.

Рандеман на билката блатен очиболец

От 4 — 5 кг свежи коренища със стръкове се получава 1 кг сухи.

  • Планински очиболец стрък - при кървящи хемороиди, Potentilla erecta
  • Планински очиболец корен - при гастрит и язва, Potentilla erecta
  • Лечебни свойства и приложение на билката блатен очиболец

    Блатния очиболец, заради своята универсалност, получава името „билка за сто заболявания“.

    Корени, стъбла, тревиста част, листа се използват при лечението на широк спектър от заболявания, като:

    ставни заболявания под формата на артрит и артроза; състояния, произтичащи от остеохондроза; подагра, ревматизъм и радикулит;
    множествена склероза; невралгия; заболявания на стомашно-чревния тракт; болка от храносмилателния тракт; чернодробна патология (хепатоза, жълтеница); калуми и възпалителни процеси в жлъчния мехур; холецистит; хемороиди; състояния, причинени от тромбофлебит; настинки, тонзилит, грип; туберкулозна инфекция; възпалителни процеси в устната кухина, кървящи венци; кървене;
    гнойни рани; женски заболявания (ендометриоза, мастопатия, маточно кървене); онкологични заболявания (рак на гърдата и щитовидната жлеза, кръв, костна система, стомах, ректум).

    Съхранение на билката блатен очиболец

    В сухи и проветриви помещения.

    Съдържание и химичен състав на билката блатен очиболец

    За разлика от много лечебни билки, блатния очиболец съдържа огромно количество хранителни вещества, разпръснати във всички части на растението. Чайове, отвари, алкохолни тинктури, мехлеми и смилащи масла се приготвят от корени, стъбла, листа и цветя. Корените на блатния очиболец етерични масла; танини; галова киселина; сапонини; катехини; флавоноиди.
    Стъблата съдържат органични киселини (изовалерианова, изобутирова); аскорбинова киселина; танини; етерично масло;
    В листата на растението присъстват фенолкарбоксилни киселини и техните производни; кемпферол и кверцетин флавоноиди; аскорбинова киселина; танини; каротин. В цветовете се съдържат танини; антоцианини.

    Адаптогенни свойства и ефекти

    Растителните адаптогени са естествени вещества, които влияят на човешкото тяло и помагат да се адаптира към стреса. Те са известни като вещества, които възстановяват и защитават тялото. Блатния очиболец се счита за адаптогенна билка. Растителните адаптогени повишават устойчивостта към ефектите на дългосрочния стрес. Това се отнася за различни заболявания, например хронични заболявания, психични проблеми, затлъстяване и други.

    Повечето адаптогени са тонизиращи вещества, те укрепват имунната система и повишават цялостното здраве на човек.

    Нежелани реакции на билката блатен очиболец

    Противопоказания за употребата на блатен очиболец. Не се препоръчва при бременност и кърмене при жени; редица неврологични заболявания, като епилепсия; хипотония; брадикардия; автоимунни заболявания (ревматоиден артрит, заболяване на щитовидната жлеза); онкологични заболявания в активната фаза (имунната стимулация с прогресията на туморите има обратен ефект). Не се препоръчва при пациенти под 14 години;

    Съчетание с други билки на билката блатен очиболец