bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Болки в ушите и ушни инфекции

Болките в ушите могат да се причинят по механичен път или чрез натиск от бактериална или вирусна инфекция, в резултат на простуда или зачервено гърло или от натрупване на ушна кал. Обикновено болките в ушите започват нощем и са придружени от треска. Могат да доведат до остра инфекция и увреждане на слуха и трябва непременно да се прегледат от лекар.

Болки в ушите и ушни инфекции

Болките в ушите причини

Причината може да е в проявата на алергични реакции на тялото. Възпалението често се диагностицира при хора, които страдат от сух ушен канал. Това се дължи на недостатъчното производство на ушна кал.

Появата на алергични реакции може да възникне в резултат на болно натрупване на сяра в ушния канал. В резултат на това човек значително намалява слуха. За да се отстранят натрупаните тапи от ушна кал, лекарят промива ушите със специални средства, които допринасят за бързото отстраняване на ушната кал. Ако при натиск на хрущяла се появи болката, може да се заключи, че е налична алергична хрема.

Възпалителният процес, който се появява по нервните окончания на лицето, причинява болезнени усещания. В областта на ухото се образува налягане и се увеличава болката при отвараяне на устата. След няколко дни може да се появи херпес. За да се реши този проблем, е необходимо да се използват подходящи лекарства, които имат ефект на анестезия и витаминни комплекси. Също така е полезно да се извършват различни физиотерапевтични процедури.

Други причини за болка в ухото включват:
неврологични разстройства;
ухапвания от насекоми;
излагане на чужд обект, вода;
лоша хигиена;
заушка;
възпаление на тъпанчетата;
екзема;
наранявания;
изгаряния;
измръзване.

  • Минерална сол 11 Silicea D12 - Силицея, Bioherba, 100 mg, 230 табл.
  • Спешни капки на Д-р Бах - при страх, шок и панически атаки, Bioherba, 50 мл
  • Болките в ушите симптоми

    Сериозната форма на възпаление е относително рядка. Характеризира се с бавен процес, така че пациентите рядко се обръщат към лекар в ранните стадии на заболяването. Засегнатото ухо се зачервява и набъбва. Пациентите отбелязват появата на усещане за топлина и изгаряне в областта на засегнатите тъкани. Кожата на самото ухо придобива характерен лъскав блясък и става горещо на допир.

    В допълнение, има системни нарушения. Пациентите се оплакват от постоянна слабост и умора, които обаче са приислени към общо неразположение и прекомерно натоварване. Възможни са проблеми със съня, намалена или пълна липса на апетит, появата на огнища на раздразнителност.

    Kакъв е ходът на заболяването

    Претоварване или натиск в ухото.
    Треска (втрисане или треска).
    Общо неразположение, слабост, гадене.
    Малките деца не могат да посочат възпалено ухо: ако детето е капризно, плаче и има висока температура, детето може да има възпаление на средното ухо.
    При кърмачета повръщането може да е симптом на болки в ушите.

    Понякога се появява перфорация на тъпанчето (перфорация), придружена от появата на изпускане от ухото в продължение на няколко дни. Често с появата на изпускане от ухото болката преминава или намалява. Заздравяването на мембраната обикновено отнема не повече от две седмици след изчезването на инфекцията.

    Предпазни мерки при болките в ушите

    • Изследванията показват, че децата, които са били кърмени по-дълго време, по-рядко страдат от ушни инфекции.

    Лечение при болките в ушите

    • Възобновяващите се болки в ушите понякога може да изчезнат с отстраняването на млечните продукти от менюто. Вместо продукти от краве мляко да се употребяват продукти от козе мляко.

    Множество лечебни средства, които можем да приложим самостоятелно

    Болката в ушите е сериозен симптом, при който отоларингологът трябва да се появи възможно най-скоро. Няма значение кого го боли ухото: възрастен или дете. Първото нещо, което трябва да направите, е да си уговорите среща с лекаря. Ако не можете да стигнете до лекаря в същия ден, опитайте се да си помогнете с наличните средства в къщи. Например, ако се разболеете вечер или сте далеч.

    Как да лекувате болката в ушите?
    Когато ухото боли е трудно да запазите спокойствие. Ако болката е непоносима, вземете болкоуспокояващи: аналгин, нурофен, панадол, кетани.

    Няколко полезни съвета
    1. Ако болестта е възникнала на фона на настинка, накапете вазоконстрикторни капки в носа. Това ще помогне за намаляване на подуването на лигавицата и облекчаване на натиска върху тъпанчето.

    2. В случай на външен отит, памукът напоен с камфорен спирт, помага. Памукът затопля,а спиртът има антимикробен ефект.

    Превантивни мерки за болки в ушите

    Ушните заболявания също са много чести, те могат да бъдат причинени от инфекция, неправилна хигиена на ушите или травма. Пациентът може да се оплаче от болка, загуба на слуха и ако се появят тези признаци, трябва незабавно да се консултирате с лекар, за да разберете причината и целта на лечението.

    При превенцията на възпалителни заболявания, които инфекцията може да причини, на първо място са личната хигиена и хигиената на ушите. Необходимо е редовно да почиствате предсърдията, като започнете от раждането, и го правите внимателно. Необходимо е да почистите външната част на ухото с вода и сапун. Внимавайте за ушните пъпки, за да не повредите ушния канал и тъпанчето. Ако се образува сярна запушалка, не можете да я отстраните сами, трябва да потърсите помощта на лекар. Родителите трябва да гарантират, че малките деца не поставят предмети в ушите си, това може да причини сериозно увреждане на слуха.

    По време на водните процедури трябва да се внимава да не попадне вода в ухото, особено за малки деца. Избършете добре ушите си с мека кърпа след къпане. Влагата в ухото е благоприятна среда за развитието на инфекция. Преди да се къпете, можете да покриете ушите с памучни тампони, намазани с растително масло или всякакъв крем, или да носите шапка за къпане. Не излизайте навън с мокра глава, дори малко течение може да доведе до възпаление.

    Предотвратяването на заболявания на вътрешната част на ухото трябва да е насочено към укрепване на имунитета. Необходимо е да се лекуват заболявания на органи, които са близо до ухото, например при синузит, хрема или тонзилит, за да се предотврати отит. Болните зъби и възпалението на устната кухина също са важна точка на инфекцията, която може да попадне в назофаринкса, а оттам в ухото.

    Много е важно, заедно с профилактиката, да закалявате тялото, за да не се страхувате от влошаване на времето и лесно да се справите с настинки, ако ви хванат. Плуването перфектно темперира тялото и подобрява имунитета, особено при деца. Важно е къщата да се поддържа чиста, редовно я проветрявайте и се уверете, че въздухът в стаята не е прекалено сух.

  • Минерална сол 6 Kalium Sulfuricum D6 - Калиум сулфурикум, Bioherba, 100 mg, 230 табл.
  • Минерална сол 4 Kalium Chloratum D6 - Калиум хлоратум, Bioherba, 100 mg, 230 табл.
  • Билки при болките в ушите

    • Етерично масло или маслен извлек от жълт кантарион ( звъника ): по 2 капки във всяко ухо.

    Хомеопатия при болките в ушите

    • В първоначалните стадии на инфекцията се появява внезапно, с трескаво безпокойство и болезнена чувствителност към шум: самакитка (Aconite).

    • При пулсиращи и пробождащи болки, зачервяване на външното ухо и висока температура децата гледат диво и бълнуват: беладона (Belladonna).

    • Неукротими и буйствуващи от болка, не могат да бъдат успокоени, болката се усилва от студения въздух и течението: лайка (Chamomilla).

    Да се взема на всеки 15 минути до 4 дози и да се повтори при необходимост.

    Шуслерови соли при възпаление на ушите (отит)

    • В първоначалните стадии, без секрет: Шуслерова сол №3 Ферум фосфорикум.

    • При жълтеникав секрет от ухото: Шуслерова сол №6 Калиум сулфурикум.

    • При тъмен секрет от ухото: Шуслерова сол №9 Натриум фосфорикум.

    • При намален слух, вследствие на възпалението: Шуслерова сол №8 Натриум хлоратум + Шуслерова сол №4 Калиум хлоратум.

    • При рецидивиращ отит (за превенция): Шуслерова сол №11 Силицеа.

    Приемайте по 3 таблетки на ден, разтворени в половин чаша вода.

    Цветолечение на Бах при болките в ушите

    • Ако детето е паникьосано и изплашено: Rescue Remedy.

    Хидротерапия при болките в ушите

    • За моментно успокояване на болката дръжте до ухото бутилка с гореща вода, увита в кърпа.

    Акупресура при болките в ушите

    При болки в ушите, причинени от чувствителност към студа или смяна във въздушното или водно налягане, когато няма инфекция:

    • Силно натиснете с три пръста областта точно пред ушите за 3 минути.

    • Поставете средните пръсти на двете ръце във вдлъбнатините зад ушите; задръжте леко 2 минути, като дишате дълбоко.

    • Силно натиснете точката между вътрешната страна на глезена и ахилесовото сухожилие. Задръжте по една минута от всяка страна.

    Специализирана помощ при болките в ушите

    • Възобновяващите се болки в ушите могат да се лекуват с черепна остеопатия, особено ако са започнали след нараняване, удари по главата или гръбнака, които могат да навредят на ушните канали.

    Традиционна медицина при болките в ушите

    • Възпалението или инфекцията на ушния канал може да бъде много болезнена и лекарят ще ви предпише почистване и антибиотици. Напрежението в тъпанчетата или инфектирана течност зад тях също изисква облекчаване на болката и антибиотици.

     

    Продукти свързани със статията

    1. Жълт кантарион стрък – при депресия и тревожност, Hypericum perforatum
    2. Аконитум напелус, ACONITUM NAPELLUS CH  9, Боарон

      Аконитум напелус, ACONITUM NAPELLUS CH 9, Боарон

      Цена: 5,33 лв.

    3. Хамомила, CHAMOMILLA VULGARIS CH 9, Боарон

      Хамомила, CHAMOMILLA VULGARIS CH 9, Боарон

      Цена: 5,33 лв.

    4. Минерална сол 11 Silicea D12 - Силицея, Bioherba, 100 mg, 230 табл.
    5. Минерална сол 6 Kalium Sulfuricum D6 - Калиум сулфурикум, Bioherba, 100 mg, 230 табл.
    6. Спешни капки на Д-р Бах - при страх, шок и панически атаки, Bioherba, 50 мл