bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Синдром на Райтер – лечение, хранене, аромотерапия, билки

Две форми на заболяването на Райтер

Смущение, по-често срещано при мъжете, което причинява съчетаване на артрит (възпаление на ставите), уретрит (възпаление на пикочния канал) и конюнктивит (инфекция на очите). Синдромът на Райтер се активира от инфекция, но засяга само онези, които са генетично предразположени. Симптомите включват течение от пикочния мехур, болезненост и схващане на ставите и висока температура.

  • Магданоз Тинктура - при нередовен цикъл, Bioherba, 50 мл
  • Босвелия клей гранули – Индийски тамян, при възпаление на ставите, Boswellia serrata
  • Синдром на Райтер

    Основни клинични прояви и развитие на заболяването

    Началото на заболяването е придружено от остър възпалителен процес на пикочно-половата сфера, под формата на цистит, уретрит или простатит. Пациентът има симптоми като усещане за парене и болка при уриниране, сърбеж и дразнене в урогениталния канал, често уриниране, зачервяване на външния отвор на уретрата и поява на нехарактерно изхвърляне от уретрата. От страна на очите: болка в очите, възпаление на лигавицата на окото, сълзене, фотофобия. От страната на ставния апарат: възпаление на ставите на долните крайници (коляно, глезен, стави на стъпалото), едновременно възпаление от 1 до 3 стави, вид увреждане на ставите „възходяща стълба“, силна болка, промяна в цвета на кожата над засегнатата става, подуване на ставите.

    Често ли се проявава болестта?

    Причината за заболяването може да бъде генетично предразположение на индивида, инфекции на пикочните пътища и чревни инфекции, причинени от хламидия, шигела, салмонела и йерсиния. Най-честата причина за заболяването е микроорганизмът Chlamydia trachomatis, който провокира развитието на инфекциозни и възпалителни процеси на пикочо-половия тракт.

    Лечение на синдром на Райтер

    Практически съвет при синдром на Райтер

    • Поставете студени, влажни пакетчета чай върху очите, за да облекчите зачервяването и сърбежа.

    Билки при синдром на Райтер

    • Отварата от ливадско синьоглавче е противовъзпалително средство. Прибавете 1 ч. л. от билката към чаша вода, варете 15 минути и пийте 3 пъти на ден.

    • При конюнктивит изплаквайте очите с чай от очанка. В чаша вряща вода сипете 1 ч. л, от билката, оставете да изстине и прецедете. С помощта на специална чашка използвайте разтвора за изплакване на очите.

    Магданозът и глухарчето спомагат за прочистването на пикочния мехур от инфекцията. Прибавете и двете билки към храната си.

    Аромотерапия при синдром на Райтер

    • Към топла вана прибавете по 2 капки етерично масло от хвойна, евкалипт и сандалово дърво и постойте във водата 10 минути. Това облекчава уретрита.

    Хранене при синдром на Райтер

    • Сокът от червени боровинки прочиства пикочния канал. Пийте по 4 чаши на ден

    Хидротерапия при синдром на Райтер

    • При подути и схванати стави: пригответе студен компрес, като потопите в студена вода парче памучна материя, достатъчно голямо, за да покрие ставата. Изцедете добре и поставете върху засегнатата става. Увийте компреса с два слоя вълнен плат и закрепете добре с безопасна игла. Оставете компреса да действа в продължение на 4—8 часа или цялата нощ. Преди да бъде свален компресът, той трябва да се е затоплил и изсушил. Ако компресът не се затопли в разстояние на 15 минути, свалете го и опитайте отново, като се постараете да е добре увит и изолиран.

    Масаж при синдром на Райтер

    • Леко масажирайте мускулите около засегнатата става по посока на часовниковата стрелка. С върховете на пръстите изпълнявайте леки кръгови удари върху особено схванатите места. Ако не можете да извършите това с пръстите, търкаляйте напред-назад върху мускулите чиста топка за тенис или скуош.

    Традиционна медицина при синдром на Райтер

    За облекчаване на болката от възпалението се предписват обезболяващи и нестероидни противовъзпалителни лекарства.

     

    Продукти свързани със статията

    1. Очанка стрък - при конюктивит, глаукома, Euphrasia officinalis
    2. Магданоз лист – Мерудия, при възпаление и камъни в бъбреците, Petroscinum crispum Mill
    3. Глухарче стрък с лист - при анемия и авитаминоза, Taraxacum officinale