Невралгия - симптоми и лечение с билки
Какво е невралгия
Болка, причинена от нараняване и или възпаление на нерв. Симптомите могат да включват пронизваща болка, изтръпване или пристъпи на болка. Може да изпитате и парещото усещане, което се появява при херпес или херпес зостер. Ако са засегнати мускулите на лицето, говорим за невралгия на тригеминуса. Ако са засегнати мускулите на задната страна на крака, невралгията е позната под названието ишиас . Понякога се засяга задната част на езика и гърлото - невралгия на гласофарингеалния нерв.
Кои хора са застрашени от невралгия
Високата кръвна захар може да повреди защитната мембрана на нервните клетки и тогава провеждането на импулси (сигнали) по нервното влакно е значително по-трудно. Такова заболяване се нарича невралгия.
|
|
Много хора знаят, че увреждането на нервите може да повлияе неблагоприятно на функционалната способност на ръцете и краката - затова при всеки преглед лекарят трябва да провери чувствителността в дисталните части на долните крайници (стъпалата). Унищожаването на нервните клетки обаче се отразява негативно върху работата на всеки орган в тялото - от храносмилателния тракт до пикочния мехур и гениталиите. Освен това увреждането на нервната система може да затрудни усещането на симптомите на липса на кръвна захар и тогава хипогликемията остава неразпозната.
|
|
Признаци и възможни причини при невралгия
Основният симптом на заболяването е силна мъчителна болка в лицето. Обикновено се среща в областта на горната или долната челюст. Човек в началото си мисли, че има проблеми със зъбите. След дентално лечение обаче болката не отшумява. Засилва се по време на храна, разговор, след хипотермия.
Болката с тригеминалната невралгия е типична и нетипична.
Типичната болка има цикличен характер: тя се засилва, след това отшумява. Болката при стрелба, подобна на токов удар, започва с докосване до определена област на лицето. Болезнените усещания се локализират в долната част на лицето, по-рядко - около носа или очите. Някои пациенти изпитват пристъпи на болка веднъж на ден, други на всеки час.
Атипичната болка е по-рядка и се усеща постоянно. Той улавя по-голяма част от лицето, отколкото типичната болка. При тази форма на заболяването болката може да не отшуми. Тази невралгия е по-трудна за лечение.
Други симптоми на лицево тригеминално възпаление включват сълзене, повишено слюноотделяне, изтръпване или повишена чувствителност в устните, клепачите, носа, зачервяване на кожата и неволни контракции на лицевите мускули.
Различаване на болката, диагностициране
Диагностиката на заболяването се извършва от опитен специалист в съответните центрове. Използва се текущо лечение, физиотерапия, витаминна терапия и др.
Лечение при невралгия
Билки при невралгия
• Жълтият кантарион има успокояващо и обезболяващо действие. Направете отвара, като залеете 2 ч.л. от изсушената билка с чаша гореща вода и оставите да покисне 10 минути. Пийте 3 пъти на ден.
• Отварата от валериана намалява напрежението и подобрява съня. Залейте 2 ч.л. от корена с чаша вряща вода, оставете да покисне 15 минути и пийте при необходимост.
Аромотерапия при невралгия
• За да се успокои нервната система, към инхалации, вани и масажни масла добавете по 2 капки етерично масло от лавандула и босилек, капка валериана ще увеличи действието.
Хомеопатия при невралгия
• При болка, повила се след излагане на студен вятър: самакитка (Асоnite).
• При пронизваща болка след нараняване или инжекция в гръбначния стълб: Жълт кантарион (Hipericum).
Вземайте през 15 минути до 4 дози и повторете, ако е необходимо.
Хранене при невралгия
Витамините от В група са от особена важност за правилното функциониране на нервните клетки:
• Увеличете приема на витамин В1(който се съдържа в свинското месо, зеления грах, портокалите, зрелия фасул и грах, житните кълнове и бирената мая).
• Увеличете приема на витамин В2, който се съдържа в млякото, зелените листни зеленчуци, гъбите, аспержите, авокадото, броколите.
• Увеличете приема на В7 (биотин), Който се съдържа в черния дроб, овесените ядки, яйчения жълтък, соята, гъбите, бананите, фъстъците и бирената мая.
• Всекидневно вземайте витамин В комплекс на таблетки.
Хидротерапия при невралгия
• Пригответе си ледена торбичка, като увиете пакет с кубчета лед в амбалажна хартия. Притискайте засегнатото място с ледената торбичка в продължение на 10 минути. Изчакайте 10 минути и повторете. Извършвайте тази процедура 2 пъти на ден.
Специализирана помощ при невралгия
• Остеопатията и широпрактиката са първите, към които трябва да се обърнете за помощ. От най-голяма полза ще ви бъде остеопат, който специализира черепно-кръстни техники.
• Китайската медицина използва акупунктура и билколечение.
• При лечението на това състояние от полза може да бъде и хипнотерапията.
• Презкожното електрическо стимулиране на нервите, метод, който е на разположение в много болници, действа като акупунктура без игли. Електродите блокират импулсите на болка към мозъка и стимулират отделянето на ендорфини - хормоните, които успокояват болката.
Традиционна медицина при невралгия
• Лекарят ще се опита да установи и премахне причината за нервното раздразнение. За това може да е необходима и хирургическа намеса. Ако причината не може да бъде отстранена, се препоръчват обезболяващи и средства, укрепващи нервната тъкан.