bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

БЪБРЕЧНОКАМЕННА БОЛЕСТ

kamyni-w-bybrecite.jpgЕтиология на бъбречнокаменна болест

Причините за образуване на бъбречните камъни не са напълно изяснени. По-често нефролитиаза настъпва в области с варовита (твърда) вода, при сух и горещ климат. Възникването й се свързва и с инфекции на пикочните пътища и хиповитаминози (най-често хиповитаминоза А).

Патогенеза на бъбречнокаменна болест

Условия, които благоприятствуват образуването на бъбречни камъни, са: повишена концентрация на калций в урината, хиперпаратиреоидизъм, недостатъчно образуване на защитни фактори, които препятствуват изкристали- зирането на съставки на урината, и наличие на повишени количества епителни клетки, левкоцити, белтъци — органични ядра, около които започва изкристализирането. Бъбречните камъни се образуват от урати, оксалати и фосфати. По своята големина се делят на големи—кораловидни, отливъчни на легенчето и чашките, със средна големина и малки (микролитиаза).

Клинична картина на бъбречнокаменна болест

Нефролитиазата може да протече безсимптомно, когато камъкът се намира в бъбречните чашки или обхваща цялото легенче. Бъбречната колика настъпва при преминаване на камък през уреггера. Обикновено в хода на усилената перисталтика, която цели изхвърляне на бъбречния камък, се наранява лигавицата на уретера. Характеризира се с болка (чувство на разтягане), която може да бъде много интензивна. Локализира се в поясната област, разпространява се по хода на уретерите към гениталиите. Появява се хематурия, много по-рядко може да настъпи рефлекторна анурия. При задържане на камъка в уретера и образуване на локален оток на стената му настъпва хидроуретер и хидронефроза. Нефролитиазата създава благоприятни условия за възникване на възпаления по пикочните пътища.

  • Чай за бъбреци на проф. Ламбрев - Оригинала, насипен
  • Тинктура Каменолом - при песъчинки и камъни в бъбреците, Bioherba, 100 мл
  • Лечение на бъбречнокаменна болест

    Съществуват възможности за медикаментно разтваряне на пикочните камъни. При уратна литиаза се цели покачване на рН на урината до 6,5, при оксалатни камъни се прилагат цитрати, магнезиеви соли и витамин В6, а при фосфатни камъни урината се подкиселява. Препоръчват се съответни уриколитични препарати: Uralyt, Soluran и др. При бъбречна колика се прилагат воден удар (обилно течности до 3 л), топло на кръста, аналгетици и спазмолитици (Analgin, Spasmalgon, Buscolysin, Calcium gluconicum c Atropinum sulfuricum и др.). При продължителна анурия, хидронефроза и пионефроза големи конкременти в легенчето е показано оперативно леченир. След затихване на коликите и при липса на данни за остра инфекция се провежда балнеолечение — Хисар, Горна баня  - съобразено със състава на камъните.

    БИЛКИ, ИЗПОЛЗВАНИ ПРЕДИМНО ПРИ ЛЕЧЕНИЕТО НА БЪБРЕЧНОКАМЕННА БОЛЕСТ:


    ListoМехунка

    ListoБрош

    ListoПача трева