bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Мазна кожа – лечение, практически съвети

Свръхактивността на мастните клетки по лицето често се дължи на хормонални нарушения. Най-често се появява по време на бременност или при приемане ни противозачатъчни таблетки. Влияние оказват стресът, неправилното хранене и използването на неподходяща козметика.

Мазна кожа – лечение, практически съвети

Мазна кожа причини

В повечето случаи мазната кожа се появява в пубертета и в млада възраст, а най-често на 25 или 30 години преминава в друг, по правило комбиниран тип кожа. Не повече от 8% от хората остават с мазна кожа за цял живот. Непосредствената причина за мазната кожа е повишената работа на мастните жлези, което от своя страна може да се дължи на наследствени характеристики, хормонални нарушения, нарушения на стомашно-чревния тракт, лошо хранене и увредена кожа.

Понякога наличието на мазна кожа може да бъде причинено от наследствена предразположеност и с възрастта типът на кожата не се променя. В този случай усилията са насочени към организиране и осигуряване на правилната ежедневна грижа и рационалния подбор на козметиката. Причините за ендокринната дисфункция могат да бъдат свързани с пубертета, по време на което се увеличава количеството тестостерон, което увеличава размера на мастните жлези и увеличава производството на себум. Други хормони, като адреналин, също оказват влияние върху функцията на мастните жлези и тяхното ниво в кръвта се увеличава при хора, които изпитват стрес. При жени може да се наблюдава повишена мазна кожа при продължително или неконтролирано приемане на хормонални контрацептиви, поликистозни яйчници, по-рядко - по време на бременност или менопауза. Мазната кожа на лицето в комбинация с общата сухота на кожата е един от типичните симптоми на хипотиреоидизъм.

Понякога мазната кожа се появява поради хранителни причини и се причинява от консумацията на големи количества мастни или пикантни храни, както и от брашно, сладкиши, фаст фууд, газирани напитки и алкохол. Много често хората с мазна кожа страдат от заболявания на храносмилателния тракт. Дългият престой и работа в замърсени и прашни помещения могат да имат отрицателно въздействие върху състоянието на кожата.

Една от най-често срещаните грешки на хората с мазна кожа е прекалено активното и агресивно почистване на кожата с помощта на алкохол-съдържащи козметика и ексфолианти. Систематичното обезмасляване на проблемните зони на кожата с тоници и лосиони води само до влошаване на проблема, защото в отговор на отстраняването на повърхностния липиден слой епидермисът реагира чрез увеличаване на секрецията на мастните жлези. Честото механично почистване и лющене на лицето причинява епидермални микротравми и интензивно производство на себум. Използването на неподходящи кремове и продукти за грижа за кожата също може да допринесе за влошаването на увеличената мазнина на кожата.

Мазна кожа симптоми

Основните места за локализация на мазна кожа е така наречената Т-зона, която включва челото, носа и брадичката. Външно, тази кожа изглежда блестяща, мазна и груба, понякога има неравна повърхност, тъмен цвят и сивкав оттенък. Гримът и тоналните кремове не са препоръчителни за мазна кожа, а пудрите могат да отстраняват мазния блясък само за известно време. Области на проблемна кожа се намират по тялото, обикновено в гърдите и гърба; Мазната кожа на лицето и тялото често се комбинира с мазна коса.

Недостатъчното почистване на кожата на излишния себум води до факта, че мастната секреция заедно с мъртвите кожни люспи и прах запушва порите и допринася за тяхното фуниевидно разширение. Често мазната, пореста кожа прилича на портокалова кора. В допълнение към горното, мазната кожа е предразположена към образуването на комедони и милиуми, както и на появата на акне.

  • Невен венчелистчета - екстра качество, при рани и язви, Calendula officinalis
  • Бирена мая, Никсен, 60 табл.

    Бирена мая, Никсен, 60 табл.

    Цена:

    Редовна цена: 3,52 лв.

    Промо цена 3,26 лв.

    -7%

  • Лечение и множество начини за грижа на мазна кожа

    Практически и домашни съвети при мазна кожа

    • Мазната кожа изисква внимателно третиране: избягвайте сапуна, вместо това използвайте мек почистващ лосион, който не съдържа изсушаващи вещества.

    • Използвайте овлажнител с вода и масла и козметични продукти на водна основа.

    • Веднъж седмично си правете маска от 1 ч.л. бирена мая и вода или кисело мляко, достатъчни за образуване на гъста каша. Нанесете маската след почистване на лицето, оставете я да изсъхне напълно и я измийте с топла вода.

  • Масло за лице - за мазна кожа, Bioherba, 50 мл

    Масло за лице - за мазна кожа, Bioherba, 50 мл

    Цена: 8,80 лв.

  • Етерично масло от Лимон (Lemon oil), Bioherba, 10 мл

    Етерично масло от Лимон (Lemon oil), Bioherba, 10 мл

    Цена: 4,66 лв.

  • Билки при мазна кожа

    • Невенът е едно от най-добрите средства за премахване на проблемите по кожата: залейте 2 ч.л. от цветовете в чаша вряща вода, оставете да покисне 15 минути и мийте 3 пъти на ден.

    Аромотерапия при мазна кожа

    • След почистване на кожата сутрин и вечер измивайте лицето със следния разтвор: 4 капки етерично масло от лавандула и 4 капки етерично масло от бергамот или лимон, добре размесени в 100 мл. минерална вода.

    Хранене при мазна кожа

    • Избягвайте мазните храни, яжте много плодове и сурови или сготвени зеленчуци.

    • Витамин В комплекс е много важен за здравата кожа. Съдържа се в пълнозърнестите храни и дроба; бирената мая е идеален източник: 3 пъти на ден вземайте по 1 с.л., разтворена в някакво питие.

    • Цинкът помага за регулирането функциите на мастните жлези в кожата: съдържа се в месото без тлъстина, птичето месо, рибата, дреболиите и пълнозърнестите храни.

    Традиционна медицина при мазна кожа

    • Препоръчват се кремове и лосиони, съдържащи бензоен пероксид. При възпаление на жлезите се препоръчват лосиони с антибиотици. В особено тежките случаи могат да помогнат хормоналните препарати.

     

    Продукти свързани със статията

    1.  БИРЕНА МАЯ + A, C, E, SOMA, X125

      БИРЕНА МАЯ + A, C, E, SOMA, X125

      Цена: 7,98 лв.

    2. Невен цвят портокалово оранжев - при миома и рани, Calendula officinalis
    3. Етерично масло от Лавандула (Lavender oil), Bioherba, 10 мл

      Етерично масло от Лавандула (Lavender oil), Bioherba, 10 мл

      Цена: 5,69 лв.