ЧАЙ ФИЛТЪР, БРОНХОЗАН, ВЕРБЕНА М, 100 гр.
Чай "БРОНХОЗАН" успешно лекува кашлица. Сухата, дразнеща и мъчителна кашлица се превръща във влажна, благодарение втечняване на секретите и се разширяването на бронхите. Чаят е подходящ както при остри трахеобронхити, така и при лечението на хронични бронхити и астма.
Какъв е механизмът на кашлицата?
Повърхността на бронхите е покрита с епителни клетки, които произвеждат “смазка”, други клетки с реснички като с метла изтикват секрета, в който се съдържат микроби, прах и частици. Обикновено тази очистваща система работи тихо. Обаче недолекувани инфекции, пушене, замърсеният въздух пречат на “ресничестите чистачи” да си вършат работата. Получава се застой в бронхите и за да се отърват от замърсяването, те се съкращават активно, появява се кашлица.
И ето първата препоръка, родена по пътя на логиката. Преди всички сиропи и таблетки за кашлица е важно доброто оводняване. Да се пият много течности, не по-малко от 2 литра топла вода, а още по-добре билков чай. Така гъстият секрет ще се разреди и отделянето ще е много по-лесно. На всеки се е случвало да изпитва жажда и да усети как слюнката се сгъстява и лигавицата в устата съхне. Нещо подобно се случва и на нивото на бронхите.
Чайовете за кашлица са по-ефикасни подсладени (най-добре с мед или небет шекер), защото в устната кухина има вагусови рецептори. Тяхното стимулиране осигурява ритмичните съкращения на гладката мускулатура в белодробното дърво.
Бронхозан е рецепта, която д-р Михайлов дълги години е прилагал с успех в практиката си. Всяка от билките в нея има изразен самостоен ефект.
В тази комбинация билките проявяват синергичен ефект (взаимно засилват действието си). Бронхозан може да се използва при астма, както и от деца като се приема ½ доза.
При кашлица от особено значение е овлажняването на въздуха. Комфортната за организма влажност е 60-80% а при отоплявани с централно отопление или електрически уреди помещения влажността пада под 40% (подобна на пустинната).
Това е вредно не само при кашлица и възпалено гърло. При малки деца например в резултат на сухия въздух може да се получи кръвотечение от носа. Добре е помещенията да се овлажняват допълнително с къкрещи чайове от салвия и лайка. Уместни са топло-влажните инхалации: В чайник се кипват 50-100 г вода, добавят се щипка сода бикарбонат и щипка сол. Чучурът на чайника се удължава с фуния от дебела хартия, дълга 25-30 см (за да се понижи температурата на излизащата пара). Вдишва се много бавно и дълбоко в продължение на 15 мин След това не бива да се излиза на студено 2 часа.
Ако разполагате с компресорен или ултразвуков инхалатор можете да приложите инхалации със сребърна вода. Среброто има мощен ефект срещу огромен брой вируси и бактерии.
Ако кашлицата е суха и спастична и пречи на съня през нощта, към бронхозан можете да добавите и тинктура от джинджифил с анасон. Няколко капки от нея върху бучка захар (за малки деца) или директно върху езика, могат веднага да спрат пристъпа от кашлица. Тинктурата е с много добър противоспастичен и бактерициден ефект, но няма дълбокото прочистващо белите дробове действие на Бронхозан.
Състав:
Стр. слез (Hb. Malvae)
Цв. иглика (Fl. Primulae)
Корен иглика (Rad. Primulae)
Стр. риган (Hb. Origani)
Корен сладник (Rad. Liquiritiae)
СЛЕЗ - една от най- прилаганите билки при кашлица. Има добро противовъзпалително и омегчително действие, втечнява секретите. Използва се още при гастрити и язви.
ИГЛИКА - цветовете от иглика са ефикасни при простудни заболявания. Имат меко успокояващо и сънотворно действие, противоспастичен и болкоуспокояващ ефект. Корените от иглика са едно от най-сигурните отхрачващи средства.
РИГАН - билката действа противоспастично, отхрачващо, болко и нервоуспокоително. Използва се и при стомашночревни заболявания, безсъние, раздразнителност.
СЛАДНИК – коренът има силно изразено отхрачващо и противоязвено действие.
Производител: Вербена М