Киселини в стомаха – предпазване, лечение, билки

Същност на киселини в стомаха

Причиняват пареща болка в хранопровода и гърдите, често придружена с оригвания (които сякаш облекчават), а понякога и с чувството, че има заседнала храна. Причините за това са различни, най-често се дължи на преяждане или на прекалената консумация на калорични храна с много подправки и алкохол. Стресът също оказва влияние. Киселините в стомаха са характерни за бременните жени и за хората с наднормено тегло.

Киселини в стомаха

Киселини в стомаха причини

Прекомерната киселинност може да бъде причинена от системно нарушение на диетата, наличието на лоши навици, чести стресови ситуации, странични ефекти на лекарства (например нестероидни противовъзпалителни средства), хормонална терапия, повишено влияние на парасимпатиковата нервна система и редица други фактори. Сред често срещаните ефекти на излишната киселинност са:

гастрит;

язви и ерозивно-язвени лезии;

стомашно-чревно кървене;

синдром на функционална диспепсия без язва;

гастрит.

Според статистиката всеки десети гражданин по света страда от язва на стомаха и язва на дванадесетопръстника.

Една от причините са стомашната инфекция причинена от Helicobacter pylori, единственият микроорганизъм, който не се уврежда от солната киселина. Самото име показва локализацията на бактериите в пилория - границата между антрама и дванадесетопръстника, където околната среда е близка до неутрална и подходяща за тяхното развитие. Патогенните микроорганизми интензивно алкализират своето местообитание, като по този начин провокират допълнително производство на солна киселина в горната зона на стомаха. Освен това, Helicobacter pylori отделя цитотоксини, които увреждат лигавицата на стомаха и дванадесетопръстника.

Киселини в стомаха симптоми

Киселини - хвърляне на стомашен сок в хранопровода - настъпва веднага след хранене или в момента, когато човек е в хоризонтално положение.

Стомашният сок дразни лигавицата, причинявайки силно усещане за парене главно в областта на адамовата ябълка.

Уригване- излизане на газ или храна от стомашно-чревния тракт, с кисел или горчив вкус.

Атаката на болката, която се появява, когато киселина влиза в лумена на дванадесетопръстника или върху увредените лигавици.

Тежест в стомаха - усещане за пренаселеност на храносмилателния орган, дори и след малко хранене, лека закуска. Излишната киселина може да се прояви и като диария или - напротив - запек, абдоминално раздуване, намален апетит.

Допълнителни съвети за предотвратяване на киселините, когато проблемът не е от медицински характер

• Избягвайте калорични храни с много подправки.

• Яжте по-малко, но по-често и избягвайте трудносмилаеми храни за вечеря.

• Правете редовно упражнения, за да улесните храносмилането - но не и непосредствено след хранене.

• Опитайте се да намалите стреса.

Лечение на киселини в стомаха

Билки при киселини в стомаха

• Настойка от ливадник действа успокоително върху лигавицата на храносмилателния тракт: 1-2 чаени лъжички от изсушената билка се попарват с чаша вряща вода, запарва се 15 минути и се пие три пъти дневно.

• Може да се вземе джинджифил на капсула или като отвара: чаена лъжичка и половина от прясно настъргания корен се залива с чаша вода и къкри 10 минути на слаб огън. Пийте при нужда.

Хомеопатия при киселини в стомаха

Вземайте по 1 таблетка на всеки 15 минути в продължение на един час и повторете, ако е необходимо:

• След калорични храни, с отделяне на газове и вгорчено оригване: медицински въглен.

• След храни с много подправки, кофеин, алкохол: блювателен орех (Nux vomica).

• Пареща болка, особено болезнена в ранните утринни часове: бял арсеник (Arsenicum album).

Китайска медицина

• Смята се, че киселините в стомаха се причиняват от нарушеното равновесие между далака и черния дроб. Препоръчват се билки като женшен, лакрица (сладник) и портокалови кори. Да се избягват кисели и „студени“ храни (банани, грейпфрут, салати, дини, домати).

Хранене при киселини в стомаха

• Яжте по-малко и по-често.

• Избягвайте кофеина (кафе, чай, шоколад, кола), алкохол, захар, газирани напитки, подправки и мазни храни. 

• Неутрализирайте киселинността, като консумирате повече алкални храни: пресни плодове и зеленчуци (но не и мляко).

Упражнения при киселини в стомаха

• Редовните упражнения, като ходене, бягане, плуване или колоездене, поне 3 пъти седмично помагат за смъкването на теглото, премахват напрежението в стомаха и стреса. Да се изпълняват 3 часа след хранене.

Традиционни медицина при киселини в стомаха

• От аптеките могат да се купят средства против киселини в стомаха, смес от магнезиев и алуминиев хидроксид. Вземат се час-два преди хранене и преди сън. Хората с високо кръвно налягане, болни бъбреци и всякакъв вид кървене на червата да ги приемат предпазливо.